DNI BIZNESU W ZSZ NR 4

W dniach 1-2 kwietnia 2019r już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole „Dni Biznesu”. Inicjatywa ta powstała z myślą o integrowaniu środowisk szkolnych ze środowiskiem instytucji i przedsiębiorców obecnych na lokalnym rynku. Uczniowie klas ekonomicznych i handlowych mają możliwość poznania różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, tj. prawnych, podatkowych, finansowych, marketingowych i organizacyjnych. Zapraszając ekspertów z różnych dziedzin organizatorzy dają uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w tym temacie.

M.Złotkowska, J.Skarzyńska

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA

W dniach 25-31 marca 2019 roku w ZSZ Nr 4 im A.Chętnika w Ostrołęce obchodzony był Światowy Tydzień Pieniądza(Global Money Week) pod hasłem „Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj.”.

Celem kampanii GMW jest zainspirowanie młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym i biedą.

W kampanię włączyli się nauczyciele przedmiotów ekonomiczno-handlowych, którzy w różny sposób realizowali działania nawiązujące do hasła przewodniego ”Zdobywaj wiedzę. Zarabiaj. Oszczędzaj”. Klasa 1 Te pod opieką Joanny Skarzyńskiej zgłębiała tajniki podatków i świetnie się bawiła podczas konkursu - rozwiązując przygotowaną krzyżówkę interaktywną. W świat pieniądza prezentacją multimedialną młodzież wprowadziła Pani Małgorzata Święcicka.

Piękną dekorację informującą o prowadzonej kampanii wykonała Pani Krystyna Korczakowska-Nosek wraz z młodzieżą z klasy 2 Te i 1 Hs.

Klasa 2 Te pod opieką pani Małgorzaty Złotowskiej obejrzała prezentację na temat „Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych – zmiany, trendy i zasady dla klientów usług finansowych”

Panie Barbara Parzych i Barbara Zatryb przeprowadziły lekcje przedmiotowe w klasie 2 Hs na temat „Pieniądz i jego funkcje w gospodarce rynkowej.

W ramach działań zorganizowano również konkurs plastyczny na skarbonkę i plakat promujący hasło akcji. Fundatorem nagród w konkursie jest Spółdzielnia Uczniowska „Ekonomik”.

Patronat nad przebiegiem akcji objął Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF).

Szkolni koordynatorzy:
Joanna Skarzyńska, Barbara Parzych

PRZEDSZKOLE NR 8

Dnia 01 kwietnia 2019r SK PCK odwiedziło Przedszkole Miejskie Nr 8 w Ostrołęce. Celem wizyty było przeprowadzenie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród 5 i 6 latków . W ramach przeprowadzonego szkolenia przedszkolaki między innymi miały ćwiczenia praktyczne dotyczące prawidłowego bandażowania ran, unieruchomienia złamanej kończyny za pomocą chusty trójkątnej, układanie w pozycji bezpiecznej, a także wykonywały resuscytacje krążeniowo-oddechową na fantomie. Natomiast wśród przedszkolaków 3-4 latków zostały przeczytane bajki w ramach akcji: „Cała Polska czyta dzieciom SK PCK czyta dzieciom”. Osoby, które przeprowadzały szkolenie i czytały bajki to członkowie SK PCK uczniowie z kl. I Te: K. Bakuła, M. Budna, P. Kałasiewicz, C. Kostrzewski, A. Olender, P. Antosiak

pod opieką opiekuna SK PCK B. Zaborowskiej

STROIKI WIELKANOCNE

W dniu 30 marca 2019r uczniowie z klasy IVHT i IV Te pod opieką nauczycielska ze strony A. Zadrogi, E. Zabielskiej , H. Kozikowskiej , B. Zaborowskiej wykonali stroiki wielkanocne na akcję charytatywna w dniach 2-4 kwietnia 2019r , z której dochód zostanie przekazany dla P. Bogusi Wilkowskiej , która znalazła się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Wszystkim osobom, które okazały serce i wsparły finansowo zorganizowaną akcję charytatywna serdecznie dziękujemy.

Organizator akcji:

Opiekun SK PCK Barbara Zaborowska

BANKIET W MULTIMEDIALNYM CENTRUM NATURA W OSTROŁĘCE

W dniu 15 .03.2019r. uczniowie klasy II i III technik kelner, oraz klasy II technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. E. Tyszki i p. R. Lech pomagali przy aranżacji sali oraz obsłudze bankietu z okazji oficjalnej inauguracji działalności Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce prowadzone przez Fundację Drabina Rozwoju. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie przygotowania zastawy stołowej do podawania dań i napojów, technik przenoszenia tac i zastawy stołowej, dekoracji stołów, technik zbierania zastawy po konsumpcji, powitania i pożegnania gości.

Współpraca z Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce odbyła się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

Renata Lech, Ewa Tyszka