DNI  BIZNESU W ZSZ NR 4

W dniach 1-2 kwietnia 2019r już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole „Dni Biznesu”. Inicjatywa ta powstała z myślą o integrowaniu środowisk szkolnych ze środowiskiem instytucji i przedsiębiorców obecnych na lokalnym rynku. Uczniowie klas ekonomicznych i handlowych mają możliwość poznania różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, tj. prawnych, podatkowych, finansowych, marketingowych i organizacyjnych. Zapraszając ekspertów z różnych dziedzin organizatorzy dają uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w tym temacie.

Podczas dwóch dni wykładów oraz warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z nami:

Kierownik Działu Analiz Strategicznych Podatników z Urzędu Skarbowego w Ostrołęce Pan Sławomir Bastek omówił 3*P czyli podatkowe udogodnienia dla nowych firm.

– Pani Aneta Glinka i Pani Justyna Reszczyńska z OHP Ostrołęka omówiły cechy, umiejętności i kompetencje przedsiębiorcy oraz plusy i minusy prowadzenia przedsiębiorstwa.

– Pani Krystyna Szymołon z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Ostrołęce Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej pod hasłem „Sukces w Biznesie” przedstawiła jak uzyskać pomoc w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, podnoszenia kwalifikacji, metod poszukiwania pracy, badań predyspozycji zawodowych i uzdolnień, oraz zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Pan Dariusz Mrozek – doradca EURES omówił zasady naboru do pracy za granicą dla młodych osób za pośrednictwem WUP – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

- Pani HANNA GŁAŻEWSKA z WUP podczas warsztatów z młodzieżą omówiła i sporządziła biznesplan dla osoby ubiegającej się o środki z funduszu pracy.

- Pan mjr SŁAWOMIR KOŚNICA z WKU Ostrołęka zapoznał młodzież z zasadami rekrutacji do szkół oficerskich i medycznych wojskowych.

Na Dni Biznesu zaproszeni zostali również Radca prawny Pan Janusz Kobyliński, który zapoznał uczniów z prawami konsumentów a Pan Witold Lewandowski z rolą mediatora w pozasądowym rozwiązywaniu sporów.

Dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Ostrołęce Pani Marzena Lelujka oraz prawnik Wiesław Stachowicz omówili temat poradnictwa konsumenckiego oraz nawiązali do zagadnień dotyczących oznaczenia środków spożywczych.

Kosmetolog Anna Kulesza w klasie I te zaprezentowała zasady profesjonalnego makijażu z doklejaniem rzęs.

Pracownicy Inspektoratu ZUS w Ostrołęce Pani Teresa Żubrowska- opiekun płatników strategicznych, oraz Pani Agnieszka Serzysko- specjalista wydziału ubezpieczeń i składek przedstawiły prezentacje na temat „Konstytucja dla biznesu – ZUS dla biznesu”.

Drugi dzień spotkań przebiegał pod hasłem „Nasi absolwenci i ich osiągnięcia”

Piotr Kurpiewski oraz Karolina Zapadka chodzą jeszcze do 4 klasy naszej szkoły to spokojnie możemy ich zaliczyć do tego zacnego grona a to za sprawą Stypendiów naukowych przyznawanych przez Marszałka województwa mazowieckiego.

Piotr przestawił prezentację multimedialną o kawie (charakterystyka, informacje podstawowe ) oraz przestawił sposoby parzenia kawy , serwując najpopularniejsze rodzaje kaw : espresso, cappuccino, late , latte macchiato wraz z finezyjnymi wzorami , sosami i syropami. Karolina przygotowała tort śmietanowy z owocami oraz zaprezentowała różnokolorowe odżywcze soki owocowo - warzywne z wykorzystaniem sokowirówki wolnoobrotowej. Zarówno kawy, soków jak i tortu wszyscy mogli skosztować a tym samym delektować się ich smakiem ;). Nad całością owej imprezy czuwały opiekunki stypendystów Pani Ewa Okowicka -Dyl oraz Agnieszka Wojtasik nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych.

Gościem była nasza absolwentka Michalina Deptuła – właścicielka pracowni CACKO, która pokazała wyroby ceramiczne własnoręcznie wykonane w swojej pracowni, oraz omówiła jak powstał pomysł na założenie własnej firmy. Panie Jolanta Golan Właścicielka Biura Rachunkowego INTER-OFFICE w Ostrołęce oraz Pani Aldona Więckowska-Wilk z Biura Rachunkowego przedstawiły uroki pracy samodzielnego księgowego na przykładzie własnego biznesu.

Z produktami Genin Banku takimi jak: konta, karty, kredyty, lokaty, ubezpieczenia zapoznali nas – Angelika Pijanowska- doradca klienta (nasza absolwentka), oraz Sebastian Jeziorkowski- partner Genin Banku. Angelika zaprezentowała również dress code pracownika biurowego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom i uczestnikom oraz członkom Zespołu Przedmiotów Ekonomiczno-Handlowych i Gastronomicznych za wkład w przygotowanie Dni Biznesu.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

M.Złotkowska, J.Skarzyńska