ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ADAMA CHĘTNIKA –KONKURS

W dniu 21 września 2020 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Życie i działalność Adama Chętnika- patrona szkoły”. Konkurs ten miał na celu przybliżenie uczniom postaci patrona szkoły –Adama Chętnika oraz poszerzenie wiedzy o regionie, a także integrację młodzieży szkolnej. Skierowany był do uczniów klas pierwszych i drugich.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów z następujących klas: I a, I g, I s i II to.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Jaźwińska, Agnieszka Sikorska oraz Bożena Żebrowska sprawdziła prace i przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Sylwia Skoroda kl I a
II miejsce – Alicja Kacprzak kl I a
III miejsce – Aneta Karpińska kl I

oraz trzy wyróżnienia: Wiktoria Kurpiewska kl I s, Kamil Ciszkowski kl I s i Zuzanna Szymkowska kl II to.

Nagrody książkowe zostały wręczone 25 września 2020 r. podczas Dnia Patrona, który odbył się w Hali Arkadiusza Gołasia.

ŚWIADECTWA Z EGZAMINU MATURALNEGO POPRAWKOWEGO DO ODBIORU

W dniu dzisiejszym 30.09.2020 Świadectwa z egzaminu maturalnego poprawkowego są do odbioru od 12:00 w sekretariacie szkoły na ul. Traugutta

Aldona Zadroga

III WOJEWÓDZKI ZLOT MŁODZIEŻY “POZNAJEMY WALORY DOLINY BUGU”

27 września corocznie obchodzimy święto turystyki ustanowione przez organizacje ONZ, członkiem której jest Polska od 1975 roku. W 1979 roku decyzją UNWTO uchwalono Światowy Dzień Turystyki, którego zadaniem jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki na świecie. Dzień ten został również wpisany na stałe w kalendarz naszej szkoły. W tym roku nasi uczniowie obchodzili to święto pod hasłem “Poznajemy walory doliny Bugu”. 40 – osobowa grupa młodzieży z klas turystycznych wraz z nauczycielkami Panią Ewą Margiel, Eweliną Sienkiewicz i Sylwia Gałką uczestniczyła w III Wojewódzkim Zlocie Młodzieży organizowanym przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, który odbył się w Sokołowie Podlaskim. Spotkanie rozpoczęło się pod pomnikiem księdza Stanisława Brzóski, polskiego duchownego, kapelana w czasie Powstania Styczniowego, organizatora i dowódcy oddziału powstańczego złożonego z chłopów. Po zapoznaniu się z krótką historią bohatera, wyruszyliśmy na 5 – kilometrowy rajd pieszy do miejscowości Krasnodęby - Sypytki, w której po upadku powstania został schwytany ksiądz Stanisław Brzóska. Po elemencie historycznym przemieściliśmy się do miejscowości Gródek nad Bugiem. W ośrodku położonym w przepięknej scenerii doliny rzeki Bug młodzież uczestniczyła w części sportowej i krajoznawczej. Nasza młodzież w konkursie krajoznawczym zajęła I i II miejsce. Gratulujemy młodzieży i dziękujemy za aktywą postawę. Pogoda i humory dopisały a zatem wszyscy wrócili zadowoleni z kolejnym turystycznym bagażem doświadczeń. Za rok spotkamy się znów, aby uczcić święto turystyki.

Ewa Margiel

XXV OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI – ETAP SZKOLNY

Serdecznie zapraszamy uczniów ZSZ nr 4 w Ostrołęce do udziału w szkolnym etapie Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Głównym zadaniem Olimpiady jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o żywieniu i żywności, a także rozwijanie zainteresowań uczniów w tym kierunku. Tematyką wiodącą tegorocznej Olimpiady jest: Cukrzyca – prewencja i leczenie dietą.

Olimpiada odbędzie się 20 października 2020r o godzinie 9:50 na bloku żywieniowym. Zapisy na szkolny etap Olimpiady przyjmują: P. Magdalena Kacperek i P. Ewa Tyszka do 15.10.2020.

Zapraszamy Magdalena Kacperek

WYCIECZKA DO REZERWATU "OLSY PŁOSZYCKIE"

Dnia 24.09.2020r odbyła się wycieczka edukacyjno – integracyjna klas: 2KC1, 2AH, 2CS,2Tg, 3KC1 do Rezerwatu "Olsy Płoszyckie.

Na miejscu przywitał nas podleśniczy Pan Jarosław Domian, który przeprowadził lekcję edukacji leśnej. Opowiedział nam o Rezerwacie Olsy Płoszyckie, który położony jest w północno - wschodniej części gminy Lelis. Powierzchnia rezerwatu "Olsy Płoszyckie" wynosi 140,86 ha, z czego 139,61 ha stanowi własność Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Ostrołęka oraz 1,25 ha własności prywatnej, w tym 137,98 zajmują drzewostany, 0,33 ha - łąki . Podleśniczy opowiedział nam również o najczęstszych przyczynach pożaru lasów, o runie leśnym(flora i fauna) jakie występuje oraz o nowo założonym gnieździe przez bociany czarne. Przedmiotem ochrony w rezerwacie leśnym "Olsy Płoszyckie" są olsy w wieku 70 - 90 lat.

W pobliżu rezerwatu wyznaczone oraz oznakowane są ścieżki dydaktyczne. Po wysłuchaniu interesującego wykładu wybraliśmy się na grzybobranie i sprzątanie lasu ze śmieci. Po udanym grzybobraniu wspólnie integrowaliśmy się przy ognisku, w którym piekliśmy kiełbaski i ziemniaki oraz śpiewaliśmy. Drugim punktem naszej wycieczki było uczestniczenie w żywej lekcji historii i sportu.

Wracając z lasu zajechaliśmy do Marianny i Waldemara Pędzichów, którzy są znani z osiągnięć sportowych i działalności społecznej. My poznaliśmy ich jednak z innej strony. Poznaliśmy jako ludzi dbających o tradycje rodzinne. Zostaliśmy oprowadzeni po Starej Chacie Kurpiowskiej. Chata została wybudowana pod koniec XIX wieku. Jest dziełem pradziadka Waldemara Pędzicha. Pan Waldemar w niej się urodził i wychował. Na świat przyszło w niej około 20 dzieci. Pani Marianna zapoznała uczniów z zabytkowymi urządzeniami, które znajdują się w chatce i w sposób fantastyczny przeniosła nas do innego wieku. W kwietniu tego roku był emitowany reportaż o tej Starej Chacie Kurpiowskiej w Dzień Dobry TVN.

Nie obyło się także bez krótkiej lekcji z historii sportu. Pana Waldemar startował w biegach 12 i 24 godzinnych przebiegając dystans ponad 240 kilometrów. Wielokrotnie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy i Świata. W swoim dorobku ma m.in. złoty medal Mistrzostw Polski w biegu 24 godzinnym z 2008 roku. Mariannie i Waldemarowi Pędzich oraz podleśniczemu Jarosławowi Domian bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i wspaniałą atmosferę.

Opiekunami wycieczki były Panie:

M. Karczewska, E. Rogalska, B. Zaborowska