AKTUALNOŚCI


TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA


 

 

Boże Narodzenie to najważniejsze i obchodzone w wyjątkowy sposób święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, dlatego warto je pielęgnować. W tradycji ludowej i kościelnej Boże Narodzenie poprzedzone jest trzytygodniowym czasem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach, które poświęcone są Najświętszej Marii Pannie.

Najbardziej popularne zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce 

W Wigilię domownicy ozdabiają choinkę oraz przygotowują się do kolacji. Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki", która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii. Później domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Po tym można przystąpić do jedzenia.

Najwięcej zwyczajów związanych jest z Wigilią. Poza wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę wśród bożonarodzeniowych tradycji wymienia się:

Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.

Potrawy wigilijne -tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu.

Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.

Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.

Choinka - jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Według tradycji jest to msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Te dni przeznaczone są na odpoczynek, kolędowanie i spotkania rodzinne.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska

 

II OLIMPIADA WIEDZY O KURPIACH


Za nami II edycja Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Zawody finałowe odbyły się 15 grudnia 2020 roku – siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 (jesteśmy współorganizatorem tego cyklicznego wydarzenia).

Drużyna reprezentująca naszą Szkołę zdobyła III miejsce!!! 

Gratulacje dla wszystkich zawodników, opiekunów i organizatorów za bardzo wysoki poziom zawodów. W szczególności podziękowania należą się: Związkowi Kurpiów (główny organizator) oraz paniom Agnieszce Stefańskiej (opiekun drużyny naszej Szkoły, dekoracje) i Agnieszce Wilińskiej (dekoracje).

ak wszystkie imprezy w ostatnich miesiącach – ta miała również szczególny charakter – odbywała się w reżimie sanitarnym, z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń związanych z COViD19. Wszystko przebiegło szczęśliwie, a Olimpiada (mamy nadzieję) wpisze się już na stałe w nasz kalendarz. 

WYNIKI KONKURSU „PIERNIKOWE SZALEŃSTWO”


Nadszedł czas na ogłoszenie wyników naszego świątecznego konkursu piernikowego. Spośród nadesłanych filmów i zdjęć przedstawiających piękne wypieki, wyłoniliśmy trzech zwycięzców:

I miejsce – Alicja Piwowarczyk z klasy 2KC1

II miejsce – Paweł Kiernozek z klasy 4G

III miejsce – Julita Kowalczyk z klasy 3R

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i jak tylko sytuacja na to pozwoli, zaprosimy Was po odbiór dyplomów i upominków. Dziękujemy również innym uczestnikom konkursu za wspaniałe, świąteczne wypieki. Były piękne, pomysłowe , oryginalne i sprawiły, że szybciej poczuliśmy ten świąteczny klimat. 

 

 

Współorganizator

Magdalena Kacperek

PROJEKT "DRABINA ROZWOJU"


W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do projektu Drabina Rozwoju Liderów. Naszym celem jest stworzenie sieci wsparcia rówieśniczego. Uczniowie uczestniczą w szkoleniach i warsztatach, dzięki którym rozwijają kompetencję wyrażania emocji, uczą się udzielania wsparcia i efektywnej komunikacji w procesie pomagania oraz przekazywania wiedzy na temat możliwej pomocy specjali-stycznej. Mają także możliwość konsultacji z doświadczonymi psychologami. Kadra pedagogiczna również rozpoczęła cykl szkoleń i warsztatów, podczas których nabywa umiejętności udzielania wsparcia w sytuacjach trudnych. Z powodu pandemii projekt realizowany jest online.

Dodatkową pomocą dla uczniów stać się może aplikacja “Odyseja”, która jest już dostępna na stronie internetowej www.centrumnatura.org (na razie na Androida). Zachęcamy do pobiera-nia :) 

 

Anna Nol

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „TĘCZA”- ETAP SZKOLNY.


 

 

Uczniowie klas pierwszych wykonali prace plastyczne na temat: „Moja ulubiona pora roku” w ramach udziału w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tęcza”, organizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 marca 2021 roku. Prezentowane prace wykonali uczniowie z klasy: 1A: Julia Grodzka, Alicja Strzeszewska, Anastazja Jasińska, Sylwia Skoroda, Mikołaj Prusiński, 1S: Angelika Bucińska, Kamil Ciszkowski, Tomasz Ostrowski, Wiktoria Kurpiewska, 1O: Karolina Markowska, Natalia Kobylińska, Żaneta Szok- Sarnacka.

Organizatorami konkursu w szkole była: Pani Agnieszka Wilińska, Pani Anna Tuszyńska i Pani Krystyna Korczakowska- Nosek.

Krystyna Korczakowska- Nosek



165 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl