AKTUALNOŚCI


2015.10.24 WARSZTATY BARMAŃSKIE



 
 
 

Karambola, pitahyja, physalis czy filetowa marchewka – to już przestaje zaskakiwać kogokolwiek. W sobotę 24 października najbardziej zainteresowani uczniowie uczyli się, jak można je wykorzystać do przygotowania różnokolorowych drinków (napojów mieszanych bezalkoholowych). Warsztaty prowadził pan Jerzy Czapla, Mistrz Polski Barmanów. Podczas warsztatów pokazane zostały główne cztery sposoby sporządzania napojów mieszanych, sposoby posługiwania się shakerem oraz podstawowy sprzęt barmański. Uczestnicy z dużą ciekawością korzystali z nieznanych dotąd narzędzi. Pan Czapla zwracał też uwagę na to, jak ważną rolę pełni osoba, która przygotowuje drinki w barze.

 

Trener powtarza, że „mixologia jest sztuką, a Barman powinien być artystą”. I w niejednym uczestniku warsztatów odezwał się śpiący artysta! Podczas spotkania powstało wiele ciekawych napojów. Pan Jerzy docenił pomysłowość i nie raz pochwalił dobór smaków czy kolorów. Przygotowane drinki cieszyły oko i kubki smakowe. Uczestników warsztatów zwerbowała pani Sylwia Dyko, dzięki której ojciec polskiego freestile'a w barmaństwie zdradzał podstawowe sekrety miksologii.  

 

obejrzyj zdjęcia

2015.09.30 TURYŚCI I HOTELARZE ODWIEDZILI MAŁOPOLSKĘ


     

W dniach 30.09 -02.10.2015 roku uczniowie klas turystycznych i hotelarskich wraz z Panią Ewą Margiel i Eweliną Sienkiewicz uczestniczyli w 3 -dniowej wycieczce krajoznawczej na trasie Oświęcim-Ojców- Kraków – Wieliczka. Podczas zwiedzania obozu w Oświęcimiu młodzież zapoznała się z z historią bestialskiego męczeństwa ludzi podczas II Wojny Światowej. Dzień ten był żywą lekcją historii i pozostanie na długo w pamięci uczniów. Podczas wycieczki nie zabrakło również elementu rajoznawczego.Odwiedziliśmy gród pierwszych królów Polski Kraków , korzystaliśmy z naturalnych inhalacji w kopalni soli w Wieliczce a także odbyliśmy wędrówkę pieszą po przepięknej dolinie Prądnika w Ojcowski Parku Narodowym włącznie z Jaskinią Łokietka, Maczugą Herkulesa i Zamkiem na Pieskowej Skale . Pogoda i humory uczestnikom wycieczki dopisywały.

 

Zapraszamy na kolejne wycieczki.

Ewa Margiel

obejrzyj zdjęcia

 

2015.10.09 GALA ROKU CHĘTNIKOWSKIEGO 2015


     

9 października 2015 roku w OCK odbyła się przygotowana przez naszą szkołę Gala podsumowująca obchody Roku Chętnikowskiego . Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych z wicestarostą- p.Krzysztofem Parzychowskim oraz wiceprezydentem- p. Grzegorzem Płochą na czele a także p. Jacek Chętnik- rodzina Patrona, dyrektorzy ostrołęckich i Chętnikowskich szkół, przedstawiciele związków zawodowych i lokalnych mediów, których powitała p. dyrektor Anna Przygoda Majewska.

 

Prowadzący uroczystość uczniowie- Małgorzata Gumowska i Radek Ciuchta- w interesujący i dowcipny sposób , na tle bogatej prezentacji fotograficznej , opowiedzieli o działaniach podjętych przez naszą szkołę w ramach obchodów Roku Chętnikowskiego. Całość przygotowali : p. Dariusz Bunkowski, p. Ewa Zych, p. Agnieszka Sikorska i  p. Anna Nol.

 

Na zakończenie , nie szczędząc słów uznania dla wysiłków młodzieży starającej się godnie uczcić Święto Patrona, głos zabrali: p. wiceprezydent Grzegorz Płocha, prezes Stowarzyszenia Pomocy Szkole p. Zofia Grzebisz- Nowicka, p. Jacek Chętnik, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie filia w Ostrołęce- p. Marian Krupiński oraz p. Teresa Pajka-  zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Po uroczystości zaproszeni goście  wraz z Radą Pedagogiczną ZSZ nr 4 próbowali specjałów kuchni kurpiowskiej przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych. 

Ewa Zych

obejrzyj zdjęcia

 

KONFERENCJA - "CHĘTNIK MNIEJ ZNANY"


     

Początek bieżącego roku szkolnego obfituje w wiele wydarzeń związanych z obchodami Roku Chętnikowskiego. Nasz patron był osobą wybitną, działającą na wielu płaszczyznach jako popularyzator kultury kurpiowskiej, muzealnik, społecznik. Samorząd Uczniowski zorganizował konferencję naukową na temat „Adam Chętnik mniej znany”, na którą zaprosiliśmy dr. Kazimierza Parszewskiego i p. Tadeusz Żebrowskiego. Skoncentrowaliśmy się na dwóch sferach działalności Adama Chętnika- muzyce i literaturze.

 

Nie wszyscy wiedzą, że patron naszej szkoły część pracy poświęcił ludowym instrumentom muzycznym. Dlatego zaprosiliśmy p. Andrzeja Staśkiewicza- rzeźbiarza, lutnika, artystę, który opowiedział nam o ich budowie, swojej pasji i zamiłowaniu do sztuki ludowej. Mieliśmy wyjątkową okazję doświadczyć procesu powstawania muzyki, grając na własnoręcznie wykonanych przez pana Andrzeja instrumentach ludowych. Bawiliśmy się świetnie, ponieważ mogliśmy tworzyć kurpiowską muzykę.

 

W części literackiej konferencji wsłuchiwaliśmy się w poezję Adama Chętnika. Dowiedzieliśmy się jak postrzegał i jak bardzo kochał swój region, a także jak opisywał dzieje związane z historią kurpiowszczyzny. W tą sentymentalną podróż po regionie zabrały nas Dominika Drężek i Karolina Pyskło. 

 

Na zakończenie konferencji głos zabrała p. dyrektor Anna Przygoda- Majewska, która w podziękowaniu za przybycie wręczyła gościom okolicznościowe monety- 130 Talarów Kurpiowskich, wybitych z okazji obchodów 130. urodzin Adama Chętnika.

Samorząd Uczniowski

obejrzyj zdjęcia

 

2015.10.14 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


   

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obfitował w wiele wrażeń. Na początek wzięliśmy udział w szkoleniu z zastosowania nowoczesnego słownictwa w pracy bieżącej. Słowa „cool”, „spoko”, „hejka” czy „nara” mają pojawić się w codziennym życiu każdego pedagoga. Szkolenie przygotowali dla nas uczniowie klasy 3G

 

Następnie zobaczyliśmy, jak wygląda szkoła oczami uczniów, a szczególnie lekcje z niektórych przedmiotów. Klasa 4T uzmysłowiła nam swoją ciężką pracę na lekcjach polskiego, matematyki, biologii czy religii opisaną muzyką (w tym disco polo!).

 

Pani dyrektor Anna Przygoda-Majewska wręczyła nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły za wyróżniającą się pracę oraz odczytała nazwiska tych, którzy otrzymają nagrody z rąk Prezydenta Miasta Ostrołęki.

 

Spotkanie to było również okazją do podziękowania Panu Markowi Milczarkowi, nauczycielowi przedmiotów zawodowych gastronomicznych, który po długich latach pracy w szkole odchodzi na emeryturę. Nie obyło się bez wzruszeń, tym bardziej, że Pan Milczarek uczył też niektórych nauczycieli, którzy pracują w naszej szkole.

 

Dziękujemy za słowa uznania i za wspaniałą atmosferę.

 

Nauczyciele ZSZ nr 4 im. A. Chętnika

obejrzyj zdjęcia

 



349 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl