2016.02.15 WYSTAWA "DZIAŁALNOŚĆ SEJMOWA ADAMA CHĘTNIKA"

Dnia 15 lutego 2016r.w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chetnika w Ostrołęce miało miejsce otwarcie wystawy nt: „ Działalność sejmowa Adama Chętnika”. Organizatorem wystawy jest Muzeum Przyrody w Drozdowie Fundacja Sztuki i Dialogu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Łomży.

W uroczystym otwarciu wzięli udział: p. Marcin Rydzewski – pracownik Muzeum Przyrody w Drozdowie i autor wystawy, p.Czesława Lewandowska – twórczyni ludowa, p.Mirosław Grzyb – prezes Związku Kurpiów oraz p. Iwona Choroszewska - Zyśk - wiceprezes. Obecni byli również: dyrekcja, pracownicy, nauczyciele i uczniowie ZSZ Nr 4. Pan Marcin Rydzewski opowiedział zebranym o wystawie. Jest ona już kolejną inicjatywą mającą na celu przybliżyć uczniom ZSZ Nr 4 sylwetkę Patrona, którego znają jako wybitnego etnografa, pisarza, poetę i muzyka.

15 lutego społeczność szkolna poznała Adama Chętnika jako polityka i parlamentarzystę . W broszurze przygotowanej przez p.Marcina Rydzewskiego z okazji wystawy możemy przeczytać: „Bierność była jakby przeciwieństwem Adama Chetnika. Niezwykle czuły i wrażliwy na wszystko, co działo się dookoła, gdy osiągnął wiek pełnoletni i pewną samodzielność, szybko przesiąkł tym, co właśnie rozlewało się po kraju niesione mocą gorących serc i wielkich umysłów. Zrządzeniem biegu historii pierwszym zrywem nastoletniego Adama Chętnika było włączenie się do akcji budzenia świadomości narodowej wśród miejscowych Kurpiów”. W latach 1922-1927 był posłem I i II kadencji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie„jako rzeczoznawca referował przedmiot spraw”. Jego wnioski i projekty „ nie napotykały w sejmowych komisjach na opory”.

Gorący patriota, miłośnik Kurpiowszczyzny, wielki działacz społeczny po tylu latach ciągle zaskakuje nas oryginalnymi pomysłami, które z wiarą, poświęceniem i miłością do Polski wcielał w życie.

Mottem wystawy jest myśl Adama Chetnika:. „Czyniąc, zastanawiałem się czy to będzie dobre dla Polski”. Słowa te doskonale odzwierciedlają jego życie i są wartością, którą można przekazywać młodzieży także dziś.

Zapraszamy do oglądania wystawy!

Gorące podziękowania kierujemy do Muzeum za udostępnienie wystawy oraz do p. Bartosza Podolaka – dyrektora Centrum Kultury Biblioteki i Sportu w Urzędzie Gminy Lelis za wypożyczenie eksponatów regionalnych, które uatrakcyjniły wystawę.

Barbara Stepnowska