KONKURS NA PLAKAT Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW

Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie na plakat z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Plakaty z ciekawostkami językowymi w językach niemieckim, angielskim, francuskim, należy złożyć do nauczycieli języków obcych do 24 września. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 28 września.

Katarzyna Dzwonkowska , Michał Wojtan

DZIEŃ WIELOJĘZYCZNOŚCI 2020

Szanowni Państwo,

26 września obchodzimy Dzień Wielojęzyczności. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniach przygotowanych z tej okazji lokalnie przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie oraz na poziomie europejskim przez Parlament Europejski. Jeżeli nie uczą Państwo języków obcych, zachęcam do przekazania tej wiadomości Państwa kolegom, którzy mogliby być zainteresowani.

1. Specjalnie dla szkół EPAS nasze Biuro zarezerwowało 8 terminów interaktywnej gry online dla uczniów poświęconej różnorodności językowej. Więcej informacji – w tym dane kontaktowe koordynatorki, terminy i link do formularza rejestracji – znajdą Państwo w załączonym zaproszeniu. Zwracam Państwa uwagę, że o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

2. Dla nauczycieli języków obcych przygotowujemy z kolei na dwa webinaria: „Wielojęzyczna klasa: szansa i wyzwanie” oraz „TIKi i triki w warsztacie językowca. O nowoczesnym nauczaniu języków obcych”. Odbędą się one prawdopodobnie w tygodniu 5-10 października (dokładne daty, godziny oraz formularz rejestracyjny prześlę Państwu niebawem).

3. Obchody Dnia Wielojęzyczności odbędą się również na poziomie ogólnoeuropejskim. Zachęcamy do odwiedzenia specjalnej strony PE (https://www.europarl.europa.eu/visiting/pl/events/brussels/multilingualism-day-2020), gdzie znajdą Państwo szczegółowy program wydarzenia, w tym m.in. formularz rejestracji na warsztaty poświęcone tłumaczeniom pisemnym i ustnym.

Serdecznie zapraszamy!

ORĘDZIE o STANIE UNII EUROPEJSKIEJ

Orędzie o stanie Unii Europejskiej - zaproszenie do śledzenia dyskusji w Parlamencie Europejskim

Szanowni Państwo,

16 września w Parlamencie Europejskim odbędzie się posiedzenie, podczas którego Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi orędzie o stanie Unii Europejskiej, a następnie weźmie udział w debacie z posłami do PE, aby omówić dokonania KE, plany na nadchodzący rok i wizję przyszłości. Już dziś natomiast posłowie i posłanki do PE wezmą udział w moderowanych dyskusjach o priorytetach Unii Europejskiej, a także odpowiedzą na pytania i propozycje obywateli.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia specjalnego serwisu Parlamentu Europejskiego, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat tego wydarzenia. Będzie tu można także prześledzić jego przebieg.

Zapraszamy!

PUBLIKACJE Z PRZEPISAMI KULINARNYMI Z KONKURSU

W 2019 roku uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację, jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Za swoją oryginalną recepturę i profesjonalne wykonanie otrzymali wyróżnienie.

Aktualnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało publikację pt. Przyprawione młodością i tradycją, Najlepsze Przepisy Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Szkół Gastronomicznych, zawierającą najlepsze przepisy kulinarne zgłoszone do VIII edycji tegoż konkursu , a Szkoła otrzymała wyżej wymienioną publikację zawierającą między innymi recepturę naszych uczniów. Opracowanie „Przyprawione młodością i tradycją (…)”oprócz satysfakcji dla pary uczestników i ich opiekuna jest jednocześnie doskonałą formą ogólnopolskiej promocji naszej szkoły.

Zainteresowanych kolejnymi edycjami konkursu zapraszamy do nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych.

Ewa Okowicka-Dyl

KONKURS „NA ZBIÓRKĘ BATERII W SZKOŁACH”