ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

W DNIU 24 GRUDNIA 2020r. SZKOŁA

ZAMKNIĘTA

TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA

Boże Narodzenie to najważniejsze i obchodzone w wyjątkowy sposób święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, dlatego warto je pielęgnować. W tradycji ludowej i kościelnej Boże Narodzenie poprzedzone jest trzytygodniowym czasem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach, które poświęcone są Najświętszej Marii Pannie.

Najbardziej popularne zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

W Wigilię domownicy ozdabiają choinkę oraz przygotowują się do kolacji. Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki", która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii. Później domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Po tym można przystąpić do jedzenia.

Najwięcej zwyczajów związanych jest z Wigilią. Poza wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę wśród bożonarodzeniowych tradycji wymienia się:

Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.

Potrawy wigilijne -tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu.

Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.

Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.

Choinka - jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Według tradycji jest to msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Te dni przeznaczone są na odpoczynek, kolędowanie i spotkania rodzinne.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska

II OLIMPIADA WIEDZY O KURPIACH

Za nami II edycja Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. Zawody finałowe odbyły się 15 grudnia 2020 roku – siedzibie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 (jesteśmy współorganizatorem tego cyklicznego wydarzenia).

Drużyna reprezentująca naszą Szkołę zdobyła III miejsce!!!

Gratulacje dla wszystkich zawodników, opiekunów i organizatorów za bardzo wysoki poziom zawodów. W szczególności podziękowania należą się: Związkowi Kurpiów (główny organizator) oraz paniom Agnieszce Stefańskiej (opiekun drużyny naszej Szkoły, dekoracje) i Agnieszce Wilińskiej (dekoracje).

ak wszystkie imprezy w ostatnich miesiącach – ta miała również szczególny charakter – odbywała się w reżimie sanitarnym, z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń związanych z COViD19. Wszystko przebiegło szczęśliwie, a Olimpiada (mamy nadzieję) wpisze się już na stałe w nasz kalendarz.

WYNIKI KONKURSU „PIERNIKOWE SZALEŃSTWO”

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników naszego świątecznego konkursu piernikowego. Spośród nadesłanych filmów i zdjęć przedstawiających piękne wypieki, wyłoniliśmy trzech zwycięzców:

I miejsce – Alicja Piwowarczyk z klasy 2KC1

II miejsce – Paweł Kiernozek z klasy 4G

III miejsce – Julita Kowalczyk z klasy 3R

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i jak tylko sytuacja na to pozwoli, zaprosimy Was po odbiór dyplomów i upominków. Dziękujemy również innym uczestnikom konkursu za wspaniałe, świąteczne wypieki. Były piękne, pomysłowe , oryginalne i sprawiły, że szybciej poczuliśmy ten świąteczny klimat.

Współorganizator

Magdalena Kacperek