ETAP OKRĘGOWY KONKURSU „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

 

25 lutego 2020 roku uczennice Technikum ekonomicznego Agnieszka Kotowska z klasy 4 Te i Anita Dumała z 3 Te pod opieką mgr Joanny Skarzyńskiej reprezentowały naszą szkołę w etapie okręgowym konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Poznaj swoje prawa w pracy”.

 

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

 

Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu regionalnego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów bhp, opracowanego przez Okręgową Komisję Konkursową. Test wiedzy składał się z 35 pytań. Nasze uczennice w etapie okręgowym uzyskały wysokie wyniki – Agnieszka 30 punktów, Anita 31. Anitę od etapu centralnego dzielił 1 punkt. Niestety tym razem uległa uczennicom z Ożarowa Mazowieckiego.

 

Pomimo tego usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i pochwał na temat tak dobrego przygotowania uczestników konkursu. Również nauczyciele usłyszeli wyrazy uznania za trud pracy włożonej w przygotowanie uczestników konkursowych zmagań. Agnieszka przygotowywała się pod opieką wychowawcy Joanny Skarzyńskiej, natomiast Anita pod opieką Małgorzaty Złotowskiej. Uczennice za uzyskanie tak wysokich wyników otrzymały od organizatorów nagrody rzeczowe oraz bony zakupowe. 

 

J.Skarzyńska, M.Złotkowska

 

Innowacyjna lekcja historii

 

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

 

6 marca 2020r. w naszej szkole odbyła się "żywa lekcja historii". Pan Zbigniew Janiszewski nauczyciel historii, entuzjasta i pasjonat wojskowości, znakomicie poprowadził innowacyjną lekcję o Żołnierzach Wyklętych. Opowiedział historie osób, bohaterów działającymi w okolicach Ostrołęki. Prezentował broń, część swojej kolekcji: m.in. karabinek Mauser wz.29, pistolet VIS w 35, pistolet maszynowy "Błyskawica", ręczny karabin maszynowy DP 28 i inne elementy uzbrojenia.

 

Żołnierzami Wyklętymi nazywamy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, dla których walka nie kończyła się na II wojnie światowej. Przez następne dekady prowadzili nierówną batalię ze służbami władzy komunistycznej. Propaganda komunistyczna nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, stowarzyszenia, do których należeli określano mianem „faszystowskich”. Niektórzy zapłacili najwyższą cenę - życie, inni byli latami szykanowani. Pochowani w bezimiennych grobach mieli być na zawsze wymazani z pamięci Polaków.

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

Na podstawie przeprowadzonych przez IPN badań można szacować, że liczba Żołnierzy Wyklętych wynosiła ok. 120–180 tys. Niemal połowa z nich pochodziła z Armii Krajowej, a następnie działała w ramach Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość . Około 30–40 tys. konspiratorów było związanych z podziemiem narodowym. Mniej więcej tyle samo osób przeszło przez różne lokalne organizacje i grupy konspiracyjne oraz nieafiliowane oddziały zbrojne.

 

Na korytarzu szkolnym i w sali historycznej umieszczono gazetkę ścienną, uczniowie mogą zapoznać się biogramami żołnierzy wyklętych

 

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. – Zbigniew Herbert  

 

Agnieszka Wilińska

 

EKONOMIK w MIESIĘCZNIKU "TĘCZA POLSKA"

KURPIKI 2019

Za nami gala wręczenia Kurpików, czyli corocznych nagród przyznawanych przez Związek Kurpiów za wybitne zasługi na rzecz regionu kurpiowskiego i propagowania kultury kurpiowskiej. Nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach. Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 otrzymał nagrodę w Kategorii: Edukacja regionalna.

 

 

 

 

 

Więcej informacji:

https://to.com.pl - Ostrołęka. Kurpiki 2019. Nagrody prezesa Związku Kurpiów wręczone. Gala w OCK. 5.03.2020. Zdjęcia, wideo, lista nagrodzonych

 

http://www.eostroleka.pl - Kurpiowskie Oscary rozdane! Gala Kurpików 2020

 

https://www.moja-ostroleka.pl - Kurpiki wręczone. Zobacz, kto otrzymał kurpiowskiego oscara za 2019 rok (zdjęcia, wideo)

 

 

 

DZIEŃ KOBIET

 

Podstrony

 ...  ...

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018