AKTUALNOŚCI


NARODOWY SPIS POWSZECHNY


KONSTYTUCJA 3 MAJA


 

W roku przypada 230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja. Zatem rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie(po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie”.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I Wojnie Światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II Wojnie Światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska

 

KONKURS WIEDZY o FRANCJI


W ramach obchodów Dni języka Francuskiego, został zorganizowany międzyszkolny Konkurs wiedzy o Francji i krajach frankofońskich.

Pytania dotyczyły różnorodnych dziedzin: kultura, sztuka, literatura, geografia, polityka, historia, cywilizacja, kulinaria. W konkursie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły, z II LO oraz z Liceum Klasycznego. Oto wyniki:

1 miejsce Łukasz Gwiazdowski - II LO

2 miejsce = ex aequo - Iza Bielacka 4R i Wiktoria Kruczkow 3R - ZSZ nr 4

3 miejsce Klaudia Bazylak 2O1 - ZSZ nr 4

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy o Francji i krajach frankofońskich.

Nauczyciele języka francuskiego 

JUBILEUSZOWY XXV OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ W NASZEJ CZWÓRCE


Od 10 do 12 marca 2021 r. na platformie konkursowej OKWB odbył się etap szkolny pisemny online Jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z naszej Czwórki do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się 3 osoby: Alicja Piwowarczyk z klasy 2KC1, Karolina Bakuła z klasy 3A i Aleksandra Lewandowska z klasy 2KC1.  

21 kwietnia 2020 r. na platformie konkursowej OKWB odbył się etap diecezjalny pisemny online Jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Wszystkim uczestniczkom XXV OKWB z naszej Czwórki dziękujemy za reprezentowanie naszej Szkoły i życzymy Im dalszych sukcesów!

ks. Marek Spiżewski Bogusław Zych Piotr Romanowski 

 

„NAJSŁODSZY ZAWÓD ŚWIATA”


Miniony tydzień w naszej społeczności szkolnej upłynął w iście słodkim klimacie, wszystko to za sprawą Pani Uli Stępniak która ufundowała 4 szkolenia z tortu artystycznego w konkursach "Deser od serca i" Babka Wielkanocna ". Pani Ula to nowoczesna bizneswoman, która korzystając z doświadczenia amerykańskich cukierników, założyła i rozwinęła w Warszawie własną pracownię cukierniczą, a teraz z powodzeniem prowadzi ją do chwili obecnej, jednocześnie zarażając tą pasją inne osoby.

Trójka szczęśliwców to uczniowie naszej szkoły, a czwarta to uczennica 8 kasy SP w Lelisie Izabela Krystian, która wygrała konkursie cukierniczym w kategorii Szkoła Podstawowa. Podczas poniedziałkowego szkolenia Ula zdradziła tajniki podczas pracy przy tortach zaczynając od biszkoptu, przez kremy, tynki kończąc na przepięknych kwiatowych dekoracjach, oraz opowiedziała o słodkim biznesie z perspektywy swojego 10-letniego doświadczenia w tym zawodzie. Młodzież chłonęła wiedzę niczym gąbka, a te kilka godzin pod okiem takiego utalentowanego i pełnego pasji trenera upłynęły z prędkością światła.

Na kolejne spotkanie z naszą trenerką od słodkości nie musieliśmy długo czekać, ponieważ w czwartek odbył się darmowy Webinar z udziałem Uli Stępniak pt : Dlaczego warto być cukiernikiem!” . Spotkanie było skierowane do młodych ludzi którzy stoją przed trudnym wyborem szkoły średniej i ich rodziców , uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele, jednym słowem – każdy zainteresowany . Podczas godzinnego Webinaru Ula opowiedziała jak wyglądała jej droga zawodowa i jak stała się właścicielką pracowni cukierniczej „Słodki Muffin” którą prowadzi już ponad 10 lat. Ukazała plusy bycia cukiernikiem , z czym wiąże się ten zawód, jakie są zarobki w tym biznesie ? jak również odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania, które bardzo cieszyły organizatorkę spotkania.

Do tej pory jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego co się udało jej w tym zawodzie, jak jest utalentowana, pełna pasji oraz bogata w wiedzę cukierniczą, którą chce się dzielić z innymi by propagować ten zawód i dać go poznać w jak najlepszej strony.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas, cenne profesjonalne rady z których z chęcią młodzi ludzie skorzystają.

Mamy nadzieje do zobaczenia już wkrótce ! Ps. Relacja ze szkolenia i zdjęcia z Webinaru poniżej  

Milena Tyszka Ewa Okowicka-Dyl
5 z 268

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Aldona Zadroga

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl