DORADZTWO ZAWODOWE

Spotkanie młodzieży szkół o profilu ekonomicznym z praktykami „Praktyczne aspekty naliczania i wypłacania wynagrodzeń” 12 marca 2024 roku

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie oraz przynależnością do Klubu Nauczycieli Przedmiotów Ekonomicznych uczniowie z klasy 3 A i 4 A wraz z nauczycielami Małgorzatą Złotkowską i Joanną Skarzyńską brali udział w konferencji pt: „Praktyczne aspekty naliczania i wypłacania wynagrodzeń”.

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

wynagrodzenie od brutto do netto – czyli co ciekawego znajduje się na listach płac,
- źródła finansowania przychodu a naliczanie składek i podatku od świadczeń pieniężnych i rzeczowych pracownika,
- zwolnienie podatkowe „zerowy PIT dla młodych” a umowy cywilno-prawne i 50% KUP,
- wypłata wynagrodzenia a oświadczenia i wnioski pracownika.

Prelegentami byli praktycy, którzy na co dzień zajmują się wyżej wymienionymi zagadnieniami w różnych podmiotach gospodarczych: Pani Marzena Jasińska , Pani Elżbieta Młynarska – Wełpa , Pani Elżbieta Stepaniuk oraz Pani Beata Tomaszewska .

W trakcie 4,5 godzinnego spotkania zorganizowany został również krótki konkurs z wiedzy kadrowo – płacowej i o podatkach dla uczniów szkół ekonomicznych biorących udział w konferencji.

Uczennica SYLWIA SKORODA z klasy 4 A zajęła III miejsce w konkursie.

Osoby , które uzyskały wyższy wynik niż 60% w teście zostali również nagrodzeni dyplomami i upominkami a należą do nich:
Kacprzak Alicja
Krawczyk Aleksandra
Prajs Marta
Strzeszewska Alicja

G R A T U L A C J E

Organizatorzy konferencji przekazali również wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaświadczenia z udziału w konferencji.

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

WIELKANOCNE WYPIEKI

Okres Wielkanocy to już tradycyjny czas w naszej szkolne na organizację Konkursu Wielkanocne Wypieki, w którym od 6 lat uczniowie zachwycają swoimi umiejętnościami, kreatywnością oraz wyczuciem smaku. Tegoroczna edycja miała na celu wyłonienie zwycięzcy Najlepszego Sernika Wielkanocnego Uczniowie prezentowali swoje cukiernicze umiejętności, a serniki robiły wrażenie swoim wyglądem i aromatem.

Decyzją Jury:
1 miejsce przyznano Wiktorii Koziatek
2 miejsce zdobył Damian Ścięgaj
3 miejsce zdobyła Weronika Wojciechowska

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i za sprawienie, że ten dzień był wyjątkowy, a przede wszystkim sponsorom nagród oraz produktów niezbędnych do przygotowania serników. Dziękujemy Piątnica, Zespół Młynów Jelonki, Słodka OKejka , Cukiernia Romanowski, Food Colours , MONIN a także Pani Agnieszce Wojtasik, która po mimo odpoczynku na emeryturze znalazła czas aby odwiedzić naszą szkołę i docenić talenty młodzieży.

Konkurs odbył się w ramach WSDZ

Ewa Okowicka Dyl
Milena Tyszka

Dzień Przedsiębiorczości

W ramach ogólnopolskiego programu Dzień Przedsiębiorczości uczniowie klasy 4 S odwiedzili Urząd Skarbowy w Ostrołęce. Uczniów powitała Pani Naczelnik Beata Grudzińska. O swojej pracy i możliwościach zatrudnienia opowiedział uczniom funkcjonariusz Służby Celno Skarbowe-j Pan Jacek Rudzki. Praktyczną wiedzę przekazała uczniom Pani Kierownik Teresa Nakielska, mówiła m.in. o:

- czym zajmuje się urząd skarbowy,
- jakie są formy opodatkowania,
- jak wiele spraw można załatwić w Urzędzie Skarbowym bez wychodzenia z domu,
- sposoby i terminy rozliczania podatku,
- ulgi i odliczenia.

Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Było to działanie w ramach WSDZ.

Małgorzata Święcicka

Spotkanie po latach

Jesteśmy niesamowicie podekscytowani, że możemy podzielić się historią jednego z naszych wyjątkowych absolwentów. Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć u Kacpra Michalskiego, który chodził o klasy o profilu Technik żywienia i usług gastronomicznych . Po latach nauki w naszych murach postanowił podążać za swoją pasją jaką była fotografia i na kilka lat osiedlił się w stolicy. Ostatecznie postanowił wrócić do Ostrołęki i otworzyć własną kawiarnię oraz studio fotograficzne „Parys”.

Spotkanie z Kacprem było nie tylko emocjonującą podróżą przez jego drogę od ucznia do przedsiębiorcy, ale także niezwykle motywującym doświadczeniem dla naszych obecnych uczniów. Kacper i jego wspólnik Kuba podzielił się z nami swoimi wyzwaniami, sukcesami i najważniejszymi lekcjami, jakie wyniósł z prowadzenia własnego biznesu.

Była to nie tylko okazja do podzielenia się wrażeniami i wspomnieniami, ale również do zainspirowania naszych uczniów do marzeń i realizacji swoich celów. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest pasowanie do swojej pasji i wytrwałe dążenie do osiągnięcia sukcesu, nawet w obliczu trudności.

Dziękujemy Panom za wspaniałe spotkanie i za to, że podzielił się swoją niezwykłą historią z nami. To kolejny dowód na to, że nasza szkoła wychowuje nie tylko młodych ludzi, ale również przyszłych liderów i przedsiębiorców.

Bądźmy dumni z naszych absolwentów i niech ich historie będą dla nas wszystkich źródłem inspiracji i motywacji!

Ps. Świetna kawa!

Spotkanie odbyło się w ramach WSDZ

Ewa Okowicka-Dyl

SPOTKANIA DLA EKONOMISTÓW

Uczniowie z klas ekonomicznych w ramach współpracy uczestniczyli z nauczycielami w następujących spotkaniach online zorganizowanych przez SKWP Oddział okręgowy w Warszawie.

21 lutego 2024 r. "Czym jest i jak działa Krajowy System e-Faktur ( KSeF )?". Osobą prowadzącą była Pani Renata Mościcka – wykładowca prawa podatkowego

04 marzec 2024 r. „Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w zarządzaniu biznesem”. Prelekcję poprowadziła Pani Agnieszka Gajewska – biegły rewident

Są to kolejne spotkania z całego cyklu w tym roku szkolnym , które mają na celu przybliżyć praktyczne aspekty pracy księgowego z zakresu rachunkowości.

Spotkania realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska