AKTUALNOŚCI EPAS


20 lat Polski w UE


1 maja 2024 r. świętujemy jubileusz 20-lecia Polski w UE. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różnego rodzaju rocznicowe wydarzenia, m.in.: eurolekcje, konkursy dla młodzieży, debaty czy spotkania informacyjne.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce stworzyło serwis internetowy poświęcony obchodom 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na stronie 20latwue.pl możemy prześledzić kalendarium wydarzeń. Serdecznie zapraszamy Weź udział w obchodach. 

 

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska

Kwiecień miesiącem zajęć europejskich


W dniach 17-18-19 kwietnia uczniowie w ramach realizacji przedmiotów przyrodniczych uczestniczyli w zajęciach online organizowanych przez Centrum ElektroEkologi. Młodzież dzięki tym warsztatom pogłębiła swoją wiedzę w zakresie Cyfrowy Dialog – co kryje smartfon i jak być rozsądnym konsumentem oraz ekologia w Polsce w odniesieniu do innych państw europejskich. Kto jest największym producentem metali ziem rzadkich, rewolucje przemysłowe czym się charakteryzują, a także, czym jest sztuczna inteligencja. Uczniowie rozwiązywali quiz na kahoot.it dotyczący postępowania z elektrośmiaciami. W kwietniu również na przedmiotach przyrodniczych, humanistycznych, jak również na zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone lekcje europejski. Lekcje przeprowadzali nauczyciele i młodsi ambasadorzy EPAS.

Koordynatorami działań były
Opiekunowie EPAS
Barbara Zaborowska, Małgorzata Święcicka

Europejski Tydzień Młodzieży


Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który w tym roku odbędzie się w dniach 12-19 kwietnia pod hasłem „Voice your vision”. Główną grupę odbiorców Europejskiego Tygodnia Młodzieży stanowią młodzi obywatele 27 państw członkowskich UE oraz krajów trzecich uczestniczących w programie Erasmus+, w wieku od 16 do 35 lat.

Podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach zarówno w Europie, jak i poza nią. Będzie to doskonała okazja do udziału w dyskusjach na tematy istotne dla młodych ludzi oraz możliwość spotkania się z politykami i przedstawicielami instytucji europejskich. Impreza pozwoli także na zdobycie informacji na temat programów Unii Europejskiej skierowanych do młodzieży – takich jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności. Wartością dodaną uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Młodzieży jest także możliwość poznania inspirujących historii innych młodych osób, które zaangażowały się społecznie i odniosły sukcesy. Wydarzenie ma na celu przekonanie młodzieży, że ich głos ma znaczenie szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów europejskich. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronach internetowych: https://youth.europa.eu/youthweek_pl oraz https://etm.frse.org.pl.

Komisja Europejska organizuje taki tydzień tematyczny co dwa lata, aby zachęcać młodzież w Europie i na świecie do aktywnego udziału w życiu obywatelskim.

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska

Frankofonia 2024


W ramach obchodów Frankofonii nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji języka francuskiego!

Podczas tej lekcji poznaliśmy różne ciekawostki o Francji i języku francuskim, rozmawialiśmy o muzyce i gastronomii francuskiej, obejrzeliśmy scenki, w których zostały omówione najczęściej używane w języku polskim powiedzenia francuskie, a taniec Kankan w wykonaniu uczennic był prawdziwym ‘clou’ całej tegorocznej imprezy! Na koniec lekcji widzowie rozwiązali test kahoot sprawdzający ich wiedzę i spostrzegawczość, a najlepsi dostali drobne upominki prosto z Francji.

W tym dniu można było też spróbować upieczonych przez naszych uczniów prawdziwych francuskich ciasteczek o pięknej nazwie – magdalenki! Wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na pytania o Francji i języku francuskim. Wielu uczniów i nauczycieli, a także innych pracowników naszej szkoły skorzystało z tej okazji, i to nie jeden raz!

Dziękujemy uczniom klas 2 technik organizacji turystyki, 2 technik hotelarstwa, 2 technik żywienia i usług gastronomicznych za przygotowanie tej wspaniałej imprezy!

Realizowane w ramach EPAS.

Swietłana Kupis

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE


W ramach projektu wspolnie.eu - https://together.europarl.europa.eu/pl Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacja Civis Polonus zapraszają na warsztaty dotyczące roli Parlamentu Europejskiego i wyborów europejskich, które w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024r.

Warsztaty odbędą się w czwartek, 18 kwietnia 2024 w godz. 12.00 do 16.00 w centrum multimedialnym Europa Experience, ul. Jasna 14/16A, Warszawa. Podczas warsztatów wraz z przedstawiciel(k)ami sieci eksperckiej Team Europe, Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacji Civis Polonus zastanowimy się, jaka działa Parlament Europejski, jak unijne przepisy wpływają na życie obywateli i obywatelek UE, dlaczego warto zagłosować w wyborach europejskich 2024. Wydarzenie będzie okazją do rozwoju kompetencji społeczno-obywatelskich, rozmowy z ekspert(k)ami ds. Unii Europejskiej, skorzystania z atrakcji Europa Experience i sprawdzenia wiedzy o Parlamencie Europejskim w quizie z upominkami. Podczas warsztatów zapewniamy napoje i przekąski. Warsztaty są bezpłatne i bezstronne politycznie.

Rejestracja na warsztaty obywa się przez stronę wspolnie.eu do 16.04.24 (wtorek) lub do wyczerpania limitu miejsc. 

Pytania prosimy kierować na mail kamil.dejna@civispolonus.org.pl Kontakt telefoniczny: 512 242 519. 

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska




1 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl