AKTUALNOŚCI EPAS

22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY!!!!

Dnia 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody (H2O). Z tej okazji nauczyciele uczący przedmiotów: chemia, geografia, EDB, a także realizujący zadania projektów w szkole: EPAS i SK Ekologicznego Ekomaniacy/GOZ postanowili zorganizować szkolny konkurs o wodzie dla klas I. Do konkursu przystąpiło 33 osób z następujących klas: 1A, 1H,1G,1S,1O, 1M, 1C Zwycięzcami konkursu zostali następujący uczniowie:

I miejsce – zajął Shan Sapkota z klasy 1A

II miejsce - zajął Antoni Ruszczyk z klasy 1A

III miejsce - Emilia Staśkiewicz z klasy 1A, Jakub Part z klasy 1A i Oliwia Pazik z klasy 1H

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMIK” oraz Szkolny Klub Europejski, za które bardzo dziękujemy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom konkursu.

Szkoła w tym roku szkolnym po raz drugi przystąpiła do udziału w akcji Światowy Dzień Wody z PAH. W ramach realizacji tej akcji przez miesiąc marzec i kwiecień na lekcjach chemii, geografii, EDB, a także na zajęciach z wychowawcą były przeprowadzone lekcje ekologiczne poświęcone tematom o wodzie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w webinariach np.: Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie organizowanych przez PAH. Została przygotowana również gazetka na korytarzu szkolnym poświęcona zagadnieniom o wodzie, a także prezentacja .

Organizatorzy Światowego Dnia Wody:
E.Rogalska, E.Okowicka- Dyl,
M.Zalewska, B.Zaborowska

Co to jest Nowy Zielony Ład?

Zielony Ład to jest strategia Unii Europejskiej, na wielu obszarach, która ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Europy. Strategia została przyjęta przez państwa członkowskie w 2020 roku. Europejski Zielony Ład, to między innymi koniec z marnotrawstwem opakowań, które będzie polegać na zapobieganiu powstawaniu odpadów opakowaniowych, wspieranie ponownego użycia i ponownego napełniania oraz spowodowanie, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu . Innym przykładem założeń Zielonego Ładu jest ochrona wody. Założenia te wprost wskazują, że w przypadku sektorów znacznie zużywających zasoby wodne są: przemysł, rolnictwo czy nawet gospodarstwa domowe. UE wspiera wdrażanie technologii umożliwiających oszczędne gospodarowanie wodą. Ponadto, polityka rolna i przemysłowa UE obejmuje środki wspierające ponowne wykorzystanie i recykling wody oraz redukcję zanieczyszczenia wody. Młode Ambasadorki EPAS z klasy 1A : Wiktoria Rutkowska, Emilia Staśkiewicz i Julia Kubeł w ramach realizacji tych działań przygotowały prezentację na temat : 18 marca Światowy Dzień Recyklingu i 22 marca Światowy Dzień Wody.

Zapraszamy do obejrzenia Prezentacji

Opiekunowie EPAS
B.Zaborowska, M.Święcicka

Dzień św. Patryka

W piątek 15 marca kolor zielony królował na korytarzach naszej szkoły. Gdzie okiem sięgnąć, tam dostrzec dało się zielone symbole w postaci koniczyny trójlistnej i kapelusza. Nie zabrakło również pyszności na kiermaszu Green Food przygotowanym przez uczniów klasy 2 M i 2 R. W ramach obchodów irlandzkiego święta próbowaliśmy zielonych cukierków, a na uczniów, którzy wykazali się największą wiedzą o św. Patryku czekały słodkie upominki. Dziękujemy Spółdzielni Uczniowskiej "Ekonomik" za ufundowanie zielonych słodkości. Akacja odbyła się w ramach projektu EPAS.

Kacprzyk Kinga

„Myślimy globalnie – działamy lokalnie”

W ramach realizacji szkolnego programu EPAS na ręce dyrektor Pani Małgorzaty Szafrańskiej „Kolorowej Szkoły” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce z okazji Świąt Bożego Narodzenia zostały przekazane słodycze dla jej podopiecznych.. Uczniowie z naszej szkoły  z klas: 1A, 1H, 1S, 1C, którzy brali udział w wycieczce 6 grudnia z okazji Mikołajek do Białegostoku  postanowili nadwyżkę zapłaconych pieniędzy za tą wycieczkę przeznaczyć na zakup słodkości i przekazać uczniom Kolorowej Szkoły.

Zaborowska Barbara

Dzień Narodów Zjednoczonych

Dzień Narodów Zjednoczonych – święto obchodzone corocznie 24 października w rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych (24 października 1945), W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, dyskusje i wystawy poświęcone osiągnięciom i celom Organizacji Narodów Zjednoczonych takim jak utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami, współpraca przy rozwiązywaniu problemów międzynarodowych a także przy promowaniu poszanowania dla praw człowieka. W naszej szkole młodsi Ambasadorzy EPAS z klasy 1 A Julia Załęska i Hubert Magdaleński przygotowali gazetkę oraz prezentację. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

PREZENTACJA - Organizacja Narodów Zjednoczonych

Opiekunowie EPAS