AKTUALNOŚCI EPAS

SZKOŁA-AMBASADOR

Małgorzata Święcicka

Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS)

Program ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Celem programu jest uświadamianie młodym ludziom możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz podkreślanie znaczenia głosowania w wyborach europejskich w 2024 r. W roku szkolnym 2022/ 2023 uczniowie z klasy 4 AH i 1S pod nadzorem opiekunów aktywnie realizowali powyższe zadania zaplanowane w Programie EPAS. Natomiast Starsze ambasadorki na lekcjach zajęcia z wychowawcą, geografia i Edukacja dla bezpieczeństwa poruszały następujące tematy:

1.Unia Europejska – idea, historia i współczesność.

2.Dokond zmierza Europo? Moje wyobrażenia o wspólnej polityce europejskiej.

3.Ekologia i energetyka oraz gospodarka odpadami.

4.Polityka UE i stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec migracji.

Opiekunowie starsze ambasadorki:
Małgorzata Święcicka i Barbara Zaborowska

„Klimat dla Młodych”

SK Ekologicznego Ekomaniacy/ GOZ oraz EPAS przystąpiło do realizacji Projektu: „Klimat dla Młodych” organizowanego przez Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Projekt miał na celu:

1.Kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia.

2.Inspirowanie dzieci, młodzieży, a także nauczycieli, pedagogów i rodziców do podejmowania aktywności w obszarze ochrony środowiska i ekologii.

3.Uświadomienie młodym ludziom, że mogą aktywnie włączyć się w działania dotyczące klimatu w swoich społecznościach lokalnych.

W ramach realizacji tego projektu młodzi ekolodzy i młodsi ambasadorzy EPAS postanowili stworzyć i urządzić miejsce strefy relaksu ekologicznego, które będzie służyło dla całej społeczności szkolnej. Za ten aktywny udział szkoła otrzymała dyplom .

B.Zaborowska, M.Święcicka, U.Kaliszewska, A.Stefańska

9 Maja- Dzień Europy

Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

Z okazji Dnia Europy odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Unii Europejskiej .Wyniki konkursu:

I miejsce- Bartosz Salamucha kl.3S
II miejsce – Paulina Szabłowska kl. 1 S
III miejsce – Alicja Strzeszewska kl. 3A

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce - serdecznie dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy.

W ramach solidarności z Ukrainą niektórzy uczniowie , nauczyciele i Dyrekcja ubrali się w tym dniu w barwach żółtych i niebieskich.

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska

UNICEF "Klimat dla Młodych"

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
po raz pierwszy jako szkolne koło Ekologiczne EKOMANIACY / GOZ
oraz program EPAS przystąpiło do projektu edukacyjnego UNICEF "Klimat dla Młodych"

Celem realizacji projektu jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie dzieci, młodzieży, a także nauczycieli i pedagogów do podejmowania aktywności w tym obszarze. Wszyscy możemy przyczynić się swoim działaniem do tworzenia bezpiecznego klimatu dla młodych.

Projekt UNICEF „Klimat dla Młodych” ma na celu nie tylko poszerzanie wiedzy uczniów w zakresie ekologii, ale przede wszystkim pokazanie młodemu pokoleniu, że mogą być aktywni w tym obszarze i budzić świadomość reszty społeczeństwa.

Koordynatorzy akcji:
B. Zaborowska,