ORĘDZIE o STANIE UNII EUROPEJSKIEJ

Orędzie o stanie Unii Europejskiej - zaproszenie do śledzenia dyskusji w Parlamencie Europejskim

Szanowni Państwo,

16 września w Parlamencie Europejskim odbędzie się posiedzenie, podczas którego Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi orędzie o stanie Unii Europejskiej, a następnie weźmie udział w debacie z posłami do PE, aby omówić dokonania KE, plany na nadchodzący rok i wizję przyszłości. Już dziś natomiast posłowie i posłanki do PE wezmą udział w moderowanych dyskusjach o priorytetach Unii Europejskiej, a także odpowiedzą na pytania i propozycje obywateli.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia specjalnego serwisu Parlamentu Europejskiego, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat tego wydarzenia. Będzie tu można także prześledzić jego przebieg.

Zapraszamy!

SZKOŁA AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

9 MAJA- DZIEŃ EUROPY

Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Z racji udziału szkoły w Międzynarodowym Projekcie - Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego- pamiętajmy, że EUROPA TO MY.

Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego

FESTYN DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W sobotę 11 maja przy scenie obok Kupca odbył się festyn w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To plenerowe wydarzenie zapoczątkowało obchody tegorocznych Dni Ostrołęki.

Podczas festynu członkowie i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w naszej szkole wspólnie z Panią Dyrektor pomogli w przygotowaniu dla mieszkańców naszego miasta słodkiego poczęstunku w postaci pysznych ciast , które upiekli uczniowie razem z Panią Agnieszką Wojtasik.

Mimo kapryśnej pogody atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakowało. Na ostrołęczan czekały leżaki pod sceną ,Radosny Świetlicobus a pracownicy MOPR malowali odważnym buzie.

Opiekun SKE

9 MAJA- DZIEŃ EUROPY

Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

Młodsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego z naszej szkoły po spotkaniu z Panią Dyrektor wyszli w tym dniu w miasto, aby wręczając mieszkańcom Ostrołęki żółte tulipany z niebieską kokardką uczcić 15-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie. Przechodząc obok Urzędu Miasta odwiedziliśmy Pana Wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego i Panią Dyrektor Wydziału Oświaty Annę Gocłowską.

Tegoroczne obchody poświęcone są tematowi naszego wyboru przyszłości. Wybory europejskie, które odbędą się w dniach 23–26 maja, to dla każdego z nas szansa, aby zabrać głos w sprawie tego, kto będzie podejmować ważne decyzje, które mają wpływ na nasze życie.

Opiekun SKE

Kontakt: