AKTUALNOŚCI EPAS

KONKURS EUROPEJSKI

Miło nam poinformować, iż członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy pt.” Jak chciałbyś być informowany o Unii Europejskiej?” w formie eseju, prezentacji multimedialnej lub filmu .Uczniowie nasi przygotowali film. Praca nasza otrzymała wyróżnienie. W nagrodę dwóch uczniów wraz z opiekunem pojedzie do Strasburga na Europejskie Dni Młodzieży w terminie 20-21 maja 2016.

Uczniom gratulujemy a Pani Aleksandrze Nowak dziękujemy za wypożyczenie stroju

„Syriusza” i pomoc w montażu filmu.

Opiekun SKE

WIGILIA EUROPEJSKA

To już tradycja, że przed Świętami Bożego Narodzenia członkowie i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego przygotowują wigilijne spotkanie. Podniosłość i ranga tego dnia stwarza właściwe relacje między uczniami oraz buduje rodzinną atmosferę w szkole. Składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i zasiedliśmy do wspólnego stołu spożywając tradycyjne, wigilijne potrawy przygotowane przez uczniów i opiekuna. Podczas wigilii panowała uroczysta, ciepła i jednocząca naszą społeczność atmosfera.

Z okazji Świąt i Nowego Roku składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia: spełnienia wszystkich marzeń oraz dostrzegania piękna nawet w codziennych sytuacjach.

2015.11.07 KONGRES OBYWATELSKI

7 listopada 2015r. tradycyjnie na Politechnice Warszawskiej odbył się Jubileuszowy X Kongres Obywatelski pod hasłem „POLSKA JUTRA MOŻEMY BYĆ LEPSI ! ‘’. Od kilku już lat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły są uczestnikami tego spotkania. Jest nam bardzo miło, jak Pan Jan Szomburg – organizator Kongresu na wstępie wita młodzież i opiekunów z Ostrołęki(czujemy się tacy wyróżnieni).

Wśród wielu ciekawych wystąpień plenarnych, uwagę naszą zwróciło wystąpienie Rafała Sonika, kierowcy rajdowego, zwycięzcy Rajdu Dakar, przedsiębiorcy. W wystąpieniu pt. Jak wyzwolić energię Polaków? utwierdził nas w przekonaniu, iż warto mieć marzenia i sukcesywnie dążyć do ich spełnienia niezależnie od statusu społecznego czy materialnego . Bardzo ucieszyło nas również spotkanie z absolwentami naszej szkoły Kasią Kondracką i Adrianem Wiszowatym. Spotkanie z nimi utwierdziło nas w przekonaniu, iż udział w Kongresie nie jest czasem zmarnowanym i owocuje na przyszłość. W tym miejscu chciałbym przytoczyć myśl z biuletynu, który otrzymaliśmy na wejściu na Kongres:

” Chcemy być RAZEM , pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna – wspólnie ”wyprzedzamy przyszłość” zastanawiamy się nad naszym rozwojem” .

W tych słowach zawarte jest całe sedno Kongresu.

Wielu sesjach tematycznych mogliśmy spotkać się  i wymienić poglądami z wieloma przedstawicielami polityki, biznesu czy wykładowcami szkół wyższych.
Jakże miły zaskoczeniem było dla nas ukazanie się w  jubileuszowym biuletynie wypowiedzi naszej uczennicy Karoliny Kupis z klasy IV TE na temat uczestnictwa w Kongresie.

Wszystko to jednak nie odbyło by się bez pomysłodawczyni i sponsora corocznego wyjazdu – Pani Aleksandry Nowak. Serdecznie dziękujemy .

Małgorzata Święcicka

KALENDARZE EUROPEJSKIE

Rozpoczynając nowy rok szkolny 2015/2016 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły otrzymali od Pani Aleksandry Nowak konsultanta PIE Europe Direct Ostrołęka kalendarze europejskie. Członkowie klubu wraz z opiekunem pomogli w rozdawaniu tych kalendarzy. Kalendarz Europejski zawiera:

-praktyczny kalendarz i notatnik, w których uczniowie mogą zapisywać pracę domową i robić notatki z lekcji, zapisując cytaty, informacje, pytania.

-materiały do pracy na lekcji – tematy ważne dla młodych ludzi: aktywne obywatelstwo, wiedza o Unii Europejskiej i wiele innych.

- aktualne informacje przedstawione w atrakcyjnej szacie graficznej.

- adresy stron internetowych (polskich i europejskich), dzięki którym uczniowie mogą pogłębiać swoją wiedzę.

- opowieści o państwach członkowskich.

Serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Święcicka