AKTUALNOŚCI EPAS


9 luty DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


Zainaugurowany w 2004 roku odbywający się każdego roku w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu - organizowany przez sieć Insafe/INHOPE Europejskich Centrów Programu "Safer Internet" (ECPSI) przy wsparciu Komisji Europejskiej* - stanowi kluczowe wydarzenie w kalendarzu działań na rzecz bezpiecznego Internetu ponad 170 państw.

W tym roku łączący miliony zwolenników na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się we wtorek 9 lutego 2021 r. - jednocząc siły "Razem dla lepszego Internetu". Nie ukrywamy, że obchody mogą wyglądać w tym roku nieco inaczej ze względu ograniczenia związane z COVID-19, mamy jednak nadzieję, że DBI 2021 będzie jak zawsze wyrazistą i wciągającą okazją umożliwiającą wszystkim zastanowienie się nad coraz intensywniejszym korzystaniem z technologii cyfrowych w związku z pandemią.

Nauczyciele, edukatorzy i pracownicy społeczni mogą przyczynić się do tworzenia lepszego Internetu, wyposażając podopiecznych i uczniów w umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych i krytycznego myślenia, niezbędne do lepszego poruszania się po wirtualnym świecie.

Mogą oni:

- wpajać uczniom proste nawyki umożliwiające najlepsze korzystanie z możliwości oferowanych przez wirtualny świat;

- korzystać z pozytywnych treści internetowych podczas zajęć i zachęcać uczniów do korzystania z nich w domu;

- zapewniać uczniom narzędzia umożliwiające dokonywanie rozsądnych wyborów online - pod tym względem najlepsze wyniki przynosi edukacja i zwiększanie świadomości najczęściej występujących problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci stanowić dla uczniów osobisty wzór pozytywnego zachowania online.

By wesprzeć nauczycieli i edukatorów w tym zadaniu, strona internetowa Dnia Bezpiecznego Internetu posiada zakładkę "Zasoby", zawierającą szereg materiałów pedagogicznych dotyczących bezpieczeństwa w sieci dla różnych grup wiekowych i w wielu językach - mogą one okazać się przydatne w działaniach zwiększania świadomości podczas DBI i całego roku szkolnego.

Jeżeli chciał(a)byś dołączyć do światowej mobilizacji na rzecz lepszego Internetu i wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu, zajrzyj na stronę www.saferinternetday.org/join, gdzie znajdziesz więcej informacji dotyczących możliwości wzięcia udziału w DBI 2021. Ponadto możesz śledzić stronę Safer Internet Day na Facebooku i Twitterze, a także podzielić się planami na ten wyjątkowy dzień w mediach społecznościowych dzięki hasztagom #SaferInternetDay i #SID2021. 

 

Małgorzata Święcicka

WARSZTATY „Jak Europejski Zielony Ład zmieni nasz świat?”


 

 

Weź udział w warsztatach online „Jak Europejski Zielony Ład zmieni nasz świat?”

 

Małgorzata Święcicka

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W DEBACIE


Masz 16-26 lat? Uważasz, że młodzi ludzie powinni współdecydować o sprawach europejskich? Weź udział w DEBACIE O PRZYSZŁOŚCI EUROPY!.

Pobierz informacje szcegółowe>>

Małgorzata Święcicka 

LEKCJA GEOGRAFII EPAS


W dniu 23.10.2020r w klasie 4 Technik Organizacji Turystyki odbyła się lekcja geografii w ramach Programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego .Tematem lekcji było: Polityka Unii Europejskiej i stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec migracji. Cel lekcji to : Zapoznanie uczniów z rozmiarem i przyczynami masowej migracji do Europy. Metody i formy pracy wykorzystane podczas lekcji to: wykład, praca w grupach, prezentacja multimedialna, burza mózgów i dyskusja. Narzędzia pracy uczniów były, podręczniki, atlas, mapa, internet, tekst źródłowy. Uczniowie podczas lekcji zmagali się z następującymi zadaniami:

1. Wartości i zasady , na których opiera się Unia Europejska w tym prawa człowieka  : Czy jesteśmy gotowi na przyjęcie imigrantów?

2. Jakie są konsekwencje pozytywne i negatywne przyjmowania imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu?

3. Jak ustrzec się przed zagrożeniem terrorystycznym, kulturowym i finansowym, które podnoszą jako problemy przeciwnicy przymusowych kwot relokacji imigrantów do państw członkowskich UE?

4. Czy chcielibyście wyjechać na dłużej za granicę i dlaczego? Podaj mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia.

Uczniowie klasy 4 Technik Organizacji Turystyki z dużym zaangażowaniem pracowali podczas lekcji w ramach Programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego. Dzięki niemu: poznali, zrozumieli i potrafili dostrzegać różnice , a także poszerzyli indywidualne swoje umiejętności w zakresie : Polityka Unii Europejskiej i stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec migracji, a także stanowisko Polski wobec migracji.

Nauczycielem odpowiedzialnym za realizację tematu z geografii ramach Programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego była : Barbara Zaborowska

DZIEŃ WIELOJĘZYCZNOŚCI 2020


Szanowni Państwo,

26 września obchodzimy Dzień Wielojęzyczności. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniach przygotowanych z tej okazji lokalnie przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie oraz na poziomie europejskim przez Parlament Europejski. Jeżeli nie uczą Państwo języków obcych, zachęcam do przekazania tej wiadomości Państwa kolegom, którzy mogliby być zainteresowani.

1. Specjalnie dla szkół EPAS nasze Biuro zarezerwowało 8 terminów interaktywnej gry online dla uczniów poświęconej różnorodności językowej. Więcej informacji – w tym dane kontaktowe koordynatorki, terminy i link do formularza rejestracji – znajdą Państwo w załączonym zaproszeniu. Zwracam Państwa uwagę, że o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

2. Dla nauczycieli języków obcych przygotowujemy z kolei na dwa webinaria: „Wielojęzyczna klasa: szansa i wyzwanie” oraz „TIKi i triki w warsztacie językowca. O nowoczesnym nauczaniu języków obcych”. Odbędą się one prawdopodobnie w tygodniu 5-10 października (dokładne daty, godziny oraz formularz rejestracyjny prześlę Państwu niebawem).

3. Obchody Dnia Wielojęzyczności odbędą się również na poziomie ogólnoeuropejskim. Zachęcamy do odwiedzenia specjalnej strony PE (https://www.europarl.europa.eu/visiting/pl/events/brussels/multilingualism-day-2020), gdzie znajdą Państwo szczegółowy program wydarzenia, w tym m.in. formularz rejestracji na warsztaty poświęcone tłumaczeniom pisemnym i ustnym.

 

Serdecznie zapraszamy! 

 




9 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl