DORADZTWO ZAWODOWE

I ETAP KONKURSU – PRZEDSIĘBIORCZA POLSKA WSCHODNIA

W dniu 1 marca 2019 r. w naszej szkole, odbył się I etap konkursu II Forum Młodych – Przedsiębiorcza Polska Wschodnia . Organizator Konkursu COLLEGIUM MAZOVIA INNOWACYJNA SZKOŁA WYŻSZA w Siedlcach. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy IV TE, III TE i III KS. Przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odbyło się pod opieką nauczycieli : Barbary Zatryb, Barbary Parzych i Małgorzaty Złotkowskiej. Trzy najlepsze prace naszych uczniów tj. Agnieszki Kotowskiej ,Patrycji Miecznikowskiej i Karoliny Pyskło, zostały przesłane do komisji konkursowej. Oznacza to, że szkoła będzie uczestniczyć w fazie projektowej konkursu, który odbędzie się w najbliższym czasie.

Barbara Zatryb

GDZIE SZUKAĆ POMOCY - JAK POMAGAĆ INNYM.

W dniu 28 marca 2019 r. zaproszeni zostali na lekcję do klasy II TE uczniowie z klasy IV TE Hubert Kabacik i Błażej Dąbkowski pracujący w ramach wolontariatu w Grupie Ratowniczej NADZIEJA w Ostrołęce. Na zajęciach zaprezentowali procedury związane z udzielaniem pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w nagłych przypadkach. Przedstawili również podstawy prawne w zakresie ratownictwa medycznego z demonstracją podstawowych zabiegów resuscytacyjnych z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Zajęcia związane z treściami doradztwa zawodowego.

LEKCJIA Z UDZIAŁEM PRACOWNIKA URZĘDU STATYSTYCZNEGO W OSTROŁĘCE

W dniu 22 marca uczniowie klasy II HS wzięli udział w lekcji z udziałem pracownika Urzędu Statystycznego w Ostrołęce - w ramach doradztwa zawodowego. Zaprosiliśmy na tę okoliczność Panią Emilię Pawelczyk – absolwentkę naszej szkoły.

W ten sposób uczestniczyli w obchodach „Dnia Statystyki Polskiej”. Dzień ten ustanowiony został dla upamiętnienia pierwszego na ziemiach polskich Spisu ludności uchwalonego 9 marca 1789 roku przez Sejm Czteroletni. Dzień ten jest świętem statystyki i stwarza okazję do refleksji nad jej rolą i miejscem w życiu społecznym i publicznym, a także stanowi okazję do popularyzacji wiedzy o statystyce.

Młodzież z klasy II Technikum Handlowego, w której zostały przeprowadzone lekcje na temat historii statystyki, zadań i pełnionych funkcji miała również okazję do skorzystania z narzędzi statystycznych i danych obrazujących stan i zmiany w życiu społecznym i gospodarczym kraju. Uczniowie dowiedzieli się również, jak poprawnie interpretować dane statystyczne. Ponadto brali oni czynny udział w zajęciach interaktywnych, korzystając z programów komputerowych.

Barbara Parzych

UDZIAŁ W PROGRAMIE „ STREET LAW ”

W dniu 28 marca 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w programie „STREET LAW” realizowanego przez Akademickie Forum Samorządowe, Koło Naukowe działające przy Katedrze Prawa i Administracji, Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Celem programu jest szerzenie wśród uczniów szkół średnich wiedzy z zakresu prawa i administracji.

Zajęcia warsztatowe w klasie II TE z zakresu prawa pracy w pigułce poprowadzili studenci z kierunku Prawa Pan Tomasz Dąbrowski i Konrad Sienkiewicz.

Lekcja realizowana w ramach WSDZ.

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

20 marca 2019r w ramach ogólnopolskiego programu „Dzień Przedsiębiorczości” po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odbyli jednodniową praktykę w wybranej, lokalnej firmie.

„Dzień Przedsiębiorczości” to program edukacyjno - wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez kilkugodzinne praktyki w wybranym miejscu pracy, uczniowie mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy niezbędnych predyspozycjach. Organizatorem "Dnia Przedsiębiorczości" jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

L.P.

Nauczyciele- opiekunowie

Firma

1.

1 TE

Iwona Mróz ,Barbara Parzych

PSS  „Społem”
w Ostrołęce

2.

2 TE

WUP w Warszawie Filia w Ostrołęce

3.

2 HS

Urszula Kaliszewska

Urząd Statystyczny w Ostrołęce

4.

1 HS

Małgorzata Święcicka

Urząd Skarbowy
w Ostrołęce

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracodawcom i pracownikom, którzy przyjęli w swojej firmie uczniów i nauczycieli naszej Szkoły. Być może wizyta u Państwa zaowocuje w przyszłości zawodowej naszej młodzieży.

Spotkania odbyły się w ramach WSDZ

Anna Kukulska uczennica klasy 1 TE

Małgorzata Święcicka