AKTUALNOŚCI


SPOTKANIE W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI


W dniu 29 października 2019 r. klasa I CS była na spotkaniu w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce. Głównym celem było przybliżenie uczniom wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa. Asp. Krzysztof Kolator dawał wskazówki, jak unikać niebezpieczeństw z jakimi można spotkać się każdego dnia oraz jak radzić sobie w sytuacji gdy się już pojawią. Opowiedział też o pracy policjanta, Wskazał sytuacje w jakich możemy i powinniśmy skorzystać z pomocy Policji. Młodzież obejrzała kilka filmików min. jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies. Na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcia w policyjnym radiowozie. Było to bardzo ciekawe spotkanie.  

 

Pedagog szkolny

 

ZWIEDZANIE ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO J.ROMANOWSKI


29 października bieżnego roku uczniowie klas 1 i 2 o kierunku Technik technologii żywności , specjalność cukiernik udali się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego Cukiernia-Piekarnia J. Romanowski w Wólce Brzezińskiej.

 

Zakład został założony 1969 roku przez Janusza Romanowskiego, który początkowo produkował tylko lody. Na przestrzeni lat firma poszerzała swoją działalność najpierw o wyroby cukiernicze , a w 1998 r również piekarskie . Obecnie to dwa nowoczesne, prężnie działające zakłady produkcyjne zatrudniające ponad 150 osób.

 

Podczas pobytu w zakładzie mieliśmy okazję poznać obecnego właściciela, syna założyciela pana Jacka Romanowskiego, który nas oprowadził po zakładzie. W trakcie zwiedzania mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy cukiernika , a właściciel objaśniał przebaczenie maszyn i urządzeń z linii technologicznej. Uczniowie mieli niebywałą okazję zobaczyć jak na skalę przemysłową produkuję się bezy, różnego rodzaju ciasta, ciasteczka czy tak ostatnio modne monodesery. Na koniec wycieczki miłym akcentem było zapoznanie się linią do produkcji lodów oraz degustacja ich .

 

Zapytani o wrażenia z wycieczki uczniowie odpowiadali :

 „ To był bardzo dobry pomysł, dzięki tej wycieczce mogliśmy lepiej poznać pracę cukiernika „ ;

„ Poznaliśmy wiele nowych maszyn oraz zasady funkcjonowania dużego zakładu produkcyjnego” ;

„ Wycieczka była udana i chciałabym po skończeniu szkoły pracować w podobnym zakładzie”.

 

Opiekę nad uczniami sprawowały M,Tyszka, A. Wojtasik i E. Okowicka-Dyl. Zwiedzanie zakładu odbyło się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

 

M.Tyszka, E. Okowicka-Dyl

 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY


 

Dnia 4 października 2019 roku w hali im. Arkadiusza Gołasia obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły- Adama Chętnika. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Barbara Stepnowska krótkim przemówieniem , w którym przywitała uczniów klas pierwszych w gronie społeczności szkolnej , życząc im także sukcesów w nauce. W imieniu uczniów klas pierwszych głos zabrała Kinga Sikora z klasy I SH1. Święto Patrona było również doskonałą okazją do ogłoszenia wyników konkursu " Klasa z klasą" za miniony rok szkolny- zwyciężyła klasa IV TE ,której wychowawczynią jest pani Joanna Skarzyńska.

 

Część oficjalną uroczystości zakończyło ślubowanie klas pierwszych. Tradycją naszej szkoły jest również konkurs wiedzy o Patronie Adamie Chętniku , skierowany przede wszystkim do uczniów klas pierwszych . Tym razem odbył się on "na żywo", na scenie hali im. Gołasia. Swoją wiedzę o Patronie mogli więc zweryfikować wszyscy uczniowie szkoły. Konkurs poprowadziły uczennice klasy II TE: Marta Budna i Aleksandra Olender a wzięli w nim udział następujący uczniowie: Mateusz Siok i Gabriela Krakowiecka z klasy I A1, Klaudia Madrak i Edyta Zyśk z klasy I CS, Katarzyna Dawid i Zuzanna Szymkowska z klasy I TO , Edyta Gwara i Marta Gawek z klasy IG, Weronika Komuda i Julia Grzegorczyk z klasy I SH1, Maja Banaś i Zuzanna Arcichowska z klasy I O1, Marcin Lutrzykowski i Klaudia Bednarczyk z klasy I AH oraz Alicja Piwowarczyk i Wiktoria Maliszewska z klasy I KC1. Największą wiedzą o Patronie wykazały się uczennice klasy I CS- Klaudia Madrak i Edyta Zyśk , wygrywając tym samym dla swojej klasy dofinansowanie do wycieczki integracyjnej . Uroczystość przygotowali: P. Ewa Zych, p. Agnieszka Sikorska , p. Anna Nol, P. Dariusz Bunkowski, P. Elżbieta Jaźwińska i p. Bożena Żebrowska. 

 

Ewa Zych

 

XLIV OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH


25.10.2019 r. odbył się szklony etap XLIV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych , blok Technologia Żywności oraz Gastronomia.

 

Ideą Olimpiady jest współzawodnictwo i ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed nimi z najważniejszych działów gospodarki narodowej. Realizując zadania zawarte w programie Olimpiady uczniowie mogą wzbogacać swoje przygotowanie zawodowe, a jednocześnie dzięki pogłębianiu wiedzy i umiejętności przyczynić się do stałego unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa.

 

Do Olimpiady przystąpiło po 24 uczniów na każdy blok tematyczny z różnych klas o profilu Technik żywienia i usług gastronomicznych i Technik technologii żywności. Zadaniem uczestników w obydwu blokach było przystąpienie do części teoretycznej ( test z wiedzy ogólnej z technologii żywności ), a następnie do części praktycznej w której zawodnicy musieli np.: prawidłowo zidentyfikować rośliny strączkowe , szkodniki spożywcze, dokonać analizy świeżości jaj, natomiast w bloku gastronomicznym wykonanie rolady biszkoptowej

 

Najlepsi spośród wszystkich uczestników Olimpiady okazali się :

Blok Technologia żywności

- Julia Morka ( III KC) I miejsce

- Patrycja Filochowska ( IVTG) II miejsce

- Rafał Ziemak ( III KC) – III miejsce

 

Blok Gastronomiczny : 

- Natalia Marchewka ( III TG1) – I miejsce

- Eliza Olszewska ( III TG1) – II miejsce

 

Za organizację szkolnego etapu bloku Technologia żywności i sprawdzenie konkursowych prac były : B.Krzemińska, A.Wojtasik, E.Stepnowska , E. Okowicka-Dyl; natomiast bloku Gastronomicznego odpowiadały : A.Krasna, S.Dyko, M.Kacperek. Głównym organizatorem OWiUR jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie działająca w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy , a zwycięzcom życzymy powodzenia na dalszym etapie Olimpiady.

Ewa Okowicka-Dyl

PROGRAM CERTYFIKAT KSIĘGOWY CENTRUM INFORMACJI KSIĘGOWEJ


W dniu 24.10.2019 roku uczniowie klasy III TE i IV TE uczestniczyli w charakterze słuchacza w wykładzie o tematyce „ Znaczenie certyfikatu księgowego” prowadzonym przez Pana Maksyma Popow z Centrum Informacji Księgowej w Warszawie.

 

Chcąc umożliwić uczniom oraz absolwentom naszej szkoły przystąpienie do egzaminu i otrzymania certyfikatu księgowego oraz wpisania na listę Certyfikowanych księgowych C.I.K. Przewodnicząca Zespołu Przedmiotów Ekonomiczno- Handlowych Pani Małgorzata Złotkowska w imieniu szkoły przystąpiła do Programu Certyfikat Księgowy C.I.K. i podpisała deklarację współpracy dot. egzaminu Centrum Informacji Księgowej.

 

Po przystąpieniu do programu uczniowie i absolwenci technikum ekonomicznego otrzymają pulę bezpłatnych kodów umożliwiających przystąpienie do egzaminu online.

 

Szkoła w zamian otrzyma status partnera merytorycznego projektu, będzie promowana oraz rekomendowana przez środowisko księgowe, które reprezentuje C.I.K. jako organizacja kształcąca przyszłych księgowych.

 

Realizowane w ramach WSDZ.  

 

Małgorzata Złotkowska

 



204 z 405

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl