DZIEŃ KARIERY ZAWODOWEJ 2019 W ZSZ NR4

W dniu 22.10.2019 roku w ramach ogólnopolskiej akcji został zorganizowany w naszej szkole Dzień Kariery Zawodowej pod hasłem:

PASJA – PROFESJA - POWOŁANIE

Zaproszeni zostali doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Ostrołęce Pani Hanna Głażewska oraz Pani Justyna Reszczyńska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

W ramach akcji odbyły się spotkania doradców z młodzieżą, która mogła również skorzystać z publikacji dostępnych na stoisku informacyjnym zorganizowanym w szkole.

Podziękowanie dla Pani Krystyny Korczakowskiej- Nosek za przygotowanie dekoracji i tablicy informacyjnej.

Akcja zorganizowana w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

WOLONTARIAT - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W dniu 17.10.2019r. w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” wolontariusze z klasy III Technikum Ekonomicznego z ZSZ Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Złotkowskiej uczestniczyli w spotkaniu promującym czytelnictwo w Przedszkolu Nr 8 KRAINA RADOŚCI w Ostrołęce . Zajęcia polegały na czytaniu bajek przedszkolakom i wspólnej zabawie. Włączając się w akcję czytania dzieciom chcieliśmy by jak najwięcej młodych osób pokochało czytanie. Głośne czytanie bajek sprawiło przedszkolakom wiele radości, zaś wolontariuszom dała ogromną satysfakcję.

MAŁGORZATA ZŁOTKOWSKA

AKCJA HOSPICYJNA „ POLA NADZIEI ” 2019/2020

W dniu 11.10.2019 r. koło wolontariatu w ZSZ NR 4 jak co roku przystąpiło do ogólnopolskiej akcji „POLA NADZIEI”.

Wolontariusze z klasy III TE i 2 TG wraz z opiekunami Małgorzatą Złotkowską , Agnieszką Wojtasik i Ewą Okowicką – Dyl dokonali w ramach akcji nasadzeń cebul żonkili przed budynkami naszych szkół.

Wiosną, kiedy zakwitną kwiaty, będą rozdawane w zamian za datki na rzecz Hospicjum Domowego CARITAS w Ostrołęce.

Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Dlatego jej symbolem jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.

Opiekun grupy wolontaryjnej

MAŁGORZATA ZŁOTKOWSKA

XXIV OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

Dnia 15 października odbył się szkolny etap XXIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności o tematyce wiodącej "Żywienie a profilaktyka nadwagi i otyłości". Głównym zadaniem Olimpiady jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o żywieniu i żywności, a także rozwijanie zainteresowań uczniów powyższą tematyką.

Uczestnicy Olimpiady mieli do rozwiązania zadania testowe otwarte i zamknięte z zakresu nauki o żywieniu i żywności, biologiczno-chemicznych aspektów żywienia, technologii żywności i technologii gastronomicznej z towaroznawstwem.

W Olimpiadzie wzięło udział 38 uczniów. Spośród uczestników wyłoniono trzech zwycięzców:

I miejsce – Katarzyna Prusaczyk– klasa 4R

II miejsce – Dominika Kaczmarczyk - klasa 4R

III miejsce – Natalia Gwara – klasa 4G

Uczennice, które zajęły I i II miejsce przechodzą do następnego, okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

Dziękujemy za udział w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów.

Magdalena Kacperek

EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

22 października zaszczycił nas swoją obecnością pan Janusz Kobyliński – Kierownik Biura Prawnego Urzędu Miasta w Ostrołęce. Spotkanie to odbyło się z okazji obchodów Europejskiego Dnia Prawnika pod hasłem „Twoje prawo do pomocy prawnej z urzędu w sprawach karnych oraz do uzyskania pomocy prawnika w warunkach pozbawienia wolności”

Pomoc prawna z urzędu jest kluczowym narzędziem w zapewnieniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości należy do praw podstawowych, a także stanowi zasadniczą część i instrument praw człowieka, określony i chroniony treścią art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tzn. swobodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla każdego człowieka, bez względu na pozycję społeczną lub sytuację ekonomiczną. Uznaje się go za jeden z najważniejszych filarów praworządności i godności ludzkiej. Do obowiązków państw i organów władzy publicznej należy zagwarantowanie, zorganizowanie i sfinansowanie takiego systemu pomocy prawnej z urzędu, który zapewni osobom mniej majętnym dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz pokrycie kosztów doradztwa prawnego, obrony i reprezentacji przez podmioty profesjonalne.

Uczniowie, biorący udział w spotkaniu z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się prelekcji Pana Janusz Kobylińskiego, oraz ciekawym przykładom omówionym w prosty i przystępny sposób. Bardzo cieszymy się z możliwości spotkania z przedstawicielami Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, bowiem zainteresowanie uczniów kwestiami prawnymi jest bardzo duże. Panu Januszowi Kobylińskiemu serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA 2019 - 25 października 2019 Twoje prawo do pomocy prawnej z urzędu w sprawach karnych oraz do uzyskania pomocy prawnika w warunkach pozbawienia wolności

Joanna Skarzyńska