OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

6 listopada 2019r odbyły się w naszej szkole zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmiało „Gospodarka i społeczeństwo w erze czwartej rewolucji przemysłowej”. Głównym celem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej jest edukacja ekonomiczna młodzieży, poszerzanie wiedzy ekonomicznej, w tym świadomości jej znaczenia oraz zainteresowań przedmiotem, wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów.

W etapie szkolnym Olimpiady brali udział uczniowie klas: drugiej, trzeciej i czwartej Technikum Ekonomicznego.

Zadanie składało się z trzech części:
- pytania o charakterze przekrojowym, nawiązującym do myśli przewodniej OWE,
- zadania z podstaw ekonomii,
- 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru.

Komisja w składzie:
Adam Zienkiewicz – Przewodniczący Komisji Joanna Skarzyńska, Małgorzata Złotkowska, Barbara Parzych, Iwona Mróz

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce –Agnieszka Kotowska – klasa 4 Te
II miejsce – Paulina Bakuła – klasa 4 Te
III miejsce – Karolina Piersa – klasa 4 TE

Uczniowie biorący udział w konkursowych zmaganiach otrzymali w nagrodę słodkie upominki ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „EKONOMIK” oraz pamiątkowe dyplomy.

Uczniowie z najlepszymi wynikami mają szansę reprezentować naszą szkołę w eliminacjach okręgowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY.

Joanna Skarzyńska

OBSŁUGA POCZĘSTUNKU Z OKAZJI UROCZYSTEJ SESJI RADY MIASTA

Dnia 11 listopada 2019 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury uczniowie I klasy technik kelner pod opieką A. Sawickiej, B. Krzemińskiej i E. Stepnowskiej obsługiwali poczęstunek z okazji uroczystej sesji ostrołęckiego samorządu. Nadzwyczajna sesja, była częścią miejskich obchodów Święta Niepodległości.

Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z asortymentem różnych ciast a także możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie ustawienia i dekoracji stołów oraz podawania dań i napojów.

Współpraca z Radą Miasta odbyła się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

Barbara Krzemińska

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek 8 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatm konkursu historycznego „Ku Niepodległej…”, który został zorganizowany przez nauczycieli historii. Następnie odbył się koncert zatytułowany „Wolność”- uczennice naszej szkoły wykonały utwory podejmujące to zagadnienie: „Biały krzyż”, „Miejcie nadzieję”, „Każdy Twój wyrok”, „Krakowski spleen”, „Kocham wolność”.

Po koncercie uczniowie wzięli udział w lekcji historii ożywionej, którą przeprowadził nauczyciel historii Zbigniew Janiszewski oraz członkowie Kurpiowskiej grupy Historycznej „Ostoya”. Zademonstrowali oni repliki broni, sprzęt i wyposażenie żołnierzy polskich od roku 1918 aż do czasów drugiej powojennej konspiracji antykomunistycznej ze szczególnym uwzględnieniem formacji partyzanckich działających na terenie powiatu ostrołęckiego. Młodzież była bardzo zainteresowana, tym bardziej, że mogła zapoznać się bliżej z przedmiotami.

KONKURS HISTORYCZNY

Dnia 06.11. 20019r. odbył się konkurs historyczny

Ku niepodległej...

Celem konkursu było:

- Upamiętnienie kolejnej rocznicy (101lat) Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

- Utrwalanie poczucia tożsamości narodowej,

- Rozbudzanie i utrwalanie wśród młodzieży szacunku do przeszłych pokoleń,

- Rozwijanie poczucia dumy z bycia obywatelem Polski,

- Rozwijanie wśród młodzieży patriotyzmu, rozwoju osobistego dla ojczyzny według słów Jana

Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

Uczniowie zmagali się testem z zakresu wiedzy na temat:

1. Germanizacja zaboru pruskiego pod koniec XIX wieku,

2. Orientacje na tworzenia II RP,

3. Ku niepodległej..... I wojna światowa ,

4. Ojcowie Niepodległej Polski,

5. Tymczasowy Komitet Rewolucyjny,

6. Walka o granicę II Rzeczpospolitej Polskiej.

I miejsce zajęła Aneta Gałązka z kl. III To,

II miejsce zajął  Mateusz Siok z kl. I Te 1,