Narwiańskie Zaduszki Literackie

14 listopada o godz. 11.00 w siedzibie WSAP odbyły się Narwiańskie Zaduszki Literackie. Ku pamięci Dionizego Maliszewskiego i zmarłych poetów.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Ostrołęce już po raz trzeci zaprosiła wszystkich miłośników literatury na uroczystość organizowaną pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki - Łukasza Kulika, przy współpracy ostrołęckich szkół oraz lokalnych poetów.

Spotkanie poświęcono śp. Dionizemu Maliszewskiemu, który był nie tylko cenionym ostrołęckim twórcą, ale także animatorem kultury oraz inicjatorem powstania grupy literackiej "Narew".Pozostał- jak pisał w swoim wierszu - na zawsze w niewolę tej ziemi oddany".

W trakcie uroczystości młodzież ostrołęckich szkół zaprezentowała wiersze poety. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Niedźwiecka z klasy 4 technikum ekonomicznego, przygotowana przez polonistkę Beatę Skłodowską. Natalia niezwykłym wzruszeniem recytowała wiersz pt. "Piosenka liryczna". Na widowni towarzyszyła jej klasa - zasłuchana 4A wraz z wychowawczynią.

Beata Skłodowska

KONKURS „ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ADAMA CHĘTNIKA”

W dniu 7 listopada 2023 r. odbył się konkurs „Życie i działalność Adam Chętnika – patrona szkoły”. Celem konkursu było przybliżenie postaci patrona szkoły, uwrażliwienie na kulturę kurpiowską oraz integracja młodzieży szkolnej.

W konkursie udział wzięło 19 uczniów z klas: I C, I G, I H i I S.

Komisja w składzie Elżbieta Jaźwińska, Agnieszka Sikorska i Bożena Żebrowska sprawdziła prace i przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Patrycja Kulas kl I M
II miejsce – Patrycja Brodowska kl I G
III miejsce – Anna Damięcka kl I H

Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Elżbieta Jaźwińska, Agnieszka Sikorska , Bożena Żebrowska

TELEFONY WSPARCIA

Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu przypada w trzeci czwartek listopada. W tym roku jest to 16 listopada. Z tej okazji na zajęciach z wychowawcą w klasie 1 A pielęgniarka szkolna Pani Hanna Kozikowska przeprowadziła zajęcia profilaktyczne przedstawiające między innymi negatywne skutki palenia tytoniu i e-papierosów na zdrowie człowieka.

Koordynatorzy zajęć: H.Kozikowska, B.Zaborowska

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz, jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej.

Już po raz kolejny nasza szkoła angażują się w przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy na temat, jakości powietrza i troski o klimat.

W tym roku skupiliśmy się na edukacji proekologicznej wśród uczniów klas 1 i 2.

Na przedmiotach edukacja dla bezpieczeństwa i godzinach wychowawczych omawiane były tematy dotyczące przyczyn smogu, sposobów zapobiegania mu oraz właściwego zachowania w czasie, gdy powietrze jest silnie zanieczyszczone.

Uczniowie analizowali skutki zanieczyszczeń powietrza, a następnie planowali działania, które poprawią jakość powietrza.

Tylko rosnąca świadomość na temat smogu zmotywuje obywateli do realnego działania, co przełoży się na poprawę jakości naszego życia.

W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza.

Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza, którym oddychamy.

Urszula Kaliszewska