„Pomóżmy Szymonowi na lepsze jutro „

SK PCK i HDK wraz z Caritasem oraz Wolontariatem, zwraca się z prośbą do uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce o wsparcie akcji charytatywnej na rzecz Szymona z klasy III Szkoły Podstawowej w Rzekuniu.

Szymon jest chłopcem szczerym, wesołym pomimo jego niepełnosprawności. Jest bardzo dobrym uczniem i przyjacielem, zawsze uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony na przeżywanie kolejnego dnia.

Szymon potrzebuje naszej pomocy w zebraniu środków na rehabilitację. Dlatego, zwracamy się do Was jeśli możecie wesprzeć akcję w terminie 29.11-09.12.2023r., poprzez przyniesienie fantów na nagrody -maskotki, puzzle, samochodziki (mogą być używane, ale w idealnym stanie) bądź też jeśli ktoś ma lub zna kogoś kto chętnie przekaże coś do licytowania np. voucher będziemy ogromnie wdzięczni.

Na pierwszym piętrze w ZSZ Nr4 na Traugutta oraz Parkowej będą stały pojemniki (kartony), w których będzie można umieszczać przyniesione rzeczy.

Fanty można również przekazać p.Annie Kuropatwie, ks. Markowi Spiżewskiemu, p.Wioletcie Dyko oraz p.Edycie Zabielskiej.

Liczymy na Waszą pomoc
„Pomóżmy Szymonowi na lepsze jutro „
Opiekunowie akcji

WIZYTA EKONOMISTÓW NA PRAKTYCZNEJ LEKCJI W ZUS

W dniu 15 listopada 2023 r. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości ekonomiści z klasy 3 A wzięli udział w programie „OTWARTA FIRMA” i odwiedzili wraz z opiekunami Małgorzatą Złotkowską i Joanną Skarzyńską Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrołęce.

Uczniowie zapoznali się z obowiązującym systemem ubezpieczeń społecznych, poznali nowoczesne metody archiwizacji dokumentów oraz organizację pracy jednostek ubezpieczeniowych . Osoby posiadające dowód osobisty z pomocą pracownika zakładu założyli własne konto na Platformie Usług Elektronicznych.

Małgorzata Złotkowska

DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

W 1872 r. Polski Czerwony Krzyż ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które są niezmiennie obchodzone w terminie 22- 26 listopada. Jest to szczególny czas kiedy możemy podziękować honorowym dawcom krwi za ich bezinteresowną chęć niesienia pomocy innym, a także okazja do upowszechniania wiedzy na temat krwiodawstwa, z której nie omieszkaliśmy skorzystać. Szkolne Koło PCK HDK w ramach obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa przystąpiło do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie” organizowanej w ramach polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”. Udostępnionymi materiałami edukacyjno – promocyjnymi, typu broszury, ulotki, plakaty, komiksy, posililiśmy się przygotowując gazetki, natomiast propozycje lekcji multimedialnych zostały wykorzystane na lekcjach biologii przez p. Edytę Zabielską oraz p. Agnieszkę Stefańską. Młodzież podczas przerw mogła również sprawdzić swoją wiedzę nt. krwi i krwiodawstwa rozwiązując krzyżówki oraz stawiając czoła trudnym hasłom w grze trimino.

Zwieńczeniem DHK był 25 listopada kiedy to odbyła się Gala HDK. Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia dla najbardziej zasłużonych dawców oraz działaczy. Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 zostało wyróżnione Medalem 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w dowód uznania za bezinteresowne wspieranie działań w ramach rozwoju honorowego krwiodawstwa PCK.

Podczas gali została również rozstrzygnięta XII edycja turnieju ph. „Młoda krew ratuje życie”, w którym nasza szkoła zajęła VI miejsce. Ale to nie klasyfikacja końcowa jest najważniejsza, a fakt że nasza młodzież, nasi honorowi dawcy krwi, oddali 8100 ml tego bezcennego życiodajnego płynu.

Wszystkim honorowym dawcom krwi składamy serdeczne podziękowania wraz z wyrazami uznania!

Życzymy dużo zdrowia i satysfakcji z podejmowanych działań!

Małgorzata Litwa

Małgorzata Święcicka

PROJEKT OTWARTA FIRMA

W dniach 13-19 listopada 2023 roku został zorganizowany w Polsce XVI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zorganizowała projekt „Otwarta firma”, który jest realizowany w naszej szkole cyklicznie od kilku już lat.

Projekt „Otwarta Firma-Biznes przy tablicy” to program, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu. Program ten ma na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Uczniowie klasy 3S wraz z wychowawcą Anną Przygodą Majewską i Małgorzatą Święcicką w ramach projektu odwiedzili patronacką firmę SPS Handel. Zwiedziliśmy biuro firmy, zapoznaliśmy się ze strukturą i wyposażeniem magazynu. Pracownicy przekazali uczniom informacje o możliwości zatrudnienia w firmie, opowiedzieli też o specyfice pracy na różnych stanowiskach.

Efekty uczestnictwa szkoły w programie:

• stworzenie sprzyjającej atmosfery dla współpracy z przedstawicielem życia gospodarczego w regionie,
• budowanie pozytywnych relacji z lokalnym biznesem,
• umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu z praktykiem biznesu,
• przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
• pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych zachowań w miejscu zamieszkania,
• przybliżenie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej,
• umożliwienie uczniom poznania specyfiki lokalnego rynku pracy,
• przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy,
• pomoc młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

Realizacja tego projektu to szansa na pełniejsze niż w warunkach szkolnych przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele te są istotne na każdym etapie kształcenia i zgodne z założeniami doradztwa zawodowego(WSDZ).

Szkoła realizując projekt stwarza uczniom okazje do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze pomysły, a młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków.

Szkolny koordynator projektu Małgorzata Święcicka