WIGILIA KLAS HOTELARSKO – TURYSTYCZNYCH

Tradycyjnie jak co roku w dniu 22 grudnia 2017 roku klasy Hotelarsko –Turystyczne organizowały uroczysta wigilię. Inscenizację przygotowały nauczycielki Ewelina Sienkiewicz i Barbara Zaborowska wraz z uczniami klas I TO, II TO. III To, IV TO oraz klasą III HT. Stół Wigilijny przygotowały Renata Lech , Magdalena Karczewska , Krystyna Pyskło i Ewa Margiel wraz z uczniami klas Hotelarsko – Turystycznych. Podczas uroczystości obecne było Kierownictwo Szkoły na czele z Panią Dyrektor Anną Przygodą – Majewską . W miłej atmosferze obejrzeliśmy część artystyczną a następnie podzieliliśmy się opłatkiem oraz degustowaliśmy wigilijne potrawy.

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2018 Roku.

Ewa Margiel

UROCZYSTA WIGILIA SPÓŁDZIELNI UCZNIOWSKIEJ „EKONOMIK”

W dniu 20 grudnia 2017r. odbyła się uroczysta wigilia Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” , na którą przybyli zaproszeni goście m.in.: Kazimierz Parszewski, Ireneusz Żuchowski, Wiesław Szczubełek oraz zespół kierowniczy szkoły.

Młodzi spółdzielcy przygotowali tradycyjne potrawy wigilijne, zadbali o odpowiednią oprawę muzyczną oraz dekorację sali i stołu świątecznego. Katarzyna Brzozowska wraz z Julią Gwiazdą prowadziły część oficjalną wigilii. Nie zabrakło pięknych życzeń oraz refleksji podczas rozmów przy wigilijnym stole.

Barbara Parzych

"WIGILIA CHĘTNIKOWSKA"

14 grudnia 2017r. delegacja z naszej szkoły na czele z panią dyrektor Anną Przygodą –Majewską uczestniczyła w uroczystym spotkaniu wigilijnym nt: „Wigilia Chętnikowska” zorganizowanym przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Kurpiowski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Uroczystość poprowadzili dr Janusz Gmitruk- dyrektor Muzeum i Jacek Chętnik.

Podczas uroczystości miała również miejsce promocja książki Adam Chętnik: patriota, uczony, społecznik, polityk, red. nauk. Janusz Gmitruk, Warszawa 2017.

W nastrój świąteczny wprowadził zgromadzonych występ zespołu Młode Kurpie z Jednorożca.

WIGILIA w KURPIOWSKIEJ CHACIE

Dnia 15 grudnia 2017r w hali im. Arkadiusza Gołasia uczniowie klasy II KS zaprezentowali przedstawienie pt. „ Wigilia w kurpiowskiej chacie.” Przygotowana scenografia i przedstawienie wigilijne na Kurpiach stanowi element obchdów 50 –lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

Inscenizacja wprowadziła wszystkich w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Czas świąt bożonarodzeniowych to szczegółny okres w życiu Kurpiów. Krzątanina przedświąteczna, którą wypełniają porządki i przygotowania jadła, kończą się w dzień wigilijny, zwany na Kurpiach „Wilją” lub „Ziliją”.

W Wigilię przestrzegano ścisłego postu i kończono codzienne prace. Z niepokojem oczekiwano pierwszego gościa w tym dniu. Miał on mieć duży wpływ na życie całej rodziny w nadchodzącym roku. Jeżeli był nim mężczyzna, zwiastowało to szczęśliwy i pomyślny czas dla rodziny.

Przedstawienie składało się z dwóch części : pierwszej przedstawiającej typowy dzień w kurpiowskiej rodzinie tuż przed Wigilią, gdzie wszystko może się zdarzyć oraz Dzień Ziliji.

Uczniowie podczas przedstawienia posługiwali się gwarą kurpiowską., a odegrane scenki stanowiły typowy obraz życia , kultury i tradycji Kurpiów, gdzie miłość, wiara i tradycja czyni cuda.

Autorem scenariusza była pani Agnieszka Stefańska, która przygotowała również dekorację wraz uczniami klasy II KS i I KC, zaś o oprawę muzyczną zadbał pan Dariusz Bunkowski .

Agnieszka Stefańska

"TRADYCJE i OBRZĘDY POLSKIE - BOŻE NARODZENIE"

12 grudnia 2017r. delegacja z naszej szkoły w składzie p. Anna Przygoda-Majewska, p.Barbara Stepnowska oraz Marta Nadrowska – uczennica klasy 3 o profilu technik ekonomista uczestniczyły w uroczystości z cyklu „Tradycje i obrzędy polskie - Boże Narodzenie” organizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Warszawie. Miała ona miejsce w Publicznej Szkoły Podstawowej w Chorzelach i połączona była z Jubileuszem X-lecia wstąpienia szkoły do Klubu Przodujących Szkół. W uroczystości uczestniczyły delegacje na czele z dyrektorami ze wszystkich szkół klubowych i szkół współpracujących ze Stowarzyszeniem Pomocy Szkole w Ostrołęce. W składzie delegacji było również 30 uczniów, którzy otrzymali stypendia. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz dwudziesty dziewiąty. Fundatorem 25 stypendiów było Stowarzyszenie, 5 stypendiów ufundowali sponsorzy. Uczennica naszej szkoły Marta Nadrowska znalazła się wśród nagrodzonych stypendystów. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Ostrołęce pani Marianna Woźniak serdecznie pogratulowała wszystkim stypendystom oraz podziękowała sponsorom.

Goście byli pod wrażeniem wspaniałej części artystycznej. Przepiękne kolędy i wiersze wprowadziły obecnych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zakończyła się wspólną Wigilią przygotowana przez rodziców uczniów.

Więcej na na stronie internetowej ksps.pl