PKAZOWA LEKCJA - ODPADY SEGREGUJEMY

25 października klasy pierwsze: 1 A, 1 U, 1 H, 1R, 1KS, 1 G, 1 O i klasa 3 A brały udział w lekcji dotyczącej odpadów w ramach zadania realizowanego przez Urząd Miasta Ostrołęki pn. EK Ostrołęka XXI wieku - odpady segregujemy, w OZE inwestujemy\".. Dzięki tej pokazowej lekcji uczniowie dowiedzieli się jak i dlaczego warto segregować następujące odpady:

a) tworzywa sztuczne np. plastikowe butelki spalenie ich w piecach domowych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do powstania toksycznych związków, które powodują ciężkie choroby np. astma, nowotwory. Każda plastikową butelkę i pozostałe tworzywa sztuczne należy poddać recyklingowi dzięki któremu można wytworzyć inne surowce np. płyty, folie itp.

b) metale i tetrapki po oddaniu do recyklingu można wykorzystać w branży budowlanej i przy produkcji mebli.

c) papier i tektura tylko czysta nadaje się do recyklingu i w ten sposób można odzyskać częściowo papier.

d) opakowania szklane po oddaniu do recyklingu z 1 tony można zaoszczędzić od 25 do 32 % energii. 50 %wody, ponad 2 tony surowców niezbędnych do wytopienia szkła oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

e) odpady biodegradowalne stanowią doskonały materiał, z którego można uzyskać kompost wykorzystywany do nawożenia roślin oraz polepszania właściwości gleby.

f)odpady zmieszane sortowanie odpadów przynosi korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale również opłaca się kadmu ze względu na niższe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

g)odpady wielogabaretowe – pamiętajmy nie wyrzucać w miejsca do tego nieprzeznaczone np. lasy. Oddajmy je bezpłatnie podczas organizowanego odbioru lub dostarczyć do PSZOK.

h)zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera freony, które niszczą warstwę ozonową. Niewłaściwe postępowanie z niepotrzebnym sprzętem może przyczynić się do przedostania się tych substancji do atmosfery. Zużyty sprzęt można oddać nieodpłatnie w sklepie w chwili zakupu nowego sprzętu tego samego rodzaju, wyrzucić do specjalnego pojemnika.

i)odpady niebezpieczne- nigdy nie wylewać zużytych olejów odpadowych do wód, gleby, ziemi oraz kanalizacji. Nie używać ich również jako oleju opałowego.

Barbara Zaborowska