NAGRODA W KONKURSIE „KLASA Z KLASĄ”- WYCIECZKA DO WARSZAWY

W poniedziałek 19. 09. 2016 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, która była nagrodą w ramach konkursu „Klasa z klasą”. Wzięli w niej udział zwycięzcy- klasa II Tg oraz wyróżnieni uczniowie pozostałych klas, którzy angażują się w różne prace na rzecz szkoły i w znaczący sposób poprawili swoją frekwencję. Opiekunami byli: p. Dorota Ossowska, p. Katarzyna Kowalska, p. Anna Nol, p. Dariusz Bunkowski.

Mieliśmy możliwość zwiedzić warszawską Starówkę w towarzystwie przewodnika. Faktycznie było to odkrywanie zakamarków Starego Miasta. Mimo iż jest ono bardzo małe, w porównaniu z innymi historycznymi miastami europejskimi, naprawdę robi wrażenie. Stare Miasto w Warszawie ograniczone jest murami miejskimi, to tutaj toczyło się życie w dawnej Warszawie. Mimo zniszczeń II Wojny Światowej, dziś ponownie zachwyca swoim pięknem. Zaczęliśmy od Placu Zamkowego , który dziś stanowi piękną wizytówkę Starego Miasta z Kolumną Zygmunta III Wazy na tle Zamku Królewskiego. Obejrzeliśmy wystawę multimedialną "Zniszczenie i odbudowa". Następnie przeszliśmy do Archikatedry św. Jana, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Po drodze "odkryliśmy" owiany legendami dzwon szczęścia, który musieliśmy okrążyć, aby cieszyć się powodzeniem. Na rynku podziwialiśmy kamieniczki- jeden z zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz fontannę z Syrenką Warszawską – najbardziej znanym jej wizerunkiem. Zwiedziliśmy też mury miejskie i Barbakan – wybudowany jako ostatni obiekt fortyfikacji warszawskich w połowie XVI wieku, który miał ochraniać Bramę Nowomiejską wiodącą na Stare Miasto od strony Nowego Miasta. Doszliśmy aż do Pomnika Małego Powstańca – najstarszego z warszawskich pomników upamiętniającego Powstanie Warszawskie.

Warszawskie Stare Miasto jest miejscem, gdzie turyści mogą znaleźć zarówno przepełnione historią kamienice miejskie, kościoły, czy pomniki, ale również kawiarnie, restauracje, czy sklepy z pamiątkami, gdzie miło można spędzić czas i odpocząć po spacerze.

Kolejną atrakcją wycieczki były zmagania pięcioosobowych grup uczniów w słynnych pokojach zagadek. Wrażenia były ogromne. Rekord pobiła grupa, która uporała się z zadaniami w ciągu 36 minut. Kluczem do sukcesu była doskonała współpraca w zespole.

Wyjazd miał charakter profilaktyczno - edukacyjny. Jego celem było zapobieganie nałogom, poprzez ukazanie atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Podczas podróży uczniowie brali udział w grach i zabawach edukacyjnych. Wycieczka była częściowo finansowana z funduszy przekazanych szkole przez Miejską Komisję Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii przy Urzędzie Miasta Ostrołęka.