9 MAJA -DZIEŃ EUROPY

Żółte tulipany oznakowane informacją o Dniu Europy przygotowane przez Panią Aleksandrę Nowak- Konsultanta Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka rozdawali uczniowie, tzw. młodzi ambasadorowie PE z klasy II HS dzieciom i dorosłym mieszkańcom naszego miasta z okazji Dnia Europy. Obdarowanym i innym napotkanym na ulicach Obywatelom - przed sklepami - wyjaśniali powód tego miłego gestu, co spotykało się z sympatią i zainteresowaniem mieszkańców.

Po zakończeniu akcji „kwiatowej” uczestnicy projektu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) przemieścili się do Serafina, na przygotowane – w jakże pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody - spotkanie edukacyjno-rozrywkowe. Poza uczniami ZSP w Łysych w spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów, młodszych ambasadorów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce, no i oczywiście uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Łysych. Uczniów powitała organizatorka spotkania Pani Joanna Kubeł.

Garść informacji i ciekawostek o Rezerwacie Jezioro Krusko, w pobliżu którego zgromadzili się uczestnicy, przedstawił leśniczy Pan Robert Kubeł. Uczniowie obserwowali, a niektórzy wzięli czynny udział, w szybkim kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz i instruktaż udzielania pomocy (na fantomach) przeprowadziła ratowniczka medyczna Pani Beata Pisiak. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek Pani Beaty dotyczących bezpiecznego zachowania w sytuacjach dnia codziennego zagrażających życiu osób w różnym wieku, w szczególności związanych ze zdarzeniami „w drodze”. Doświadczenia i przykłady z pracy ratownika wzbudziły zrozumiałe zaciekawienie młodzieży.

Część edukacyjną, w lekkiej, aktywizującej uczestników formie, zapewniła wszystkim Pani Aleksandra Nowak z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrołęka. Pani Nowak, wykorzystując plakaty wykonane przez uczestników konkursu „Unia bez Tajemnic”, przedstawiła priorytety Komisji Europejskiej związane z (7) obszarem sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie i (8) kierunkami nowej polityki w dziedzinie migracji oraz (10) czyli Unia demokratycznych zmian co oznacza zwrócenie szczególnej uwagi na problemy związane z tolerancją i migracją.

Następnie przyszedł czas na gry i zabawy rekreacyjne, co całe towarzystwo wprawiło w doskonały nastrój, szczególnie, że uczestnicy poszczególnych zadań mogli starać się o gadżety ED - Ostrołęka.

Podczas spotkania w plenerze nie mogło zabraknąć ogniska, a jak ognisko to i „coś na ząb”. Kiełbaski i pieczywo zapewnili sponsorzy imprezy – Firma JBB oraz Piekarnia Kurpiowska. Lemoniadę , sok jabłkowy i deser zapewniła Pani Małgorzata Święcicka wraz z uczniami z ZSZ Nr 4 , troszkę słodkości przywiozła też Pani Nowak.

Inicjatywa pikniku z okazji Dnia Europy to działanie w ramach projektu EPAS realizowanego z udziałem 12 szkół z terenu Mazowsza przez Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli opiekunowie: leśniczy Pan Robert Kubeł, starszy ambasador PE Pani Joanna Kubeł z ZSP w Łysych, starszy ambasador PE Pani Małgorzata Święcicka i opiekunka Pani Urszula Kaliszewska z ZSZ Nr 4 w Ostrołęce, Panie Renata Kubeł i Beata Pisiak z Gimnazjum Publicznego w Łysych, starszy ambasador PE Pani Aleksandra Nowak z ED – Ostrołęka oraz Pan Paweł Niewiadomski.