DNI BIZNESU – 13 i 14 kwietnia 2016r.

W dniach 13 i 14 kwietnia już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się „Dni Biznesu”. Uczniowie klas 1TE, 1HS, 2TE, 2HS, 2HT, 2TZ, 2TO, 3HS, 3HT, 3TG i 3U mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy poprzez interesujące i różnorodne wykłady gości. Pierwszego dnia na samym początku wszystkich mile i serdecznie powitała wszystkich uczestników pani Dyrektor Anna Przygoda Majewska. Podczas tych dwóch dni naszą szkołę odwiedzili wspaniali goście:

• mgr Aleksandra Nowak – Konsultant Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka
  • mgr Paweł Niewiadomski -adwokat,
  • mgr Anna Kulesza –kosmetolog,
  • mjr Sławomir Kośnica  -Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce,
  • Aneta Glinka i  Agnieszka Fąk – Mróz -Ochotniczy Hufiec Pracy w Ostrołęce,
  • Stanisław Giżycki – Pracownia Projektowania i Ochrony Środowiska w Ostrołęce,
  • mgr Hanna Głażewska doradca zawodowy -Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Oddział w Ostrołęce,
  • dr inż. Ireneusz Żuchowski- Rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno- Społecznej w Ostrołęce,
  • Marianna Grzegorczyk – twórczyni ludowa z Wykrotu,
  • Andrzej Bednarczyk – Miejski Rzecznik Konsumentów,
  • Mariusz Rynkiewicz – JBB w Ostrołęce,
  • Beata Malanowska – kosmetolog, podolog,
  • Marzena Suchecka, Katarzyna Grabowska - Urząd Statystyczny w Warszawie Oddział w Ostrołęce,
  • Bogdan Zalewski – prawnik.

Pokaz rozpoczęła mgr Aleksandra Nowak. Pani przedstawiła nam bardzo otwartą i przejrzystą prezentację multimedialną „Mój program na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych” (10 priorytetów Junckera).

Następnym tematem spotkania było kilka słów na temat wykonywania zawodu adwokata. Przedstawił go adwokat Paweł Niewiadomski. Prawnik uświadomił nas na czym polega praca w tym zawodzie, studia i aplikacja.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie mgr Anny Kulesza – kosmetolog. Poznaliśmy rodzaje cer, mogliśmy ocenić jaki rodzaj skóry ma każdy z nas.

Drugi dzień rozpoczął wykład mgr Hanny Głażewskiej – doradcy zawodowego. Mieliśmy okazję poznać cechy przedsiębiorcy, przedsiębiorczość na etapie edukacji. Wszystkich urzekł występ Marianny Grzegorczyk. Twórczyni ludowa zafascynowała nas pięknym śpiewem i gadką kurpiowską.

Zainteresowaniem uczniów ceniło się również spotkanie z przedstawicielem zakładów mięsnych JBB w Łysych Panem Mariuszem Rynkiewicz. Obejrzeliśmy krótki film, który pokazywał proces produkcyjny w tak dużym zakładzie.

Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Beata Malanowska, która opowiedziała nam jak wygląda prowadzenie własnej firmy. Firma Pani Beaty Malanowskiej świadczy usługi kosmetyczno-podologiczne. Młodzież otrzymała cenne wskazówki nt. radzenia sobie na rynku z różnymi przeciwnościami oraz zaspokajania potrzeb klientów.

Gośćmi naszej szkoły były także panie z Urzędu Statystycznego: Marzena Suchecka, Katarzyna Grabowska. Animacje, mapy i wykresy przedstawiały bardzo dokładne dane dotyczące naszego regionu. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak zmienia się kwota brutto wynagrodzenia, do tej, którą otrzymujemy „do ręki”, jakie studia cenią się największą sympatią, jakie najmniejszą na terenie Ostrołęki. Szczegółowo omówione było zjawisko bezrobocia.

Pan Bogdan Zalewski – prawnik z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce omówił podstawy prawne i zakres działania Kolegium. W ciekawy sposób zapoznał uczniów klas 2Te i 2 To z procedurami odwołań do SKO.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za poświęcony czas.