2015.09.30 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA GADKĘ KURPIOWSKĄ 30.09.2015

W dniu 30.09.2015r. w ramach Roku Chętnikowskiego w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Na Gadkę Kurpiowską. Patronat nad konkursem objęli: p. Stanisław Kubeł - Starosta Powiatu Ostrołęckiego, p. Janusz Kotowski - Prezydent Miasta Ostrołęki i p. Anna Przygoda-Majewska, dyrektor ZSZ Nr 4 im. A. Chętnika w Ostrołęce.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrołęckiego.

Swoją obecnością zaszczyciła nas p. Apolonia Nowak - artystka ludowa regionu kurpiowskiego, śpiewaczka, wycinankarka, pochodząca z Kadzidła. Za swą działalność otrzymała kilkaset nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to: I nagroda w Wielkim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, "Brzozowy Niedźwiedź” w konkursie nagrań radiowych muzyki ludowej w Szanghaju, Złoty Krzyż Zasługi.

Na konkurs przybył także p. Jerzy Białobrzeski - od 30 lat pracownik OCK, kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego "Ostrołęka", instruktor tańca ludowego w szkołach. Za swą pracę odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Komisja konkursowa w składzie:

Barbara Stepnowska – przewodnicząca komisji

Apolonia Polak – członek komisji

Jerzy Białobrzeski – członek komisji

Beata Waś -członek komisji

Ewa Zych - członek komisji

dokonała oceny prezentowanych przez młodzież gadek kurpiowskich i wyłoniła zwycięzców.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Karolina Duda z Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych

II miejsce - Paulina Lenda z

III Liceum Ogółnokszałcącego w Ostrołęce

III miejsce - Oliwia Gładek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce

Jury przyznało także dwa wyróżnienia:

Michałowi Piaścikowi z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce

Darii Kowalczyk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce

Pozostali uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali dyplomy.

Nagrody rzeczowe dla zwycięzców ufundował Starosta Ostrołęcki p. Stanisław Kubeł.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, opiekunom za przygotowanie uczniów, a zwycięzcom gratulujemy wygranej.

Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną i nauczycieli języka polskiego naszej szkoły.

TEKST: Agnieszka Sikorska