2015.04.14-15 WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WARSZAWY

15 kwietnia uczniowie klas I TO, I TE, II TO i II TZ wraz z opiekunami p. Barbarą Stepnowską, p. A. Łyszkowską, p. Ewą Margiel oraz z p. Agnieszką Sikorską udali się na wycieczkę do Warszawy.

W programie wycieczki zaplanowano zwiedzanie Muzeum Ziemi. Dzięki uprzejmości pani profesor Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz , która współpracowała z Adamem Chętnikiem, mogliśm obejrzeć wystawę bursztynu . Celem tej wizyty było zaprezentowanie działalności Adama Chętnika jako najlepszego w Polsce znawcy bursztynu i wybitnego  organizatora muzealnictwa. Uczniowie wysłuchali także wykładu pani profesor na temat powstawania bursztynu. Od pracowników muzeum dostaliśmy publikacje na temat bursztyniarstwa, które przekazaliśmy do naszej biblioteki szkolnej.

Następnie zwiedziliśmy Powązki - najstarszą zabytkową nekropolię - gdzie spoczywają osoby zasłużone dla nauki i kultury, pisarze, aktorzy oraz inne osoby zasłużone dla miasta i kraju.  Spoczywają tu także żołnierze - uczestnicy wszystkich powstań i wojen od I połowy XIX wieku oraz wiele znanych osób z różnych dziedzin życia, w tym również politycy i działacze społeczni. Znajdują się tutaj również mogiły ofiar katastrof lotniczych. Największe emocję wzbudza  pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, przy którym zapaliliśmy symboliczny znicz.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik – jedno z najnowocześniejszych i największych centrów nauki w Europie. Tu  zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Nie zabraklo również czasu na wizytę w galerii handlowej ARKADIA, gdzie każdy z uczestników wycieczki miał czas na drobne zakupy, posiłek i dobry film.

Wyjazd do Warszawy dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń i stał się kolejnym etapem w procesie edukacji z zakresu historii, kultury i nauki.

Agnieszka Sikorska