14 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się KONFERENCJA UPOWSZECHNIAJĄCA PRODUKTY PROJEKTU „Skuteczność na rynku pracy to kompetencje zawodowe, język obcy i przedsiębiorczość”
Do realizacji projektu zaproszono dwie szkoły: ZSZ nr 1 i nas, ZSZ nr 4.
Uczniowie naszej szkoły, w ramach projektu „Skuteczność na rynku pracy to kompetencje zawodowe, język obcy i przedsiębiorczość”,najpierw uczyli się dodatkowo języka niemieckiego w świetnie wyposażonej pracowni językowej. Zajęcia te realizowane były w szkole (poza lekcjami) ale też podczas zimowych i letnich obozów językowych (w górach i nad morzem). Mieli zajęcia z przedsiębiorczości oraz z doradztwa edukacyjnego. Najciekawszymi jednak okazały się czterotygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech, w rejonie Turyngii, a dokładniej w Erfurcie i okolicach. Niemieccy pracodawcy bardzo pozytywnie podsumowali naszych praktykantów, niektórzy z nich otrzymali nawet propozycję pracy. Sami uczniowie – pokonali wiele obaw, szczególnie związanych z komunikowaniem się w języku niemieckim, poznali nowe miejsca i zwyczaje, nauczyli się radzić sobie w zupełnie nowym i nieznanym środowisku a przede wszystkim – ćwiczyli umiejętności zawodowe z zakresu gastronomii.
Dwa słowa o projekcie:
Projekt był realizowany w ramach Priorytetu IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Liderem Projektu była Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Społeczna w Ostrołęce Partnerzy krajowi to: Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka z o.o. w Ostrołęce oraz Miasto Ostrołęka
Partner ponadnarodowy to: EU-Consult Südthüringen gGmbH
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest podwyższenie jakości oferty edukacyjnej ZSZ Nr 1 i ZSZ Nr 4 poprzez wprowadzenie innowacji w programach rozwojowych szkół w zakresie wykonywania praktyk zawodowych oraz nauki języka niemieckiego i przedsiębiorczości z wykorzystaniem współpracy ponadnarodowej.
Cele szczegółowe projektu:
podwyższenie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji zawodowych poprzez praktyki w firmach niemieckich przez 45 uczniów (16K/29M); podniesienie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji kluczowej - znajomości języka obcego (język niemiecki) przez 70 uczniów (25K/45M); podniesienie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji kluczowej – przedsiębiorczości przez 70 uczniów (25K/45M);
W ramach projektu odbyły się: Doradztwo edukacyjne (zajęcia pozalekcyjne) - 105 godz., Warsztaty z przedsiębiorczości (zajęcia pozalekcyjne) - 72 godz., Warsztaty językowe (zajęcia pozaszkolne) - 2 szt., Dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego (zajęcia pozalekcyjne) – 312 godz., Liczba praktyk zawodowych (w ramach programu szkolnego) - 45 uczniów.
Podsumowanie z realizacji praktyk (4 tygodnie)
pracodawcy pozytywnie ocenili przebieg praktyk, wskazywali na punktualność, staranność i rozwój umiejętności zawodowych i komunikacji w języku niemieckim, ponad 30% uczniów uzyskało ofertę zatrudnienia w firmach, w których odbywali praktyki, wszyscy pracodawcy zadeklarowali chęć dalszej współpracy i przyjmowania uczniów z Polski na praktyki.
Oceny uczniów biorących udział w praktykach w firmach niemieckich:
skierowanie do wykonywania konkretnych zadań, w zależności od znajomości, komunikacyjnej języka niemieckiego,przyjazne nastawienie pracowników niemieckich w miejscu pracy,stopniowe pokonywanie trudności językowych.
Wnioski z udziału uczniów ZSZ nr 1 w Ostrołęce i ZSZ nr 4 w Ostrołęce w praktykach w firmach niemieckich:
Praktyki były korzystne dla uczniów i firm niemieckich: firmy uzyskały na czas 4 tygodni uczniów wykonujących prace tak jak pracownicy, doskonalenie zawodowe odbywało się pomimo trudności językowych uczniów, uczniowie poznali niemieckie środowisko pracy.
Korzyści na przyszłość:
praktyki zawodowe sprawdziły się jako forma przygotowania zawodowego i powinny być kontynuowane w lach następnych, dzięki praktykom uczniowie przygotowani zostali do mobilności na rynku pracy, firmy niemieckie są zainteresowane przyjmowaniem uczniów z Polski na praktyki.
Szczegółowe wyniki badań przedstawiliśmy w publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią. Publikacja dostępna jest w materiałach konferencyjnych.
Anna Słota
Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka
Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka
tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl
Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl