2014-02-13 - WYSZKÓW - "DRÓB NA POLSKIM STOLE"

W dniu 13.02.2014r. uczniowie klasy III Technik Kucharz- Mateusz Kisiel i Karol Jeziorkowski pod kierunkiem p. Marka Milczarka reprezentowali szkołę w konkursie kulinarnym pt. „Drób na polskim stole”, który odbył się w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie oraz „Koneser” Firma Produkcyjno – Usługowo - Handlowa Julian S. Bielawski w Wyszkowie Polski Producent Przetworów Regionalnych, Lokalnych i Tradycyjnych Przetworów Mięsnych z mięs pozyskanych w Polsce z gospodarstw rolnych prowadzących ekologiczną produkcję rolną, zlokalizowanych szczególnie na terenie województwa mazowieckiego.

Patronat nad Konkursem objęli: Pan Stanisław Kalemba – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Bogdan Pągowski - Starosta Wyszkowski.

Głównym celem konkursu było:

- doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości uczniów,
- podniesienie poziomu kształcenia zawodowego,
- kształtowanie wśród uczniów pozytywnej i uczciwej rywalizacji,
- dostosowanie tradycji kuchni polskiej do nowoczesności,
- wymiana doświadczeń i zacienienie współpracy pomiędzy szkołami a instytucjami pozaszkolnymi.

Konkurs kulinarny połączony był z Konferencją poświęconą produkcji drobiu i przetworom drobiowym.

Przedmiotem konkursu był fachowy rozbiór tuszki drobiowej w celu pozyskania surowca na przygotowanie 6 porcji dania zasadniczego z wykorzystaniem piersi z kurczaka lub nogi z kurczaka.

Mateusz i Karol przygotowali kurczaka w sosie żurawinowym.

Gratulujemy zakwalifikowania się do konkursu i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych.

Ewa Tyszka