2013-10-06 KONKURS NA NAJLEPSZY PRZEPIS KULINARNY

W dniach 04-06.10.2013r. uczniowie klasy IV Technik Kucharz Tomasz Prot i Robert Szczubełek pod kierunkiem p. Ewy Tyszki reprezentowali szkołę w II edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność . Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wykonawcą – Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Część praktyczna konkursu odbywała się w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM w Warszawie.

Celem konkursu było m.in. poszerzenie wiedzy z dziedziny produktów regionalnych i tradycyjnych wysokiej jakości oraz podwyższanie poziomu i ostatecznie sprawdzenie swoich umiejętności kulinarnych.

Praca konkursowa polegała na stworzeniu przepisu kulinarnego z uzasadnieniem wyboru produktów i kompozycji ich zestawienia z wykorzystaniem minimum jednego polskiego produktu aplikującego lub zarejestrowanego jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Komisja konkursowa oceniała m.in. pomysłowość, kreatywność , dobór składników, walory organoleptyczne potrawy, pracochłonność i estetykę podania.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Fortecy – ogrodzie letnim P. Kręglickich w Warszawie. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony.

W kuchni Fortecy odbyło się wspólne gotowanie uczestników konkursu z Marco Prunieres - szefem kuchni hotelu „ Pod Złotym Lwem” w Gramat w Lot we Francji .

Na zakończenie przewidziany był poczęstunek potraw z zastosowaniem produktów regionalnych dla uczestników konkursu i gości.

Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe umożliwiające przygotowanie do konkursu.

Gratulujemy Tomkowi i Robertowi zakwalifikowania się jako jedna z 10 drużyn z całej Polski i udziału w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Tyszka