2013-09-14 WYCIECZKA LAZUROWE WYBRZEŻE

Było cudownie, bajecznie, ciepło, wietrznie i lazurowo… zostały już tylko wspomnienia… A było to tak….

14 września uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami z III LO im. Unii Europejskiej, udali się na wycieczkę na Lazurowe Wybrzeże, zorganizowaną przez Biuro Podróży „SOŚNINY”.

W trakcie pobytu odwiedzili wiele malowniczych miejscowości położonych u wybrzeża Morza Śródziemnego. Na uwagę zasługiwała przede wszystkim przepiękna stylowa architektura i zachwycająca przyroda - liczne promenady porośnięte palmami i egzotyczną roślinnością.

Uczniowie byli zakwaterowani w domkach kempingowych w mieście Port Grimaud, które zbudowane jest na wyspach laguny i zwane Francuską Wenecją z uwagi na liczne kanały i zatoczki.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Księstwa Monaco, gdzie na wzgórzu Le Rocher zobaczyliśmy pałac książęcy i Katedrę św. Mikołaja, w której pochowani są członkowie rodu Grimaldich. Jedną z 5 dzielnic Księstwa jest Monte Carlo ze słynnym w całej Europie kasynem gry.

Młodzież zwiedzała również popularne, snobistyczne i niezwykle drogie Saint Tropez z malowniczymi uliczkami starego miasta; wzgórze, na którym znajduje się cytadela i z którego roztacza się wspaniały widok na Zatokę Milionerów.

W programie wycieczki była również krótka wizyta w Cannes, gdzie corocznie odbywa się najsłynniejszy w Europie Festiwal Filmowy. Tam bawiliśmy się w fotoreporterów robiąc sobie liczne pamiątkowe zdjęcia „na czerwonym dywanie gwiazd”.

Ponadto, odwiedziliśmy Arles, miasteczko nadmorskie z cudownie zachowana areną oraz Les Saintes- Maries de la Mer, gdzie ogromną atrakcją dla uczniów były różowe flamingi, białe dzikie konie oraz krótkie uczestnictwo w tzw. „Corridzie”.

Wizyta w Avignon i odśpiewana na słynnym moście St Bénezet piosenka „Sur le Pont d’Avignon, on y danse, on y danse..” oraz ogromny, budzący respekt Pałac Papieży, z pewnością na długo zapadną w pamięci.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć niesłychanie malowniczą Niceę, stolicę Lazurowego Wybrzeża, miasto biednych i bogatych, z charakterystycznymi dla tego miasta kamienistymi plażami. Kolejnym punktem podróży była Werona, miasteczko Romea i Julii, gdzie zakochani podążają pod balkon Julii aby tam przypieczętować i wypisać na murach swą wzajemną miłość.

Wróciliśmy pełni wrażeń i już tęsknimy za następną wycieczką:)

Barbara Stepnowska i Dominika Sakowska