Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego

Umiłowanie do kraju ojczystego, chęć poznania piękna polskiej ziemi, wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu to cele, które miały służyć pogłębianiu wiedzy i rozbudzaniu zainteresowań krajoznawczych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr4 im. Adama Chętnika.

Uchwałą Zarządu Oddziału Zakładowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego „Celuloza” w Ostrołęce z dnia 13 stycznia 2003 roku powołano Koło PTTK przy Zespole Szkół Zawodowych im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Pani Ewa Margiel nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarsko – turystycznych przy wsparciu Pani Anny Przygody – Majewskiej.

W ciągu 20 lat działalności Szkolne Koło zorganizowało wiele imprez turystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych, których uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Na stałe do kalendarza imprez wpisały się takie imprezy jak grzybobranie, kuligi, spływy kajakowe.

Szkolne koło PTTK to również organizator wielu wycieczek krajoznawczych po Polsce i świecie m.in. w Góry Świętokrzyskie, do Białowieży, na Bagna Biebrzańskie, w Karkonosze, na wybrzeże gdańskie, szczecińskie, Mazury i Roztocze – wycieczka współfinansowana przez Zarząd Główny PTTK. Do najciekawszych wycieczek zagranicznych można zaliczyć wycieczkę do Szwecji, Słowacji, Tunezji, Czech, na Litwę i do Niemiec.
Zorganizowaliśmy spływy kajakowe Rzeką Krutynią, Czarną Hańczą, Rospudą oraz Brodnickim Szlakiem Kajakowym.

Propagując turystykę pieszą górską zdobyliśmy Rysy, Śnieżkę, Tarnicę i Łysicę, przetarliśmy wiele szlaków w Karpatach i Sudetach.

Członkowie koła kochają i propagują nasz region, którego kultura jest nam bliska. Tradycją stały się rajdy rowerowe szlakiem Adama Chętnika patrona naszej szkoły oraz rajd rowerowy „Szlakami barci kurpiowskich”.

W ramach edukacji uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach organizowanych przez Zarząd Główny oraz Mazowieckie Forum PTTK. Był to konkurs „Poznajemy Ojcowiznę”, Konkurs na najlepszy klub PTTK oraz „Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie”. Mamy w tej dziedzinie swoje osiągnięcia. Wielokrotnie zdobywaliśmy czołowe miejsca zarówno na etapie wojewódzkim jak również ogólnopolskim.

Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce uzyskał wyróżnienie i prawo używania logo „Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie 2020”. Członkowie Koła brali udział w imprezach ogólnopolskich takich jak: zloty, rajdy. W 2015 roku byliśmy organizatorem Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckim Forum Oddziałów PTTK.

Działalność koła została zauważona również na zewnątrz. Podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki członkowie Szkolnego Koła otrzymali podziękowanie za owocną pracę na rzecz upowszechniania turystyki i krajoznawstwa od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Wśród wyróżnionych osób znaleźli się nauczyciele: Kol. Ewa Margiel, Anna Przygoda – Majewska, Małgorzata Litwa, Kol. Adam Żebrowski, Cezary Filochowski, Ewelina Sienkiewicz, Michał Wojtan, Barbara Stepnowska, Robert Piątek, Urszula Ciborowska.

Kol. Ewa Margiel i Ewelina Sienkiewicz otrzymały podziękowanie od Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK za propagowanie turystyki i krajoznawstwa poprzez organizację imprez turystycznych i konkursów dla dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim.

Wyróżnieni przez Zakładowy Oddział PTTK „Celuloza” za aktywną działalność społeczną i osobisty wkład na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w środowisku szkolnym, byli również członkowie koła m. in. uczniowie Milena Pojawa, Marta Kutryb, Anna Czelejewska, Wiktor Wójcik.

Nie zabrakło również odznaczeń przyznanych przez Zarząd Główny PTTK. Koleżanka Barbara Stepnowska – Dyrektor ZSZ Nr4 została uhonorowana Brązową Honorową Odznaką PTTK. Koleżanka Ewa Margiel – nauczyciel przedmiotów zawodowych turystyczno – hotelarskich została odznaczona dwukrotnie Srebrną i Złotą Odznaką zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży, koleżanka Ewelina Sienkiewicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych turystycznych, Srebrną Odznaką zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży.

Największym dorobkiem naszej działalności jest rzesza członków koła, którzy przejawiają chęci poznania Ojczyzny, kultywowania tradycji regionalnych i szerzenia idei krajoznawstwa wśród uczniów naszej szkoły poprzez organizowanie imprez turystycznych i zachęcanie do uczestniczenia w tych imprezach.

„Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie” to słowa wypowiedziane przez prekursora rozwoju turystyki w Polsce Wincentego Pola. Działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego z ogromną pasją i wielkim poświęceniem prowadzą wszechstronne i niezwykle cenne działania na rzecz promocji i rozwoju krajoznawstwa oraz różnych form turystyki. Odkrywają przed kolejnymi pokoleniami tajemnice nieznanych zakątków naszego kraju, krzewią patriotyzm oraz uczą poszanowania tradycji.

Obchodom jubileuszu XX – lecia będą towarzyszyły imprezy przez cały rok: impreza integracyjna w Białowieży, Spływ kajakowy rzeką Szeszupą, Rajdy Rowerowe, Zloty.

Z okazji jubileuszu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do funkcjonowania Koła i propagowania turystyki. W szczególności podziękowania dla byłej i obecnej Dyrekcji, nauczycieli, członków SK PTTK oraz Zarządowi Kurpiowskiego Oddziału PTTK.

„20 lat minęło jak jeden dzień.” Życzę sobie i nam wszystkim wytrwałości w realizacji wytyczonych celów oby następny Jubileusz zapisał się jako kolejny okres naszych sukcesów.

Opiekun Koła Ewelina Sienkiewicz