XX JUBILEUSZOWY ZLOT PTTK SOCZEWKA 2019

W dniach 5-6 października 2019 roku grupa nauczycieli członków Szkoknego Koła PTTK brała udział w XX jubileuszowym Zlocie Turystów woj. Mazowieckiego w ośrodku wypoczynkowym w Soczewce, organizwanym przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Jak przystało na jubileusz impreza ta miaą szczegóny charakter. Zasłużeni działacze otrzymali podziękowanie od Marszałka województwa mazowieckiego w postaci dyplomów za zasługi na rzecz rozwoju turystyki w województwie mazowieckim. Zaszczyt ten przypadł w udziale Panie Ewie Margiel oraz Barbarze Stepnowskiej. Wyróżniono również Prezesa Oddziału PTTK „Celuloza” w Ostrołęce Pawła Dąbrowskiego, za wspólną współpracę na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w województwie mazowieckim. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali drobne upominki. Program imprezy uświetnił wystep pary tanecznej oraz uroczysta kolacja integracyjna.Podczas 2 – dniowego pobytu zwiedziliśmy Skansen Budownictwa Nadwiślańskiego w Wiąćminie oraz miasto Płock. XX Zlot przeszedł do historii. Do zobaczenia za rok.

Ewa Margiel 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. W tym roku z okazji tego dnia uczniowie klas turystycznych brali udział w kilku imprezach turystycznych.

 

 18 września odbyły się dwa rajdy piesze. Część młodzieży spacerowała po rezerwacie Czarnia z nauczycielami Panią Ewą Margiel i Aleksandrą Chrostowską. Przewodnikiem był Pan Tadeusz Żebrowski zasłużony działacz dla turystyki oraz przewodnik regionalny po Mazowszu. Spacer zakończyliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „U Doroty”, gdzie na uczniów czekały gorące kiełbaski z ogniska. Nie zabrakło również konkursu krajoznawczego „Co wiem o Kurpiach”. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy w związku z tym wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Wszystkie wymienione wyżej imprezy turystyczne zostały sfinansowane ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Rajdy-pieszy, rowerowy i spływ kajakowy "Blisko Natury" alternatywą dla tradycyjnej turystyki młodzieżowej.

 

Z Myszyńca przyjechała grupa młodzieży do Ostrołęki gdzie podczas rajdu zapoznali się z historią miasta i zabytkami. Przewodnikiem były uczennice klasy czwartej Technikum Obsług Turystycznej pod czujnym okiem Pani Eweliny Sienkiewicz. Rajd zakończył się w „Nowej Ostoi” gdzie uczniowie skorzystali z pieczenia kiełbasek na ognisku. Organizatorem imprezy z ramienia Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej była Pani Anna Przygoda Majewska.

 

Podziękowani dla organizatorów oraz nauczycieli i młodzieży.

 

Ewa Margiel  

 

II Wojewódzki Zlot Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza”

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki w dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas turystycznych wzięli udział w II Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza” zorganizowanym przez Mazowieckie Form Oddziałów PTTK. Podczas Zlotu młodzież zwiedziła Muzeum rzeki Wisły w Wyszogrodzie. W Sochaczewie uczestnicy poznali historię Bitwy nad Bzurą. Następnie udaliśmy się do „Osady Puszczańskiej” w Tułowicach położonej w samym sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Mazowsza biorąc udział w konkursach. Nie obyło się bez nagród. Imprezę zakończył turystyczny piknik z poczęstunkiem. Organizatorem wycieczki była Pani Ewelina Sienkiewicz opiekunami Ewa Margiel oraz Aleksandra Chrostowska. Gratulujemy młodzieży dyplomów i nagród. 

Ewa Margiel  

 

SPŁYW CZARNĄ HAŃCZĄ

Kontynuując tradycję W dniach 18- 19 maja 2019 roku Szkolne Koło PTTK było organizatorem spływu kajakowego Czarną Hańczą dla nauczycieli oraz pracowników administracji. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić przepiękną Ziemię Suwalską przez którą przepływa urokliwa rzeka Czarna Hańcza. Pogoda i humory dopisywały uczestnikom. Dopełnieniem atrakcyjności imprezy były wspaniałe widoki oraz kontakt z naturą. Po odpoczynku w stanicy wodnej PTTK Frącki następnego dnia udaliśmy się do miejscowości Stańczyki gdzie mieliśmy okazję podziwiać dwa wiadukty kolejowe z lat 1917–1918 , wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Historia powstania mostów została stosunkowo niedawno rozwikłana – najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe, a architektura wyglądem przypomina rzymskie akwedukty w Pont-du-Gard.

 

Orgnizatorem spływu była Ewa Margiel i Ewelina Sienkiewicz. Do zobaczenia w przyszłym roku poznamy kolejny etap urokliwej rzeki Czarnej Hańczy.

 

Ewa Margiel, Ewelina Sienkiewicz

 

WYCIECZKA KARKONOSZE

W dniach 9-12 kwietnia 2019 roku grupa uczniów z klas turystyczno – hotelarskich brała udział w wycieczce krajoznawczej w Karkonosze. Program wycieczki zawierał wiele atrakcji. Młodzież miała okazję zwiedzić Starówkę Wrocławia oraz zobaczyć słynny obraz "Panoramy Racławickiej".


Karkonosze powitały nas zimową aurą, która towarzyszyła młodzieży podczas spaceru na Śnieżkę.Wśród atrakcji nie zabrakło również wodospadów Szklarki i Kamieńczyk a także zwiedzania urokliwych miejscowości Karpacz i Sklarska Poręba. Głównym punktem wycieczki był jednodniowy wyjazd do Czech do Skalnego Miasta Adrspach. Przepiękne formacje skalne na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Wyjazd zorganizowały nauczycielki Ewa Margiel i Ewelina Sienkiewicz w ramach działalności Szkolnego Koła PTTK. 

 

Ewa Margiel

 

 

Podstrony

 

Kontakt:

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka

tel: (29) 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl