27 września corocznie obchodzimy święto turystyki ustanowione przez organizacje ONZ, członkiem której jest Polska od 1975 roku. W 1979 roku decyzją UNWTO uchwalono Światowy Dzień Turystyki, którego zadaniem jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki na świecie. Dzień ten został również wpisany na stałe w kalendarz naszej szkoły. W tym roku nasi uczniowie obchodzili to święto pod hasłem “Poznajemy walory doliny Bugu”. 40 – osobowa grupa młodzieży z klas turystycznych wraz z nauczycielkami Panią Ewą Margiel, Eweliną Sienkiewicz i Sylwia Gałką uczestniczyła w III Wojewódzkim Zlocie Młodzieży organizowanym przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, który odbył się w Sokołowie Podlaskim. Spotkanie rozpoczęło się pod pomnikiem księdza Stanisława Brzóski, polskiego duchownego, kapelana w czasie Powstania Styczniowego, organizatora i dowódcy oddziału powstańczego złożonego z chłopów. Po zapoznaniu się z krótką historią bohatera, wyruszyliśmy na 5 – kilometrowy rajd pieszy do miejscowości Krasnodęby - Sypytki, w której po upadku powstania został schwytany ksiądz Stanisław Brzóska. Po elemencie historycznym przemieściliśmy się do miejscowości Gródek nad Bugiem. W ośrodku położonym w przepięknej scenerii doliny rzeki Bug młodzież uczestniczyła w części sportowej i krajoznawczej. Nasza młodzież w konkursie krajoznawczym zajęła I i II miejsce. Gratulujemy młodzieży i dziękujemy za aktywą postawę. Pogoda i humory dopisały a zatem wszyscy wrócili zadowoleni z kolejnym turystycznym bagażem doświadczeń. Za rok spotkamy się znów, aby uczcić święto turystyki.
Ewa Margiel
Jak co roku w dniach 18-19 stycznia 2020 roku miał się odbyć kulig organizowany przez szkolne Koło PTTK. Niestety aura spłatała nam figla i wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego „U Doroty” w Czarni Myszynieckiej zamienił się we wspaniałą zabawę integracyjną. Przejażdżkę po rezerwacie „Czarnia” odbyliśmy na kołach. Nie zabrakło również dobrej zabawy zarówno przy ognisku jak i na sali. Uroki kurpiowskiej krainy, miła obsługa i wspaniałe dania kuchni kurpiowskiej były dopełnieniem imprezy, na której uczestnikom nie zabrakło wspaniałych humorów. Niezmiennie organizatorem wyjazdu była Prezes SK PTTK – Ewelina Sienkiewicz oraz opiekun Koła – Ewa Magiel. Serdeczne podziękowania dla właścicielki gospodarstwa agroturystycznego Pani Doroty Samsel oraz dla Was koleżanki i koledzy, którzy od kilku lat jesteście niezawodni.
Organizatorki
Ewelina Sienkiewicz
Ewa Margiel
W dniach 5-6 października 2019 roku grupa nauczycieli członków Szkoknego Koła PTTK brała udział w XX jubileuszowym Zlocie Turystów woj. Mazowieckiego w ośrodku wypoczynkowym w Soczewce, organizwanym przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Jak przystało na jubileusz impreza ta miaą szczegóny charakter. Zasłużeni działacze otrzymali podziękowanie od Marszałka województwa mazowieckiego w postaci dyplomów za zasługi na rzecz rozwoju turystyki w województwie mazowieckim. Zaszczyt ten przypadł w udziale Panie Ewie Margiel oraz Barbarze Stepnowskiej. Wyróżniono również Prezesa Oddziału PTTK „Celuloza” w Ostrołęce Pawła Dąbrowskiego, za wspólną współpracę na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w województwie mazowieckim. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali drobne upominki. Program imprezy uświetnił wystep pary tanecznej oraz uroczysta kolacja integracyjna.Podczas 2 – dniowego pobytu zwiedziliśmy Skansen Budownictwa Nadwiślańskiego w Wiąćminie oraz miasto Płock. XX Zlot przeszedł do historii. Do zobaczenia za rok.
Ewa Margiel
27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. W tym roku z okazji tego dnia uczniowie klas turystycznych brali udział w kilku imprezach turystycznych.
18 września odbyły się dwa rajdy piesze. Część młodzieży spacerowała po rezerwacie Czarnia z nauczycielami Panią Ewą Margiel i Aleksandrą Chrostowską. Przewodnikiem był Pan Tadeusz Żebrowski zasłużony działacz dla turystyki oraz przewodnik regionalny po Mazowszu. Spacer zakończyliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „U Doroty”, gdzie na uczniów czekały gorące kiełbaski z ogniska. Nie zabrakło również konkursu krajoznawczego „Co wiem o Kurpiach”. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy w związku z tym wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Wszystkie wymienione wyżej imprezy turystyczne zostały sfinansowane ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Rajdy-pieszy, rowerowy i spływ kajakowy "Blisko Natury" alternatywą dla tradycyjnej turystyki młodzieżowej.
Z Myszyńca przyjechała grupa młodzieży do Ostrołęki gdzie podczas rajdu zapoznali się z historią miasta i zabytkami. Przewodnikiem były uczennice klasy czwartej Technikum Obsług Turystycznej pod czujnym okiem Pani Eweliny Sienkiewicz. Rajd zakończył się w „Nowej Ostoi” gdzie uczniowie skorzystali z pieczenia kiełbasek na ognisku. Organizatorem imprezy z ramienia Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej była Pani Anna Przygoda Majewska.
Podziękowani dla organizatorów oraz nauczycieli i młodzieży.
Ewa Margiel
W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki w dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas turystycznych wzięli udział w II Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza” zorganizowanym przez Mazowieckie Form Oddziałów PTTK. Podczas Zlotu młodzież zwiedziła Muzeum rzeki Wisły w Wyszogrodzie. W Sochaczewie uczestnicy poznali historię Bitwy nad Bzurą. Następnie udaliśmy się do „Osady Puszczańskiej” w Tułowicach położonej w samym sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Mazowsza biorąc udział w konkursach. Nie obyło się bez nagród. Imprezę zakończył turystyczny piknik z poczęstunkiem. Organizatorem wycieczki była Pani Ewelina Sienkiewicz opiekunami Ewa Margiel oraz Aleksandra Chrostowska. Gratulujemy młodzieży dyplomów i nagród.
Ewa Margiel
Kontakt:
Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka