II Wojewódzki Zlot Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza”

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki w dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas turystycznych wzięli udział w II Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza” zorganizowanym przez Mazowieckie Form Oddziałów PTTK. Podczas Zlotu młodzież zwiedziła Muzeum rzeki Wisły w Wyszogrodzie. W Sochaczewie uczestnicy poznali historię Bitwy nad Bzurą. Następnie udaliśmy się do „Osady Puszczańskiej” w Tułowicach położonej w samym sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Mazowsza biorąc udział w konkursach. Nie obyło się bez nagród. Imprezę zakończył turystyczny piknik z poczęstunkiem. Organizatorem wycieczki była Pani Ewelina Sienkiewicz opiekunami Ewa Margiel oraz Aleksandra Chrostowska. Gratulujemy młodzieży dyplomów i nagród. 

Ewa Margiel  

 

SPŁYW CZARNĄ HAŃCZĄ

Kontynuując tradycję W dniach 18- 19 maja 2019 roku Szkolne Koło PTTK było organizatorem spływu kajakowego Czarną Hańczą dla nauczycieli oraz pracowników administracji. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić przepiękną Ziemię Suwalską przez którą przepływa urokliwa rzeka Czarna Hańcza. Pogoda i humory dopisywały uczestnikom. Dopełnieniem atrakcyjności imprezy były wspaniałe widoki oraz kontakt z naturą. Po odpoczynku w stanicy wodnej PTTK Frącki następnego dnia udaliśmy się do miejscowości Stańczyki gdzie mieliśmy okazję podziwiać dwa wiadukty kolejowe z lat 1917–1918 , wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Historia powstania mostów została stosunkowo niedawno rozwikłana – najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe, a architektura wyglądem przypomina rzymskie akwedukty w Pont-du-Gard.

 

Orgnizatorem spływu była Ewa Margiel i Ewelina Sienkiewicz. Do zobaczenia w przyszłym roku poznamy kolejny etap urokliwej rzeki Czarnej Hańczy.

 

Ewa Margiel, Ewelina Sienkiewicz

 

WYCIECZKA KARKONOSZE

W dniach 9-12 kwietnia 2019 roku grupa uczniów z klas turystyczno – hotelarskich brała udział w wycieczce krajoznawczej w Karkonosze. Program wycieczki zawierał wiele atrakcji. Młodzież miała okazję zwiedzić Starówkę Wrocławia oraz zobaczyć słynny obraz "Panoramy Racławickiej".


Karkonosze powitały nas zimową aurą, która towarzyszyła młodzieży podczas spaceru na Śnieżkę.Wśród atrakcji nie zabrakło również wodospadów Szklarki i Kamieńczyk a także zwiedzania urokliwych miejscowości Karpacz i Sklarska Poręba. Głównym punktem wycieczki był jednodniowy wyjazd do Czech do Skalnego Miasta Adrspach. Przepiękne formacje skalne na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Wyjazd zorganizowały nauczycielki Ewa Margiel i Ewelina Sienkiewicz w ramach działalności Szkolnego Koła PTTK. 

 

Ewa Margiel

 

 

KULIG W CZARNI MYSZYNIECKIEJ

W ramach obchodów 15 – lecia działalności Szkolnego Koła PTTK w dniach 12-13 stycznia 2019 roku 20 – osobowa grupa pracowników szkoły uczestniczyła w kuligu zorganizowanym w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Doroty” w Czarni. Wspaniała zimowa sceneria Rezerwatu Czarnia , niepowtarzalna atmosfera, smaczne potrawy sprawiły, że wszystkim nie brakowało humorów i bawili się doskonale .Muzycznie imprezę obsługiwał absolwent naszej szkoły, który dołożył wszelkich starań aby uatrakcyjnić pobyt grupy. Nie zabrakło również tradycyjnego ogniska z pieczoną kiełbaską i akompaniamentem gitary naszego kolegi Darka Bunkowskiego. Kolejny kulig przeszedł do historii. Organizatorem kuligu z ramienia SK PTTK była Ewelina Sieniewicz – Prezes koła oraz opiekun – Ewa Margiel. Dziękujemy wszystkim pasjonatom białego szaleństwa za udział w imprezie.

 

Ewelina Sienkiewicz

UCZNIOWIE NA KULIGU W BIAŁOWIEŻY

Zakończeniem obchodów 15 – lecia działalności SK PTTK w naszej szkole był wyjazd uczniów do Białowieży. W dniach 24-25 stycznia 2019 roku 40 – osobowa grup młodzieży miło spędziła czas na Podlasiu. Punktem docelowy była oczywiście Białowieża i zaprzyjaźniony pensjonat „Gawra”. Zima jak zwykle nas nie zawiodła. Spacer ścieżką „Żebra Żubra „ pozwolił nam doznać niezapomnianych wrażeń wśród przyrody Puszczy Białowieskiej. Kolejną atrakcją był kulig wprawdzie na kołach ale za to zaprzęgiem konnnym. Dotarliśmy do przejścia granicznego z Ukrainą gdzie uczniowie mogli zapoznać się z infrastrukturą tego obiektu a także zaobserwować pracę służb granicznych. Wieczorem na rozgrzewkę pyszna kolacja oraz dyskoteka. Następnego dnia zwiedziliśmy miasto Białystok. Obfite opady śniegu nie przeszkodziły nam zobaczyć to piękne miasto. Wszystkich urzekł niepowtarzalny barokowy Pałac Branickich zwany „Wersalem Północy”. W miłej atmosferze uczniowie wrócili zadowoleni z oczekiwaniem na następną wycieczkę. Organizatorem wyjazdu była Pani Ewelina Sienkiewicz, pilotem Ewa Margiel a opiekunem Pani Aleksandra Chrostowska. Do zobaczenia na szlaku.

 

Ewa Margiel – opiekun SK PTTK

 

Podstrony

 

Kontakt:

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka

tel: (29) 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl