DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA W ZSZ NR 4

Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone są rokrocznie od 1972 r. i przypadają one na 22 – 26 listopad. To święto jest ukłonem w stronę Honorowych Dawców Krwi, czasem podziękowań za ich bezinteresowną pomoc w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Ma ono również na celu podniesienie społecznej świadomości potrzeby oddawania krwi, aby zapewnić potrzebującym pacjentom dostępu do tego unikalnego ratującego życie „leku”.

Podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa Szkolne Koło HDK Ostrołęcki Legion oraz Klub HDK Ostrołęcki Legion podjęli kilka działań rozpowszechniających krwiodawstwo.

Na szkolnej stronie internetowej i facebook’u udostępniane były filmiki, spoty dotyczące oddawania krwi, poruszające problem braku krwi, a młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę w przygotowanym dla nich quizie „Co wiesz o krwi i krwiodawstwie?”.

Członkowie SK HDK podjęli wyzwanie udziału w II etapie Krewkiego Biegu „Dni Honorowego Krwiodawstwa”.

Zorganizowane zostały dwa konkursy: na najlepszą prezentację multimedialną „Dar krwi – darem życia” i na hasła propagujące krwiodawstwo.

Z pośród przesłanych prac komisja w składzie wicedyrektor Aldona Zadroga, Katarzyna Kowalska, Małgorzata Litwa, Paweł Stawicki - koordynator oddziału Ostrołęcki Legion, wyłoniła następujących zwycięzców:

Prezentacja multimedialna „Dar krwi – darem życia”:

1 miejsce Wiktoria Wróbel z klasy 2 Tg

2 miejsce Wiktoria Sypniewska z klasy 2 Tg

3 miejsce Anna Kumińska z klasy 2 To

Hasła propagujące krwiodawstwo:

1 miejsce Emilia Mikulska z klasy 1 Tg

2 miejsce Julita Gąska z klasy 2 Tg1

3 miejsce Dominika Bałazy z klasy 3 Hs

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!!!!!!!!

Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w proponowanych przez nas działaniach, jednocześnie zachęcamy do współpracy przy innych organizowanych akcjach.

Katarzyna Kowalska

Małgorzata Litwa

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat krwi i krwiodastwa? Uzupełnij test wpisz imię, nazwisko i klasę

DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA.

W dniach 22-26 listopada co roku obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Krwiodawstwo wydaje się błahostką dla człowieka, który nie miał styczności nigdy z osobą potrzebującą krwi. Tak naprawdę jest to wielki dar. Dzięki tej krwi ratujemy setki żyć na tym świecie. Krwiodawców jest mało, a w szczególności teraz. W obecnej sytuacji oprócz krwi bardzo potrzebne jest osocze od osób, które chorowały na Covid.

Dawcy krwi mogą liczyć na pewne przywileje i korzyści min. dzień wolny od pracy/ szkoły oraz słodkości.

Także zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy czy może jednak warto oddawać krew i pomagać innym ludziom. To jest mały gest, a tak wiele znaczy!

Szkolne Koło HDK Legoion ma kilka propozycji na ten tydzień. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej szkoły oraz Facebooka. gdzie na bieżąco będą udostępniane konkursy, quizy, spoty, filmiki promujące krwiodawstwo. Ponadto zachęcamy do wzięcia udziału w drugim etapie Krewkiego Biegu "Dni Honorowego Krwiodawstwa", w którym musimy przebiec minimum 15 km lub przejechać rowerem 75 km w 15 dni. Szczegóły na stronie https://b4sportonline.pl/krewkibieg_SDK/.

.
KONKURS SZKOLNEGO KOŁA HDK

W ramach zbliżających się Dni Honorowego Krwiodawcy Szkolne Koło HDK Ostrołęcki Legion wraz z Ostrołęckim Legionem Oddział Klubu HDK Legion ogłasza konkurs na najlepszą prezentację multimedialną oraz hasła propagujące krwiodawstwo. Szczegółowe informacje w załączonym regulaminie.

REGULAMIN KONKURSU HDK

Katarzyna Kowalska

Małgorzata Litwa

KREWKI BIEG

30 września skończył się I etap wyzwania KREWKI BIEG 2020 - „Światowy Dzień Krwiodawcy”, w którym wzięło udział siedem osób z naszej szkoły reprezentując Szkole Koło HDK ZSZ Nr4 Ostrołęki Legion. Warunkiem zdobycia pamiątkowego medalu było przebiegnięcie min. 15 km w czasie dwa tygodnie.

Do akcji zgłosiło się 834 osoby z całej Polski i nie tylko, wystartowało 691 osób, ukończyło 674. W klasyfikacji ogólnej plasujemy się następująco:

Kategoria K-junior

3 miejsce Aleksandra Andyszczyk kl. 2 SH1, pokonany dystans 29.8 km
4 miejsce Natalia Merecka kl. 4 Tg, pokonany dystans 23.2 km
8 miejsce Weronika Kutryb kl. 4 Tg, pokonany dystans 15.8 km
7 miejsce Anna Kumińska kl. 2 To, pokonany dystans 16.1 km

Kategoria M-junior

2 miejsce Jakub Prajs kl. 4 Tg, pokonany dystans 29.2 km
3 miejsce Paweł Kiernozek kl. 4 Tg, pokonany dystans ł 20.2 km

Kategoria K-masters

25 miejsce Małgorzata Litwa, pokonany dystans 27.7 km

Gratulujemy osiągniętych wyników i zapraszamy do wzięcia udziału w II etapie KREWKI BIEG 2020 – „Dni Honorowego Krwiodawstwa”, który rozpocznie się 1 listopada i będzie trwał do 31 grudnia 2020 r.

Małgorzata Litwa Katarzyna Kowalska

Kontakt: