Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego

Umiłowanie do kraju ojczystego, chęć poznania piękna polskiej ziemi, wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu to cele, które miały służyć pogłębianiu wiedzy i rozbudzaniu zainteresowań krajoznawczych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr4 im. Adama Chętnika.

Uchwałą Zarządu Oddziału Zakładowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego „Celuloza” w Ostrołęce z dnia 13 stycznia 2003 roku powołano Koło PTTK przy Zespole Szkół Zawodowych im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Pani Ewa Margiel nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarsko – turystycznych przy wsparciu Pani Anny Przygody – Majewskiej.

W ciągu 20 lat działalności Szkolne Koło zorganizowało wiele imprez turystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych, których uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Na stałe do kalendarza imprez wpisały się takie imprezy jak grzybobranie, kuligi, spływy kajakowe.

Szkolne koło PTTK to również organizator wielu wycieczek krajoznawczych po Polsce i świecie m.in. w Góry Świętokrzyskie, do Białowieży, na Bagna Biebrzańskie, w Karkonosze, na wybrzeże gdańskie, szczecińskie, Mazury i Roztocze – wycieczka współfinansowana przez Zarząd Główny PTTK. Do najciekawszych wycieczek zagranicznych można zaliczyć wycieczkę do Szwecji, Słowacji, Tunezji, Czech, na Litwę i do Niemiec.
Zorganizowaliśmy spływy kajakowe Rzeką Krutynią, Czarną Hańczą, Rospudą oraz Brodnickim Szlakiem Kajakowym.

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA NA LUBELSZCZYZNĘ

W dniach 8-9.12.2022 roku Kurpiowski Oddział PTTK w Ostrołęce wraz z Biurem Podróży "SOŚNINY", zorganizował wycieczkę krajoznawczą dla 40 uczniów ZSZ nr 4 w Ostrołęce na Lubelszczyznę w ramach projektu Zarządu Głównego PTTK "Propagowanie turystyki krajoznawczej wśród młodzieży szkolnej".

Odwiedziliśmy piękny Pałac Izabeli Czartoryskiej w Puławach, urokliwy Kazimierz Dolny, Kozłówkę - "Polski Wersal" oraz perełkę tego regionu - miasto Lublin. Zarówno pogoda jak i humory dopisały. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsora ZG PTTK oraz nauczycieli ZSZ 4 członków SK PTTK, Pani Eweliny Sienkiewicz, Edyty Zabielskiej oraz Pana Roberta Piątka. Pilotem wycieczki była Pani Ewa Margiel długoletni nauczyciel przedmiotów zawodowych turystyczno- hotelarskich w naszej szkole.

Do zobaczenia na szlaku.

Robert Piątek

Turniej turystyczno – krajoznawczy w Soczewce

W dniach 21 – 22.05.2022r z ramienia Mazowieckiego Forum PTTK odbył się turniej turystyczno – krajoznawczy w Soczewce. Nasza ekipa w składzie Klaudia Bazylak, Julka Rogalska I Dominika Jarnutowska, która reprezentowała Kurpiowski Oddział PTTK, po raz pierwszy uczestniczyła w tym turnieju. Pomimo braku doświadczenia dziewczyny sobie świetnie poradziły zajmując 8 miejsce. Do pokonania miały test wiedzy krajoznawczej, pracę z mapa oraz wiele konkurencji sprawnościowych takich jak jazda na rowerze, spacer na orientację, pakowanie plecaka na wyprawę w góry. Po ciężkich zmaganiach następnego dnia wszyscy uczestnicy zwiedzali przepiękne miasto Płock. Ogromne podziękowania dla dziewczyn za chęć udziału i odwagę. Do zobaczenia na następnym turnieju za rok.

Ewelina Sienkiewicz

Spływ Rospudą

Weekend od 27 do 29.05.2022r był frajda dla wytrawnej grupy kajakarzy. Grupa członków SK PTTK z ZSZ Nr 4 jak co roku przeżywała piekne chwile płynąc tym razem piekną ale bardzo ekstremalną rzeką Rospudą. Nie obyło sie bez przygód, które były dodatkową atrakcja dla uczestników. Pobyt w Pensjonacie Vita w Augustowie zapewniła nam wspaniały wypoczynek i integrację. Ostatniego dnia odwiedziliśmy miejscowość Studzieniczna, centrum pielgrzymkowe Mazur. Kolejny spływ przeszedł do historii. Dziękujemy Wam Koleżanki i Koledzy. Za rok wrócimy ponownie na Pojezierze Suwalskie I zmierzymy się z rzeką Marychą. Do zobaczenia na szlaku!

Ewelina Sienkiewicz

XXII Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego Kozienice 2021

W dniach 09-10 października 2021 roku, Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK oraz Oddział PTTK Kozienice pod patronatem Marszałka Adama Struzika, byli organizatorami XXII Zlotu Turystów Województwa Mazowieckiego. Jak co roku nie zabrakło również naszych członków SK PTTK. Podczas Zlotu odwiedziliśmy Skansen Bojowy I Armii WP w Mniszewie, neogotycki kościół i pomnik Orła Białego w Rozniszewie oraz Kwaterę wojenną żołnierzy polskich i Pomnik Braterstwa Broni w Magnuszewie.

Podczas oficjalnej uroczystości, która odbyła się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kozienicach członkowie zostali uhonorowani orderami oraz dyplomami za długoletnią pracę oraz zasługi na rzecz propagowania i rozwoju turystyki. Koleżanka Grażyna Nikodemska – właściciel Biura Podróży „Juventus” w Ostrołęce oraz Paweł Dąbrowski – Prezes Oddziału PTTK „Celuloza” otrzymali Srebrną Honorową Odznakę PTTK. Magdalena Kania odebrała dyplom Uznania przyznawany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, w podziękowaniu za zaangażowanie w działaniu na rzecz rozwoju turystyki, promowaniu walorów krajoznawczych Mazowsza oraz upowszechniania aktywnych form turystyki.

Niedzielny poranek przywitał nas piękną pogodę, którą wykorzystaliśmy na spacer po Puszczy Kozienickiej szlakiem „Królewskich Źródeł”. Pożegnalne ognisko zakończyło Zlot, który przeszedł do historii. Gratulacje dla nagrodzonych. Dziękuję wszystkim uczestnikom SK PTTK oraz Oddziału za zaangażowanie w pracę na rzecz działalności Oddziału oraz propagowania turystyki wśród młodzieży turystyki.

Opiekun SK PTTK Ewelina Sienkiewicz

Kontakt: