1 grudnia Światowy Dzień AIDS

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji którą przygotowali członkowie SK PCK z klasy 4AH.

PREZENTACJA - HIV

B.Zaborowska, A.Wilińska, E.Zabielska

14 listopada Dzień Czystego Powietrza

14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Grupa „EKOMANIACY” wraz z opiekunami A. Stefańską, U. Kaliszewską, B. Zaborowską i M. Święcicką podjęli inicjatywę dotyczącą ekologii i ochrony środowiska.

Uczniowie nagrali spot reklamowy zachęcający do troski o czyste powietrze, oraz zorganizowali w szkole kampanię edukacyjną pt. „Chcemy oddychać czystym powietrzem- Masz na to wpływ!!!”.

Celem podniesienia poziomu wiedzy oraz pogłębienie świadomości i zwiększenie zainteresowania młodzieży problematyką zanieczyszczeń atmosfery, przygotowali ulotki z działaniami, jakie każdy może podjąć by przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Podczas przerw zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji związanej z troską o czyste środowisko i powietrze.

Przygotowali również gazetkę szkolną dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie.

Zaś uczniowie z klas: 1A, 1H, 1M, 1S, 1O, 2O, 2H, 2S, 3S, 4SH1, 4AH aktywnie uczestnicząc w lekcjach ekologicznych w ramach realizacji GOZ na przedmiotach: Edukacja Dla Bezpieczeństwa, Geografia i Zajęciach z wychowawcą, podjęli wyzwanie związane z hasłem przewodnim kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pt. „Zadbaj o swój kawałek nieba”.

Omawiali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery, ich wpływ na zdrowie. Rozwiązywali karty pracy, w której odpowiadali na następujące pytania:

1. Wymienić źródła zanieczyszczeń atmosfery i podać do każdego przykłady.

2. Podać skutki zanieczyszczenia powietrza dla człowieka, zwierząt i roślin.

3. Wymienić sposoby ochrony atmosfery przed emisją zanieczyszczeń wprowadzane przez: własne gospodarstwo domowe, władze gminy/ miasta oraz państwo.

4. Wyjaśnić hasło: „Nie pal śmieci dbaj o dzieci”

5. Ułożyć inne hasła propagujące czyste powietrze.

Wiedząc, że zanieczyszczenie powietrza nie jest tylko problemem lokalnym, ale globalnym, ponieważ powietrze nie zna granic, a oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. EKOMANIACY wspólnie z członkami SK PCK i EPAS zasadzili rośliny pyłochłonne w ogródku szkolnym i salach lekcyjnych.

Bo każde, nawet najdrobniejsze działanie, związane z ochroną środowiska, wpływa pozytywnie na jego stan. Nawet, jeżeli nie widać tego w danym momencie.

Organizatorzy:

Urszula Kaliszewska Barbara Zaborowska

„MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W sobotę 29 października 2022 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się Gala Honorowych Dawców Krwi, na której zostały wręczone odznaczenia zasłużonym dawcom oraz działaczom, jak również ogłoszono wyniki XI edycji turnieju ph. „Młoda Krew Ratuje Życie”. Nasza Szkoła zajęła IV miejsce spośród pięciu ostrołęckich szkół, które wzięły udział w konkursie. Dodatkowo między innymi ZSZ Nr 4 została uhonorowana Medalem 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dziękujemy wszystkim krwiodawcom, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tej rywalizacji. Wiedzmy jednak, że to nie zajęte miejsca mają tu najważniejsze znaczenia, a fakt chęci niesienia bezinteresownej pomocy innym dając od siebie coś najcenniejszego – swoją krew, bezcenny dar życia.

W przyszłym roku również będziemy chcieli wziąć udział w kolejnej edycji tego turnieju zatem działajmy już od teraz...i PAMIĘTAJMY!!!! oddając krew w punkcie pobrań – Terenowy Oddział RCKiK przy szpitalu w Ostrołęce, podaj nr „3” lub nazwę szkoły czyli ZSZ Nr 4, wtedy oddana przez Was krew będzie zapisywana na konto szkoły.

Małgorzata Litwa

Spotkanie z Ratownikiem Medycznym OSP

Dnia 27.10.2022r w naszej szkole w ramach programu z przedmiotów: EDB, BHP, WF, Zajęć z wychowawcą oraz członków SKPCK odbyło się spotkanie z Ratownikiem Medycznym OSP Panem Bartoszem Domian. W Spotkaniu miały przyjemność uczestniczyć klasy: 1M, 1S,1R,1O,2S,2H,2O, 4AH, które oprócz wykładu teoretycznego między innymi z zakresu pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej nie oddychającej mogły wykorzystać swoją wiedzę w sposób praktyczny na fantomie. Na fantomie uczniowie wykonywali Resuscytacje krążeniowo -oddechową z wykorzystaniem defibrylatora. Ćwiczyli również pozycję bezpieczną.

Pan Bartosz przeprowadził lekcję dzięki realizacji Projektu organizowanego przez PZU AKCJA: „ Pomoc To Moc”

W ramach akcji prewencyjnej Pomoc To Moc ta inicjatywa ma służyć ochronie zdrowia i poprawie bezpieczeństwa. Idea, która nam przyświeca, to „Zdrowa i bezpieczna rodzin

Barbara Zaborowska

Podziękowanie

Opiekunowie i członkowie SK PCK składają podziękowanie dla całej społeczności szkolnej

ZSZ Nr4 za aktywne wspieranie podczas konkursu:

„GORĄCZKA ZŁOTA PCK ”

Dzięki państwa wspólnemu wsparciu uzbieraliśmy 11kg żółtych monet.

Edyta Zabielska

Kontakt: