BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

KUCHARZ

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

• oceniania jakości produktów;
  • przechowywania żywności;
  • obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy;
  • obsługi sprzętu gastronomicznego;
  • przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów;
  • wydawania dań.

PRACA:

Absolwent może podjąć pracę w punktach małej gastronomii, stołówkach, internatach, szkołach lub przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją półproduktów spożywczych.

PIEKARZ

SPC.03. Produkcja wyrobów piekarskich

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie piekarz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

• magazynowania surowców piekarskich, dodatków do żywności i materiałów pomocniczych;
  • przygotowania surowców i sporządzania półproduktów piekarskich;
  • odzielenia ciasta i kształtowania kęsów na wyroby piekarskie;
  • przeprowadzania rozrostu kęsów oraz wypieku pieczywa;
  • ekspedycji gotowych wyrobów.

PRACA:

Piekarnie, cukiernie prowadzące produkcję chleba. Restauracje i hotele produkujące włane pieczywo.

SPRZEDAWCA

HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie sprzedawca powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

• wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży;
  • przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży.

PRACA:

Stanowiska sprzedawców w każdej branży: sklepy spożywcze, wielobranżowe, wielkopowierzchniowe markety, sklepy odzieżowe, budowlane i inne.

Absolwent Branżowej Szkoły I stopnia ma możliwości uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji w zawodzie kontynuując naukę w Branżowej Szkole II stopnia. Ma możliwość przygotować się do zdania matury i kontynuowania nauki na studiach.