AKTUALNOŚCI SPÓŁDZIELNIA EKONOMIK


WYRÓŻNIENIE DLA ALEKSANDRY MODZELEWSKIEJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE


WYRÓŻNIENIE DLA ALEKSANDRY MODZELEWSKIEJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „NA NAJLEPIEJ PRACUJĄCĄ SPÓŁDZIELNIĘ UCZNIOWSKĄ W ROKU 2022/2023”

Zarząd Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” uczestniczył w Ogólnopolskim Sejmiku Spółdzielni Uczniowskich w Warszawie.

Podczas tego ważnego wydarzenia dla środowiska spółdzielczego, które miało miejsce 20 czerwca w siedzibie Związku Lustracyjnego Spółdzielni został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą przy współudziale Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej w Krakowie.

Celem konkursu jest zaprezentowanie spółdzielni uczniowskiej i jej osiągnięć oraz środowiska, w którym działa w roku szkolnym 2022/23.

Tradycyjnie nasza spółdzielnia wzięła udział w tym konkursie.

W bieżącym roku szkolnym Aleksandra Modzelewska – członek zarządu – KRONIKARZ Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” przygotowała pracę konkursową w formie FOTOREPORTAŻU.

Aleksandra Modzelewska otrzymała wyróżnienie w Konkursie

„O PUCHAR KRAJOWEJ RADY SPÓŁDZIELCZEJ NA NAJLEPSZY FOTOREPORTAŻ O SPÓŁDZIELNI UCZNIOWSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2022/2023”.

Głównym tematem Sejmiku był jubileusz 100 - lecia proklamowania Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Spółdzielnie Uczniowskie na równi ze środowiskiem spółdzielni dorosłych uroczyście obchodzą to święto. Sejmik był okazją do przypomnienia historii spółdzielczości oraz pokazania, że idea ta mimo upływu czasu jest żywa i sprawdza się w każdej epoce.

Sejmik jest też przestrzenią do spotkania się działaczy i członków spółdzielni uczniowskich, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie na Sejmik.

 

Opiekun Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” Barbara Parzych 

„Lekcja z ZUS”


W dniu 6 czerwca do klasy 4 Technikum Ekonomicznego została zaproszona Pani Marzena Parzych – pracownik Inspektoratu ZUS w Ostrołęce.

Podczas lekcji zostały omówione między innymi tematy związane ze świadczeniami z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz zdrowotnego. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i doskonalenia swojej wiedzy podczas rozwiązywania krzyżówki, a także rozwikłania wszelkich kwestii związanych ze składkami odprowadzanymi przez płatników.

Dziękujemy serdecznie za przeprowadzenie ciekawej lekcji w atrakcyjnej formie oraz pogłębienie świadomości ekonomicznej młodzieży z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 

Barbara Parzych 

Dzień Dziecka w ZSZ nr 4


1 czerwca w Dniu Dziecka Spółdzielcy z „Ekonomika” ufundowali całej Społeczności naszej szkoły lody. Tego dnia niezwykle istotne jest, by był to czas, kiedy wyjątkowo podkreśla się to, jak ważne są dla nas dzieci i jak niezwykle istotne jest wspieranie ich w rozwoju – na wielu płaszczyznach.

Jednocześnie obchodziliśmy tego dnia „Dzień Spółdzielcy”. Spółdzielnia uczniowska jest doskonałym sposobem na rozwijanie przedsiębiorczości, aktywności społecznej, współpracy i zaradności młodzieży. Kształtujemy u uczniów następujące cechy charakteru, zachowania i umiejętności: uczciwość, odpowiedzialność, uspołecznienie, gospodarność, rzetelność i życzliwość. Są to cechy, którymi powinien charakteryzować się także każdy dorosły przedsiębiorca. 

Małgorzata Święcicka

SPÓŁDZIELCY Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA


W dniu 1 czerwca spółdzielcy z klasy 2 Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunami wybrali się na spotkanie do Urzędu Miasta w Ostrołęce.

W odpowiedzi na potrzeby i zainteresowania młodzieży, która chce w przyszłości realizować się jako przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą skierowaliśmy nasze kroki do Wydziału Działalności Gospodarczej.

Podczas spotkania ekonomiści otrzymali odpowiedzi na wszystkie pytania, na które każdy potencjalny przedsiębiorca powinien sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji oraz zarejestrowaniem działalności gospodarczej w CEIDG.

Pracownicy Wydziału Działalności Gospodarczej wraz z Panią Dyrektor Ewą Tomaszewską przedstawili i zaprezentowali młodzieży PAKIET „KONSTYTUCJI BIZNESU” oraz wskazali i omówili najważniejsze rozwiązania – jak należy je stosować.

Ponadto uczniowie otrzymali upominki okolicznościowe od PANA PREZYDENTA MIASTA OSTROŁĘKA z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, za które serdecznie dziękujemy.

Spotkanie z pracownikami Urzędu Miasta Ostrołęki było okazją do poszerzenia świadomości ekonomicznej u przyszłych przedsiębiorców.

Jeszcze raz pięknie dziękujemy za umożliwienie spółdzielcom poznania zasad funkcjonowania Wydziału Działalności Gospodarczej w atrakcyjnej formie.

Barbara Parzych
Barbara Zatryb

EKONOMIŚCI OTWARCI NA INNOWACJE „Zamieniamy zwykłe zajęcia w prawdziwą przygodę”


W dniu 18 maja odbyło się PODSUMOWANIE GRY W BRANŻOWYCH SYMULACJACH BIZNESOWYCH REVAS.  

Po 12 wirtualnych miesiącach gry zwyciężyła firma WATACHA oraz KALKULATOREK.

Firmami zarządzali uczniowie:

Jakub Prusaczyk i Olaf Radziński – WATACHA

Patrycja Krukowska i Gabriela Białobrzewska - KALKULATOREK

W ramach zajęć z przedmiotu „Planowanie przedsięwzięć gospodarczych” uczniowie klasy 2 Technikum ekonomicznego zostali podzieleni na zespoły (2 osobowe), które to zespoły zakładały i prowadziły wirtualne przedsiębiorstwa w wybranej branży – biuro rachunkowe. Wszystkie zespoły działały na jednym konkurencyjnym rynku. Gracze prowadząc wirtualne firmy poprzez szeroki zakres podejmowanych decyzji –wybór usług, ustalanie cen, zakup urządzeń, zatrudnianie pracowników, marketing, finanse mieli możliwość eksperymentowania ze strategiami biznesowymi i uczenia się na błędach.

Zajęcia standardowo były prowadzone w formule teoria –praktyka, gdzie w części teoretycznej tłumaczone były założenia symulacji oraz poszczególne decyzje, odnoszące się do teoretycznych podstaw konkretnej decyzji w symulacji. W każdej rundzie zespoły uczniowskie otrzymywały wyniki swoich działań, co było podstawą do omówienia wyników razem z nauczycielem na forum klasy. Na podstawie dyskusji z nauczycielem i innymi uczniami, zespoły dokonywały analizy wyników, wyciągały wnioski w celu podjęcia jak najlepszych decyzji w kolejnej rundzie decyzyjnej.

Dostrzegamy potrzebę praktycznego kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi. Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a zadaniem szkoły jest wyposażenie młodego człowieka w wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu stawić czoła licznym wyzwaniom życia zawodowego. Udział w wirtualnej rywalizacji poprzez Branżowe Symulacje Biznesowe jest dla młodzieży pierwszym krokiem w kierunku własnej działalności gospodarczej.

Najlepsze zespoły zostały wyróżnione i nagrodzone przez Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków wygospodarowanych przez Spółdzielnię Uczniowską „EKONOMIK”.

Gratuluję sukcesów i dziękuję za współpracę.

Barbara Parzych

 




2 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl