2014.04.25-30 PIELGRZYMKA DO RZYMU

W dniach 25 – 30 kwietnia 2014 r. czteroosobowa delegacja w składzie: Pani Dyrektor Anna Przygoda - Majewska, nauczyciele Bożena Struniawska i Katarzyna Kowalska, oraz uczniowie klasy III Tk1 Anita Domańska i Patrycja Piętka; reprezentowała naszą szkołę w uroczystościach Kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie.

Wiadomość o uczestnictwie w pielgrzymce przyjęliśmy z wielką radością. Do Rzymu mieliśmy dotrzeć “Ekspresem Miłosierdzia”, który niestety dwa dni wcześnie został odwołany. Mimo to, dzięki zmaganiom Pana Wiceprezydenta Grzegorza Płochy i wielu innych osób, w piątkowy poranek wyruszyliśmy autokarem w ponad trzydziestogodzinną podróż do Watykanu. W trasie spotykaliśmy liczne grupy pielgrzymkowe z całej Polski. W te dni „wszystkie drogi prowadziły do Rzymu”.

Na PLACU ŚWIĘTEGO PIOTRA stanęliśmy około godziny 17.00 w sobotę. Do mszy Kanonizacyjnej pozostało jeszcze 18 godzin, a my wiedzieliśmy, że musimy czuwać przez cały wieczór i noc, gdyż wielu pielgrzymów pozostawało poza murami Watykanu, bez szansy na dostanie się na Plac. Okazało się później, że przybyło ok. 800 tyś. wiernych z całego świata, aby uczcić nowych świętych Papieży. Noc minęła na wspólnej modlitwie i śpiewie w różnych językach na via della Conciliazione. Mimo zmęczenia i niewygody, byliśmy bardzo szczęśliwi, że podczas Mszy Kanonizacyjnej będziemy w centrum wydarzeń. To dodawało nam siły i wiary.

Z ogromną radością około 5 rano weszliśmy na plac przed BAZYLIKĄ ŚWIĘTEGO PIOTRA. Zajęliśmy miejsca w sektorze, z którego doskonale widać było ołtarz i ekrany, wyświetlające wszystko, co się na nim działo. Ogromną radość czuliśmy, gdy papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym, a na niebie natychmiast zaświeciło słońce. Dookoła powiewały biało – czerwone flagi, a wśród nich flaga naszego miasta Ostrołęki, które reprezentowaliśmy wraz z grupą młodzieży wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, dziećmi z SP 10, i ich opiekunami oraz Gimnazjum Klasycznego.

Kolejny dzień w Rzymie rozpoczęliśmy mszą świętą, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie Wiecznego Miasta. Pod przewodnictwem ks. Wiesława oglądaliśmy rzymskie świątynie: BAZYLIKĘ SANTA MARIA MAGGIORE, BAZYLIKĘ ŚW. JANA NA LATERANIE, a także KOLOSEUM, FORUM ROMANUM , WZGÓRZE KAPITOLIŃSKIE, PAŁAC WENECKI.

Czas spędzony w Rzymie napełnił nas nieopisana radością, którą chcielibyśmy podzielić się ze wszystkimi, którzy uroczystości kanonizacyjne oglądali za pośrednictwem telewizji. Wierzymy, że Święty Jan Paweł II ogarnia swoją opieką całą Polskę i błogosławi nam z Domu Ojca.

Gorące podziękowanie składamy organizatorom naszego wyjazdu : panu Januszowi Kotowskiemu - Prezydentowi Miasta Ostrołęki oraz panu Grzegorzowi Płocha - wiceprezydentowi miasta, który dzielił z nami pielgrzymi trud i troszczył się o zapewnienie nam dobrych warunków pobytu w Rzymie.

KATARZYNA KOWALSKA