2014-02-14 KONFERENCJA

14 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się KONFERENCJA UPOWSZECHNIAJĄCA PRODUKTY PROJEKTU „Skuteczność na rynku pracy to kompetencje zawodowe, język obcy i przedsiębiorczość”

Do realizacji projektu zaproszono dwie szkoły: ZSZ nr 1 i nas, ZSZ nr 4.

Uczniowie naszej szkoły, w ramach projektu „Skuteczność na rynku pracy to kompetencje zawodowe, język obcy i przedsiębiorczość”,najpierw uczyli się dodatkowo języka niemieckiego w świetnie wyposażonej pracowni językowej. Zajęcia te realizowane były w szkole (poza lekcjami) ale też podczas zimowych i letnich obozów językowych (w górach i nad morzem). Mieli zajęcia z przedsiębiorczości oraz z doradztwa edukacyjnego. Najciekawszymi jednak okazały się czterotygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech, w rejonie Turyngii, a dokładniej w Erfurcie i okolicach. Niemieccy pracodawcy bardzo pozytywnie podsumowali naszych praktykantów, niektórzy z nich otrzymali nawet propozycję pracy. Sami uczniowie – pokonali wiele obaw, szczególnie związanych z komunikowaniem się w języku niemieckim, poznali nowe miejsca i zwyczaje, nauczyli się radzić sobie w zupełnie nowym i nieznanym środowisku a przede wszystkim – ćwiczyli umiejętności zawodowe z zakresu gastronomii.

Dwa słowa o projekcie:

Projekt był realizowany w ramach Priorytetu IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Liderem Projektu była Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Społeczna w Ostrołęce Partnerzy krajowi to: Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka z o.o. w Ostrołęce oraz Miasto Ostrołęka

Partner ponadnarodowy to: EU-Consult Südthüringen gGmbH

Cel główny projektu:

Celem głównym projektu jest podwyższenie jakości oferty edukacyjnej ZSZ Nr 1 i ZSZ Nr 4 poprzez wprowadzenie innowacji w programach rozwojowych szkół w zakresie wykonywania praktyk zawodowych oraz nauki języka niemieckiego i przedsiębiorczości z wykorzystaniem współpracy ponadnarodowej.

Cele szczegółowe projektu:

podwyższenie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji zawodowych poprzez praktyki w firmach niemieckich przez 45 uczniów (16K/29M); podniesienie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji kluczowej - znajomości języka obcego (język niemiecki) przez 70 uczniów (25K/45M); podniesienie w okresie 03/2012-02/2014 kompetencji kluczowej – przedsiębiorczości przez 70 uczniów (25K/45M);

W ramach projektu odbyły się: Doradztwo edukacyjne (zajęcia pozalekcyjne) - 105 godz., Warsztaty z przedsiębiorczości (zajęcia pozalekcyjne) - 72 godz., Warsztaty językowe (zajęcia pozaszkolne) - 2 szt., Dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego (zajęcia pozalekcyjne) – 312 godz., Liczba praktyk zawodowych (w ramach programu szkolnego) - 45 uczniów.

Podsumowanie z realizacji praktyk (4 tygodnie)

pracodawcy pozytywnie ocenili przebieg praktyk, wskazywali na punktualność, staranność i rozwój umiejętności zawodowych i komunikacji w języku niemieckim, ponad 30% uczniów uzyskało ofertę zatrudnienia w firmach, w których odbywali praktyki, wszyscy pracodawcy zadeklarowali chęć dalszej współpracy i przyjmowania uczniów z Polski na praktyki.

Oceny uczniów biorących udział w praktykach w firmach niemieckich:

skierowanie do wykonywania konkretnych zadań, w zależności od znajomości, komunikacyjnej języka niemieckiego,przyjazne nastawienie pracowników niemieckich w miejscu pracy,stopniowe pokonywanie trudności językowych.

Wnioski z udziału uczniów ZSZ nr 1 w Ostrołęce i ZSZ nr 4 w Ostrołęce w praktykach w firmach niemieckich:

Praktyki były korzystne dla uczniów i firm niemieckich: firmy uzyskały na czas 4 tygodni uczniów wykonujących prace tak jak pracownicy, doskonalenie zawodowe odbywało się pomimo trudności językowych uczniów, uczniowie poznali niemieckie środowisko pracy.

Korzyści na przyszłość:

praktyki zawodowe sprawdziły się jako forma przygotowania zawodowego i powinny być kontynuowane w lach następnych, dzięki praktykom uczniowie przygotowani zostali do mobilności na rynku pracy, firmy niemieckie są zainteresowane przyjmowaniem uczniów z Polski na praktyki.

Szczegółowe wyniki badań przedstawiliśmy w publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią. Publikacja dostępna jest w materiałach konferencyjnych.

Anna Słota