UROCZYSTOŚĆ „TRADYCJE i OBRZĘDY POLSKIE”

W dniu 6 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość „Tradycje i obrzędy polskie” pod hasłem Wielkanoc na Kurpiach. Organizatorami spotkania byli Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Ostrołęce.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: p.Jerzy Grabowski – przewodniczący Rady Miasta, p.Mirosław Rosak – Dyrektor Wydziału Oświaty, pani Zofia Grzebisz-Nowicka – Przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, członkowie Oddziału Ostrołęckiego Stowarzyszenia na czele z p.MariannąWoźniak i p.Ireną Arciechowską oraz dyrektorzy szkół klubowych. Uroczystość była połączona z VI zebraniem sprawozdawczo-wyborczym Stowarzyszenia, na którym pożegnano długoletnią Prezes p.Mariannę Woźniak i wybrano nowe władze.

W tym dniu zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Artyści przenieśli uczestników na kurpiowską wieś przedstawiając scenki z życia Kurpiów. Zapoznali z tradycjami wielkanocnymi takimi jak robienie pisanek, pieczenie baranków z cukru i chleba, przygotowywanie święconki. Do pięknej tradycji naszego regionu należy także robienie dużych palm wielkanocnych.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II KS oraz II A pod kierunkiem pani Agnieszki Stefańskiej.W trakcie inscenizacji uczniowie klasy II KS zatańczyli również tradycyjny taniec kurpiowski „ Starą babę”. Uczniowie klasy 1 KC o profilu technik technologii żywności o specjalności cukiernik upiekli wielkanocne koguty pod kierunkiem pani A. Wojtasik.

Agnieszka Stefańska

WARSZTATY REGIONALNE

W naszej szkole 5 marca 2018r. odbyły się warsztaty regionalne zorganizowane przez p.Agnieszkę Wojtasik. Warsztaty prowadziła p.Czesława Kaczyńska - prezes Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych wraz z p.Stanisławem Ropiakiem. Tematem warsztatów było ciasto obrzędowe charakterystyczne dla regionu Kurpi Zielonych. Celem przeprowadzonych zajęć było propagowanie twórczości regionalnej. Przybyli goście podzielili się wiedzą na temat obrzędów Wielkanocnych na Kurpiowszczyźnie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy III TG.

Monika Mulawka

Promocja kierunków kształcenia podczas imprezy „Darcie pierza” w Lelisie.

W Lelisie 08 lutego 2018 roku odbyła się trzynasta już edycja przeglądu widowisk przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów, która organizowana jest pod hasłem „Darcie pierza”.

"Darcie Pierza" skupia pasjonatów kurpiowskiego folkloru, miłośników kultury, tradycji i obrzędów. Do Lelisa przybywają grupy z całego powiatu ostrołęckiego, w tym roku wyjątkowo przybyli też goście z sąsiedniego województwa, a także grupa sołtysów z Ukrainy, która zaprezentowała tamtejszy folklor.

Korzystając z okazji nasza szkoła przedstawiła swoją ofertę kierunków kształcenia. Młodzież pytała o wszystkie kierunki a szczególnie o nowość tj., Technika Przemysłu Mody.

Krystyna Pyskło

Wycieczka na Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań

Dnia 1 Marca 2018r. 90 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce na Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań odbywające się w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Uczniowie oglądali maszyny i urządzenia do wytwarzania opakowań z różnych tworzyw, systemy pakujące i etykietujące oraz różne rozwiązania z zakresu automatyzacji w zakładach produkcyjnych.

Po targach uczniowie odwiedzili Hangary 646 w Warszawie, w których odbyły się lekcje wf-u na trampolinach. Lekcje te były dla wszystkich uczestników najciekawszym punktem wycieczki.

Elżbieta Rogalska i Ewa Tyszka

8 MARCA