26.04.2018 GRECJA MIESIĘCZNY STAŻ

Wypieki to duża część pracy gastronomów, to właśnie one wypełniły poranek naszej grupie. Nie powstrzymało to ich przed nadrobieniem straconej energii w barze hotelowym, gdzie przygotowywali i degustowali różnej rodzaje kawy. Przyda się ona na pewno do przygotowań weekendowych, kiedy w hotelach odbywają się wesela i inne zabawy. Sale i pokoje hotelowe muszą wtedy błyszczeć, więc pora się brać za sprzątanie, co oczywiście nie oznacza braku zabawy. .

Zagraniczna praktyka zawodowa szansą dla przyszłych kucharzy, hotelarzy i ekonomistów numer 2017-1-PL01-KA102-037656, realizowany w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kardy kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. #POWER

25.04.2018 GRECJA MIESIĘCZNY STAŻ

Przygotowanie sali to już podstawa – stoły, krzesła i podłogi muszą lśnić. Ważna jest również zastawa, odpowiednie nakrycie, serwetka, a na nią sztućce. Kiedy goście już skorzystają, trzeba wszystko ściągnąć i od nowa. Sprzątanie nie kończy się jednak na salach i pokojach. Teren hotelu też musi zachęcać. Wtedy recepcja musi być gotowa na przyjmowanie gości, wydawanie kluczy, wskazanie pokoi i zameldowanie. Na tym właśnie polegają praktyki, nauczenie się w praktyce i powtarzanie, tak jak sporządzanie wykazów płac, należy w nich osiągnąć perfekcję.

AKADEMIA

Dnia 6 kwietnia 2018 o godz. 12:45 w sali gimnastycznej ZSZ Nr 4 odbyła się akademia z okazji 13 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystości przyświecało hasło będące jednocześnie cytatem z wypowiedzi Jana Pawła II – „to jest moja matka – ta Ojczyzna”. Młodzież z klas: IVHt1, IIITg, IIKs, IITe recytowała wiersze naszego wielkiego Polaka przeplatane pieśniami oraz cytatami z Jego encyklik, przemówień oraz homilii a także z książki „Pamięć i tożsamość”, świadczącymi o wielkiej miłości Ojca Świętego do Ojczyzny. Uroczystość przygotowali: pani Bożena Struniawska, pan Bogusław Zych oraz pan Dariusz Bunkowski

zapraszamy do galerii

24.04.2018 GRECJA MIESIĘCZNY STAŻ

Dużo słońca, uśmiechów, radości, taki slogan przyświecał dzisiejszemu dniu praktyk. Poranne zajęcia w piekarni na pewno narobiły komuś głodu, ale zapewniły również dawki wiedzy i umiejętności na temat pieczywa i greckiej diety. Zaspokojony głód na jedzenie, został zastąpiony głodem wiedzy. Praktyki z pracy ekonomistów posłużyły do oszacowania kosztów płac i innych benefitów, a praktykantom dały możliwość zapoznania się z szybkimi sposobami pozyskiwania i przetwarzania danych. Szybcy są również gastronomowie, którzy bez zmrużenia oka podają i zbierają naczynia, zapewniając perfekcyjną obsługę klienta, pozostając zawsze uśmiechniętymi, kiedy druga ich grupa zabawia się w kuchni wypróbowując nowo poznane przepisy. Wieczór przyniósł dodatkowe atrakcje w postaci kultury i tańców Greckich. Nie zważając na dzień obfitujący w obowiązki, praktykanci energicznie uczestniczyli w tańcach, ucząc się nowych ruchów.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS DLA HOTELARZY W ELBLĄGU

W dniach 18-19.04.2018 r. reprezentacja naszej szkoły – Izabela Leszczyńska z kl. 4 Ht1 i Marta Żebrowska z kl. 3 To pod opieką nauczyciela hotelarstwa p. Magdaleny Karczewskiej, wzięła udział w IX Międzyszkolnym Konkursie o Turystyce i Hotelarstwie organizowanym przez Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Do konkursu przystąpiło 26 uczniów z 13 szkół z kilku województw zmagając się w dwuosobowych drużynach złożonych z jednego ucznia kierunku hotelarstwa oraz jednego przedstawiciela kierunku turystycznego. Etap pierwszy w formie testu pisemnego sprawdzał wiedzę teoretyczną z zakresu turystyki oraz hotelarstwa.

W kolejnej części zmierzyło się 6 najlepszych dwuosobowych zespołów. Część praktyczna dla hotelarza polegała na wykonaniu zadania z zakresu obsługi gościa hotelowego w recepcji hotelowej lub pokoju hotelowym z zaprezentowaniem umiejętności wypełniania dokumentacji hotelowej i posługiwania się językiem obcym. Natomiast część praktyczna dla turysty polegała na przedstawieniu propozycji animacji czasu wolnego dla gości hotelowych.

Nasza reprezentacja dostała się do finału i ostatecznie zajęła IV miejsce!! Izie i Marcie należą się ogromne gratulacje za godne reprezentowanie szkoły i za wkład pracy włożony na przygotowanie się do konkursu.

Do konkursu uczniów przygotowały:

Technik hotelarstwa – p.Magdalena Karczewska

Technik obsługi turystycznej – p.Ewelina Sienkiewicz

W tym roku szkolnym konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Wyższą Szkołę Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Akademię Morską w Gdyni.

Zmagania młodych hotelarzy i turystów można obejrzeć tutaj.

Przygotowała: Magdalena Karczewska