JUBILEUSZ 50-lecia ISTNIENIA NASZEJ SZKOŁY w MEDIACH OSTROŁĘCKICH

100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ NA SŁODKO

Zbiórka odbyła się z inicjatywy proboszcza z parafii pw. Zbawiciela Świata w  dniu 11 listopada 2018 roku.

Małgorzata Złotkowska

AKCJA ZNICZ

W związku ze zbliżającym się świętem 11 Listopada i 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie z klasy II TE wraz z opiekunem Małgorzatą Złotkowską odwiedzili w dniu 08.11.2018r. cmentarz parafialny w Ostrołęce.

Zapalili przyniesione znicze na grobach będących miejscem spoczynku poległych żołnierzy wojska polskiego, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.

Małgorzata Złotkowska

EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI

W dniu 18 października 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z sierż. szt. Anetą Waracką z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Zorganizowane zostało przez panią Małgorzatę Święcicką w ramach pracy Szkolnego Klubu Europejskiego.

Tego typu działania policjantów mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji, zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Chęć zarobku i podróży powoduje, że to młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie min. definicję współczesnego handlu ludźmi i niewolnictwa , poznać dane liczbowe ,przedstawiające skalę problemu oraz dane dotyczące procentowego występowania tego zjawiska w Polsce. Na spotkaniu rozmawiano również na temat przymusowej prostytucji oraz handlu narządami.

Krótkometrażowe filmy pomogły zobrazować uczniom jak łatwo jest narazić się na niebezpieczeństwo. Zajęcia te miały na celu uświadomić młodzieży min. jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu za granicę w celu znalezienia pracy.

Wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj :

-Dopełnij wszelkich formalności. -Ubezpiecz się.
-Nigdy nie oddawaj swojego paszportu pośrednikowi ani innym osobom.
-Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie.
-Upewnij się , że Twój pracodawca istnieje.
-Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze.
-Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje.
-Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim lub zaufanym osobom.

Tekst i zdjęcia N. Prusińska – szkolne koło dziennikarskie

WOLONTARIAT - KWESTOWANIE NA RZECZ HOSPICJUM

Uczniowie naszej szkoły, kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną.

Dnia 04.11.2018 roku po Mszach Św. w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego wolontariusze z klas: I tg, III tg, III u, II te, II to, I kc i II kc przeprowadzili kwestę na rzecz Hospicjum Domowego Caritas w Ostrołęce.

Opiekę nad wolontariuszami sprawowały: p. B. Krzemińska, p. M. Tyska i p. A. Wojtasik.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.