AKTUALNOŚCI


JUBILEUSZ 50 – LECIA SZKOŁY


„Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie.” L. Mitzner 

 

15 listopada 2018 roku to data szczególna. W tym dniu obchodziliśmy 50-lecie istnienia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Ten ważny dla nas dzień, rozpoczął się Mszą Świętą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Tadeusza Bronakowskiego Biskupa Łomżyńskiego, w asyście ks. dziekana Zdzisława Grzegorczyka. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi udali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury na uroczystą galę jubileuszową, której początek zaplanowano na godzinę 10.15.

 

W klimat uroczystości zaproszonych gości wprowadziła absolwentka „Czwórki” Agnieszka Wojtalewska, motywem Czardasz Ilony z aktu II opery „Cygańska Miłość” /Kiedy skrzypki grają/ Franza Lehara. Prowadzący galę – wicedyrektorzy: Barbara Stepnowska i Adam Zienkiewicz - serdecznie powitali przybyłych gości. Szczególnie gorąco powitani zostali przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty, Rady Rodziców, członkowie rodziny Patrona Szkoły, absolwenci, nauczyciele, rodzice, uczniowie, byli i obecni pracownicy szkoły oraz jej przyjaciele. Honorowy Patronat nad uroczystością objął pan Prezydent Janusz Kotowski.

 

Po powitaniach uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Udział w nim wzięli między innymi absolwenci szkoły, chór szkolny, grupa taneczna i nauczyciele. Program był okazją do wspomnień, refleksją nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki „płata się figle”, przeżywa chwile radości, nawiązuje przyjaźnie.

 

Powroty do przeszłości to m.in. film „Kronika szkolna”, pochód pierwszomajowy czy pokaz tańca dyskotekowego. Rozśmieszali i wzruszali do łez swoimi wspomnieniami absolwenci naszej szkoły. Przygotowaniem części artystycznej, dekoracjami i oprawą multimedialną zajęli się nauczyciele: E. Zych, A. Sikorska, D. Bunkowski, K. Kowalska, A. Stefańska, M. Karczewską i E. Niedźwiedzką, K. Pyskło, A. Wilińska oraz pan A. Pluszczewicz.

 

Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Przygoda - Majewska, która nie tylko przypomniała historię ostrołęckiej „Czwórki”, ale i nakreśliła plany jej dalszego rozwoju. Po niej głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy serdecznie gratulowali Jubileuszu „Pięćdziesięciolatce”.

 

Końcowym akcentem było podziękowanie ze strony pani dyrektor skierowane do wszystkich przybyłych na tę wspaniałą uroczystość.

 

Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka - poczęstunek, przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych, pod kierunkiem pracowników szkoły: A. Słoty, A. Sawickiej, E. Margiel, M. Mulawki, M. Ustarbowskiej, R. Lech, M. Kacperek, E. Tyszki, A. Wojtasik, B. Krzemińskiej, A. Krasnej, S. Dyko, E. Okowickiej-Dyl, M. Tyszki, E. Zabielskiej i E. Stepnowskiej, M. Szlązak, D. Ossowskiej. Szczególne podziękowania należą się „obsłudze technicznej” uroczystości, panom: Mirosławowi Łępickiemu, Mirosławowi Grochockiemu, Radosławowi Augustyniakowi, Rafałowi Marciniakowi i Mariuszowi Damięckiemu.

 

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał jubileuszową pamiątkę, okazjonalny biuletyn wydany z okazji 50-lecia szkoły.

 

Kolejny punkt obchodów miał bardziej kameralny i mniej oficjalny wymiar. 16 listopada absolwenci spotkali się z nauczycielami i wychowawcami w budynku ZSZ nr 4. Była to okazja, by myślami cofnąć się w czasie i jeszcze raz zasiąść w szkolnych ławach z tymi, których ostatni raz widziało się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Dzień ten pokazał, że „są jeszcze miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina”. Takim miejscem jest z pewnością nasza ostrołęcka „Czwórka”!

 

Ostatnim punktem programu obchodów Jubileuszu 50-lecia Szkoły był uroczysty bal obecnych i byłych pracowników szkoły …

 

Tekst koło dziennikarskie 

 

OBCHODY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


W poniedziałek obchodziliśmy w naszej szkole stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji członkowie Koła Teatralnego wystawili pantomimę „Niepodległa”. Uczniowie klas I Tg i IV Tg przedstawili historię rozbiorów, powstańczych zrywów, życia w poszczególnych zaborach i odzyskania niepodległości w 1918 roku, przekazując treść za pomocą ruchu, gestów oraz mimiki. Tłem a jednocześnie uzupełnieniem gry aktorów była muzyka, która budowała nastrój. Na zakończenie uczennice klas II To, I To i II Hs zatańczyły ze wstęgami pełen ekspresji „Taniec zwycięstwa”. Dyrektor Anna Przygoda- Majewska podziękowała za wzruszającą lekcję patriotyzmu. Spektakl zorganizowali: pani Agnieszka Wilińska (scenografia), pani Anna Nol (reżyseria), pan Robert Piątek (muzyka), pan Dariusz Bunkowski (oświetlenie).

 

W tym wyjątkowym dniu odbyło się także ślubowanie uczniów klas I. Uroczystość prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Karolina Prusaczyk. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pani dyrektor odebrała ślubowanie pierwszoklasistów.

 

Następnie miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursów tematycznie związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości: historycznym „Ku Niepodległej” oraz plastycznym „Patriotyzm radośnie”. Organizatorem obu konkursów jest pani Agnieszka Wilińska. W jury zasiedli: dyrektor Adam Zienkiewicz, pani Anna Nol, pani Krystyna Pyskło, pan Dariusz Bunkowski, pan Zbigniew Janiszewski. 

 

Lekcja historii ożywionej to kolejna część szkolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przygotowana przez pana Zbigniewa Janiszewskiego- dowódcę współpracującej z naszą szkołą Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoja”. Nauczyciel historii z typową dla niego pasją zademonstrował repliki broni, sprzęt i wyposażenie żołnierza polskiego od roku 1918 aż do czasów drugiej powojennej konspiracji antykomunistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji partyzanckich działających na terenie powiatu ostrołęckiego. Młodzież była bardzo zainteresowana, tym bardziej, że mogła zapoznać się bliżej z replikami.

 

 

Anna Nol 

 

XX BIEGI SZTAFETOWE


    

Dnia 18 października odbyły się XX Biegi Sztafetowe ‘’Miejscami pobytu 5 Pułku Ułanów Zasławskich’’ zorganizowane przez Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, współpracującymi z Miastem Ostrołęka i Starostwem Powiatowym w Ostrołęce.

 

W sztafecie dziewcząt biegły: Kowalczyk Julita, Murach Paulina 1TG1, Piotrkowska Paulina 1TE1. Powichrowska Natalia 1TO, Kopert Iza, Dzięgielewska Ewa 2TE, Sterownik Aneta 1TG, Gąska Dominika 1KC (rezerwowa).

 

W sztafecie chłopców biegli: Rogoziński Karol 4HS, Kurpiowski Sebastian 1KC, Stepnowski Michał, Dubaj Kuba 1TG, Szymczyk Łukasz 2HS, Rudzik Arkadiusz 4HS, Duszak Cezary 1TO, Ptak Adam 3KS (rezerwowy).

 

Opiekunem uczniów była pani Katarzyna Kowalska – nauczyciel wych. fizycznego.

 

Gratulujemy naszym koleżankom za zajęcie IV miejsca w kategorii dziewcząt oraz naszym kolegom za zajęcie VI miejsca w kategorii chłopców!

 

Tekst i zdjęcia Zuza W. - koło dziennikarskie

 

KONKURS PLASTYCZNY „PATRIOTYZM RADOŚNIE”


Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski odbył się również konkurs plastyczny „Patriotyzm radośnie”. Ze względu na bardzo wysoki poziom estetyczny i merytoryczny wykonanych prac jury miało duży problem z wydaniem werdyktu. Ostatecznie nagrody za

 

I miejsce otrzymała Karolina Bakuła z kl. I Te,

II miejsce otrzymała Natalia Mierzejewska z kl. I Te

III miejsce otrzymała Małgorzata Murach z kl. I Te

 

wyróżnienia otrzymali:

Paweł Kiernozek z kl. II Tg, Lidia Zienkiewicz z kl. III Tg, Kamila Sadłowska z kl. IV Tg.  

 

Gratulacje składają dumni organizatorzy konkursu: Krystyna Pyskło, Anna Nol, Dariusz Bunkowski, Agnieszka Wilińska.  

 

OBCHODY JUBILEUSZU STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ


30 października 2018 r. odbył się szkolny etap konkurs historycznego „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1920” zorganizowanego przez nauczycieli II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce.

 

Najlepszy wynik w szkole ex aequo otrzymali: Patrycja Miecznikowska z kl. IV te i Konrad Ciechowski z kl. III Te.

 

13 listopada 2018 r. dziesięciu uczniów zmagało się z trudnym testem konkursu historycznego „Ku Niepodległości ...” zorganizowanego przez nauczycieli naszej szkoły.

 

I miejsce zajęła Patrycja Miecznikowska z kl. IV Te

II miejsce zajęła Natalia Miecznikowska z kl. I Te

III miejsce zajął Konrad Ciechowski z kl. III Te  

 

Gratulacje składają organizatorzy konkursu: Dyrektor Adam Zienkiewicz, Zbigniew Janiszewski, Agnieszka Wilińska.

 



239 z 404

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl