AKTUALNOŚCI


Szkolny konkurs historyczno-religijny "Bł. kard. Stefan Wyszyński (1901-81), Prymas Tysiąclecia"


Prymas Tysiąclecia wołał do Ludzi Młodych: „Bądźcie odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce jakie zajmujecie w Ojczyźnie, w narodzie. Tą drogą idźcie do wielkości. Łatwizna życiowa jest największym wrogiem współczesnej Polski!”.

18 października 2021 r. w naszej Czwórce rozstrzygnięto szkolny konkurs historyczno-religijny "Bł. kard. Stefan Wyszyński (1901-81), Prymas Tysiąclecia" w kategorii wykonanie pracy plastycznej. Oto jego wyniki:
1. miejsce zajęła Oliwia Bednarczyk z klasy 3SH1.
2. miejsce zajęła Żaneta Szok-Sarnacka z klasy 2O.
3. miejsce zajęła Oliwia Szabłowska z klasy 3CS.
4. miejsce zajęła Karolina Bakuła z klasy 4A.
5. miejsce zajęła Karolina Markowska z klasy 2O. 

20 października 2021 r. Dyrekcja naszej szkoły oraz organizatorzy konkursu wręczyli nagrody jego laureatkom. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy talentu i życzymy Im dalszych sukcesów! 

 

Organizatorzy:
Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
Krystyna Korczakowska-Nosek
Agnieszka Wilińska
ks. Marek Spiżewski

DZIEŃ PATRONA


W dniu 8 października 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W tym roku nie było tradycyjnego konkursu o życiu i działalności Adama Chętnika. Klasy pierwsze wzięły natomiast udział w grze terenowej. Każda klasa pierwsza została podzielona na 3 zespoły. Wszystkie zespoły miały wymyślić swoje hasło, a następnie wykonać 5 zadań. Zadania, które trzeba było wykonać to m.in.: rozpoznać wybrany cytat z książek Adama Chętnika, ułożyć rozsypanki wyrazowe z cytatami z pism patrona, przetłumaczyć gadkę kurpiowską na ogólny język polski, wykonać wykreślanki, ułożyć puzzle, rozwiązać łamigłówki matematyczne, pokolorować wycinanki kurpiowskie, dopasować strój Kurpianki i Kurpia. Warsztaty gastronomiczne przygotowały także stanowisko, gdzie z różnych ciastek trzeba było wybrać fafernuchy i znaleźć odpowiedni do nich przepis. W parku odbyły się gry i zabawy: bieg w gumofilcach na czas, żuraw (należało przenieść jabłko z jednego miejsca na drugie), rzut kapeluszem do celu. Po wykonaniu swoich zadań każda grupa spotykała się w sali, w której miała rozwiązać rebus i krzyżówkę. Potem każda klasa miała wykonać plakat dotyczący wrażeń po przebytej zabawie.

Po skończonych zmaganiach, wszyscy udali się na Halę Gołasia, gdzie odbyło się ślubowanie klas pierwszych i krótka część artystyczna, przygotowane przez p. Agnieszkę Sikorską, p. Agnieszkę Stefańską, p. Dariusza Bunkowskiego i p. Annę Nol.

 

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska, Agnieszka Sikorska

PROJEKT EDUKACYJNY „LEKCJE Z ZUS”


Do projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” , w bieżącym roku szkolnym, zostali zgłoszeni uczniowie klas ekonomicznych: 1A, 2A, 3A1, 3AH oraz 4A.

W dniach 11-13 października gościliśmy w naszej szkole pracowników Inspektoratu ZUS w Ostrołęce: Panią Annę Janyszko oraz Panią Małgorzatę Kamecką-Mrozek, które przeprowadziły lekcje z zakresu ubezpieczeń społecznych.

„Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Udział w projekcie pozwala uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Młodzież jest lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy, do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Atutem projektu są też bogate materiały dydaktyczne przekazane nauczycielom i uczniom w formie papierowej, elektronicznej oraz video. Informacje i ćwiczenia wykonywane przez młodzież podczas warsztatów uczą rzeczy bardzo przydatnych w życiu codziennym i pracy zawodowej. Pokazują jakie sprawy załatwiamy w ZUS, skąd się bierze nasza emerytura, jakie świadczenia wypłaca ZUS i jakie składki musimy płacić prowadząc działalność gospodarczą.

Nauczyciele realizujący projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”: Małgorzata Złotkowska, Joanna Skarzyńska, Barbara Parzych.

 

Barbara Parzych

KONGRES SZEFÓW KUCHNI 2021


W miniony wtorek grupa uczniów z klas gastronomicznych udała się na wycieczkę do Warszawy by po raz pierwszy uczestniczyć w specjalnych targach dla branży gastronomicznej.

Kongres Szefów Kuchni to największe tego typu spotkanie szefów kuchni w Polsce w ostatnim czasie zorganizowane w Warszawie, mające na celu wspieranie rozwoju branży gastronomicznej, jak również zwrócenie uwagi na to, jak trudne jest w praktyce wykonywanie tego zawodu. Nasi uczniowie mieli możliwość wysłuchania wielu ważnych prelekcji, posłuchać ich doświadczeniami oraz uczestniczyć w licznych pokazach kulinarnych.  

Tegoroczna edycja w dużej części poświęcona była preferowanej przez Polaków kuchni polskiej, jednakże ważnym tematem były także trendy, zarówno te nowe, powstały w skutek pandemii, jak i te które obserwujemy od lat np. kuchnia wegańska.

Podczas Kongresu Szefów Kuchni 2021 towarzyszyło wiele emocji wynikających z możliwości spotkania Kucharzy znanych z różnych programów kulinarnych min: Kurta Schellera, Joanne Klomas-Profus oraz Janusza Profus cukierników E.Wedel, czy Krzysztofa Szulborskiego Prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Ogromną radość sprawiło odwiedzenie stanowiska z firmą „po sąsiedzku” czyli OSM Piątnica i porozmawianie z ich Szefem Kuchni Mateuszem Czekierdą , który już niedługo zawita do naszej szkoły podczas obchodów Dni Kucharza!

Po tak dużej dawce wiedzy jak i pysznych przekąsek czy deserów wycieczka udała się na spacer po Starym Mieście , by skorzystać z pięknej jesiennej pogody i napić się gorącej czekolady ?.

M.Tyszka , E.Okowicka-Dyl

 

OBSŁUGA BANKIETU PODCZAS OBCHODÓW 100-LECIA ZSZ NR 1


07 października nasza szkoła miała okazję przyłączyć się do obchodów stulecia istnienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Podczas organizacji bankietu uczniowie klasy 3g mieli okazję do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych, a także obsługi konsumenta na wszystkich etapach- od ustawienia stołów bankietowych aż po ekspedycję potraw i napojów.

Osobami odpowiedzialnymi za wsparcie uczniów podczas przygotowania bankietu były: Ewa Okowicka-Dyl, Renata Lech, Elżbieta Stepnowska i Milena Tyszka

Współpraca z Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 odbyła się w ramach realizacji zadań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. 

Milena Tyszka


 ...  ...


11 z 294

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Aldona Zadroga

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl